Zámek postaven v polovině 16. stol. na místě zpustlé tvrze. Během třicetileté války vypálen. V 2. polovině 18. stol. částečně opraven. Na stavbě pravděpodobně pracovali italští a francoužští mistři.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 03/2012
Zámek najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko Kralovic. Je v soukromých rukou a v současné době v rekonstrukci. Stojí nad Kaceřovem a již zdálky upoutá Vaši pozornost. Vlastní zámek je mohutná čtyřkřídlá převážně dvoupatrová budova s obdélníkovým nádvořím. Je obklopen z části zarostlým vyzděným příkopem se zbytky nárožních bastionů. Původní středověká tvrz byla zastavěna do hmoty zámku v jeho severní části, kde se původně dochovala věž tvrze, jak je patrné na starých vyobrazeních zámku. V přízemí obráceném na nádvoří jsou arkády na všech čtyřech stranách, v patře jen na stranách bočních. Zámek obklopuje francouzská zahrada s fontánou, rekonstruovaná do dnešní podoby v době kdy byl zámek majetkem státu.
25.10. 2004
historie

Ve druhé polovině 14. století, v době kdy Kaceřov byl v majetku či v nájmu Ctibora ze Švamberka, již stála na místě zámku tvrz. V roce 1430 byl Kacéřov za husitských válek vypálen a tvrz pobořena. O Kaceřov v 16 stol. usiloval Florián Gryspek z Gryspeku a v roce 1539 mu byl Kaceřov zastaven na čtyři generace. Protože tvrz byla zpustlá zahájil v kolem roku 1540 výstavbu zámku. Stavba se postupně dokončovala až do roku 1562. Zámek i obec Kaceřov byly za třicetileté války vypáleny a od té doby zámek chátrá a později sloužil i jako hospodářské skladiště. V roce 1827 koupil Kaceřov hrabě Václav Kliment Metternich, ale ani on o zámek příliš nedbal a nechal jej chátrat. Roku 1875 byla snesena věž v severní části zámku a v roce 1912 zámek vyhořel a dále pustl. V držení Metternichů byl zámek až do roku 1945.

25.10. 2004

Další texty historie
pověsti

Záhuba Gryspeků

Když Florián Gryspek roku 1588 zemřel, požehnán jsa věkem, přestoupili synové k víře protestantské. Jeho vnukové, sedící na Kaceřově, postavili se za českého odboje proti císaři Ferdinandu II. a vydatně pomáhali veliteli vojska stavovského Mansfeldovi při dobývání Plzně, věrné císaři. Po vítězství na Bílé hoře určil jim vítěz krutý, potupný trest: měli po tři dny státi na pranýři, jejich štíty měl zlomiti kat a poté měli býti vypuzeni ze země. Gryspekové se shromáždili na kaceřovském zámku a pověřili jednoho z bratří, aby se rozjel ke knížeti Lichtenštejnovi, předsedovi konfiskační komise, a prosil za ně všechny o milost. I jel Gryspek ke knížeti a snažně ho žádal o přímluvu u císaře, o shovívavost a odpuštění. Poukazoval na zásluhy Gryspeků, odvolával se na služby, které Florián Gryspek prokázal habsburskému domu. Marné však bylo jeho úsilí o zmírnění rozsudku, marné jeho prosby o slitování. Rozsudek měl nabýti…  číst dále

2.9. 2002

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kaceřov

Místa v okolí

 Radost
 Libštejn
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 Babina
 hradiště Koryta
 Liblín
 Hromnické jezírko
 Na Vrchách
 Spálený mlýn
 dvůr Býkov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 Radnice
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 dvůr Lednice
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Svinná
 Bušovice
 dvůr Rohy
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Markéty
 Věžka
 Březina
 Březina
 Hřešihlavy
 Krašov
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čertův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Hrad na Babské skále
 železná huť
 Prašný Újezd
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 kolomazná pec
 Chlum u Plzně
 Červený Hrádek
 Šebíkov
 Plasy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Klabava
 Radeč
 Terešov
 židovský hřbitov
 Angerbach u Kožlan
 Ondřejov
 dvůr Hubenov
 Krkavec
 Chříč
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Rovný
 Muchkovský mlýn
 křížová cesta
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 kašna
 Kunčin Hrádek
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple se zvoničkou
 Fitzova vila
 kašna
 radnice
 kaple
 kostel Všech svatých
 Zvíkovec
 Podmokly
 Sylvánský vrch
 masné krámy
 Černá věž
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kyjov
 kostel sv. Martina
 Malesice
 židovský hřbitov
 Křimice
 Černá Hať
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
Kontaktní informace
Zámek Kaceřov
Kaceřov 1
331 51 Kaznějov
Tel: 373 332 094
Základní informace místa
ID místa: 1248
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama