Kostel ve Stvolnech pochází z přelomu 13. a 14. století. Následky husitských válek odstranila oprava 1480–90, třicetileté války oprava 1664–77, devastaci po roce 1945 se snaží zastavit postupná obnova v posledních letech.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 12/2009
Stvolny (součást Manětína) leží na křižovatce silnic mezi Manětínem, Rabštejnem nad Střelou a Žluticemi. Parkování je možné hned u kostela. Spojení autobusy je spíše sporadické (linka Plzeň - Žlutice), nejbližší železniční zastávka Záhořice na trati Rakovník - Bečov nad Teplou se nachází asi 6 km severozápadně v údolí Střely. Kostel je zřejmě momentálně bez využití, o případném vstupu se informujte na uvedeném kontaktu. Kromě kostela je nejvýraznější stavbou na zdejší návsi vzorně opravený roubený dům s hrázděným patrem, ve kterém bydlí majitel zdejší moštárny s vynikající produkcí ovocných nápojů.
Ivan Grisa, 18.12. 2009
historie

Kostel Narození Panny Marie ve Stvolnech

Stvolny se pravděpodobně připomínají pod jménem Woitin v listině plaského kláštera z roku 1250. Ten je roku 1319 vyměnil s Jetřichem z Brdna za Radčice. Od roku 1330 až do zániku feudálních práv patřily panství v nedalekém Rabštejně nad Střelou. Český název vsi se postupně ustálil ve tvaru Stvolno, německý Zwolln je poprvé doložen až roku 1665. Dnešní tvar vytvořil pravděpodobně omylem František Palacký. Kostel ve Stvolnech (Stvolnu) vznikl pravděpodobně nejpozději kolem roku 1300. Do husitských válek zde byla samostatná fara, později byl filiální k Rabštejnu. Jedná se o nevelký jednolodní objekt s obdélným odsazeným presbytářem a sakristií u jeho severního boku. Interiér lodi a presbytáře je plochostropý, sakristie má valenou klenbu. Funkci věže zastává jezdec posazený na hřebeni velmi strmé valbové střechy. Kostel byl poškozen za husitských válek, obnova proběhla v letech 1480–90. Po požáru za třicetileté války byl obnoven…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a webové stránky http://www.stvolny.estranky.cz/, 18.12. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 37 Politický okres kralovický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1912
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Stvolny

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Brdo
 fara
 Loreta
 silniční most
 socha Ecce Homo
 Kotaneč
 kostel sv. Jiljí
 Jablonná
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
 dvůr Kalec
 Vladař
 Nový Dvůr
 kostel sv. Kříže
 Černá Hať
 smírčí kříž
 Chyše
 kostel sv. Martina
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 zámecký pivovar
 Chyše
 kaple sv. Anny
 Dědek a Bába
 Nečtinský Špičák
 Nevděk
 Radějov
 Vyšohrad
 socha Panny Marie
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 Odlezelské jezero
 kašna
 kostel sv. Václava
 Žlutice – MPZ
 Žihle
 Žlutice
 Nečtiny – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 Podštěly
 návesní kaple
 Štědrá
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Štědrá
 Vlkošov
 Preitenstein
 smírčí kříž
 Nečtiny
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Blažkův mlýn
 Tuchtova kaple
 Libkovice
 Ondřejov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple
 kaple Panny Marie
 křížový kámen
 kostel Všech svatých
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Prohořský hrádek
 smírčí kříž
 zaniklá obec Mlyňany
 kostel sv. Václava
 Kapucín
 Plasy
 Kostrčany
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Březín
 kaple Panny Marie
 Malměřice
 Mlýnský vrch
 Verušičky
 Šebíkov
 kostel sv. Anny
 vysílač Krašov
 Týniště
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Budov
 Budov
 Brložec
 Vochlice
 bývalý kříž
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 železná huť
 Schanigerův kříž
 bývalý lom
 Ratibořský mlýn
 Nouze
 kostel sv. Blažeje
 Podbořánky
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlýnce
 Viklan
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 Dolní Bělá
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Baba
 smírčí kříž
 Vidhostice
 židovský hřbitov
 Údrč
 kostel sv. Martina
 Údrč
 Vidhostice
 Malšín
 kostel sv. Leonarda
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 kaple
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Manětín
Manětín 11
331 62 Manětín
Tel: 373 392 309
martinomi@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 3697
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama