Zámek postaven v polovině 16. stol. na místě zpustlé tvrze. Během třicetileté války vypálen. V 2. polovině 18. stol. částečně opraven. Na stavbě pravděpodobně pracovali italští a francoužští mistři.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Petr Pospíšil, 11/2012
Zámek najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko Kralovic. Je v soukromých rukou a v současné době v rekonstrukci. Stojí nad Kaceřovem a již zdálky upoutá Vaši pozornost. Vlastní zámek je mohutná čtyřkřídlá převážně dvoupatrová budova s obdélníkovým nádvořím. Je obklopen z části zarostlým vyzděným příkopem se zbytky nárožních bastionů. Původní středověká tvrz byla zastavěna do hmoty zámku v jeho severní části, kde se původně dochovala věž tvrze, jak je patrné na starých vyobrazeních zámku. V přízemí obráceném na nádvoří jsou arkády na všech čtyřech stranách, v patře jen na stranách bočních. Zámek obklopuje francouzská zahrada s fontánou, rekonstruovaná do dnešní podoby v době kdy byl zámek majetkem státu.
25.10. 2004
historie

Ve druhé polovině 14. století, v době kdy Kaceřov byl v majetku či v nájmu Ctibora ze Švamberka, již stála na místě zámku tvrz. V roce 1430 byl Kacéřov za husitských válek vypálen a tvrz pobořena. O Kaceřov v 16 stol. usiloval Florián Gryspek z Gryspeku a v roce 1539 mu byl Kaceřov zastaven na čtyři generace. Protože tvrz byla zpustlá zahájil v kolem roku 1540 výstavbu zámku. Stavba se postupně dokončovala až do roku 1562. Zámek i obec Kaceřov byly za třicetileté války vypáleny a od té doby zámek chátrá a později sloužil i jako hospodářské skladiště. V roce 1827 koupil Kaceřov hrabě Václav Kliment Metternich, ale ani on o zámek příliš nedbal a nechal jej chátrat. Roku 1875 byla snesena věž v severní části zámku a v roce 1912 zámek vyhořel a dále pustl. V držení Metternichů byl zámek až do roku 1945.

25.10. 2004

Další texty historie
pověsti

Záhuba Gryspeků

Když Florián Gryspek roku 1588 zemřel, požehnán jsa věkem, přestoupili synové k víře protestantské. Jeho vnukové, sedící na Kaceřově, postavili se za českého odboje proti císaři Ferdinandu II. a vydatně pomáhali veliteli vojska stavovského Mansfeldovi při dobývání Plzně, věrné císaři. Po vítězství na Bílé hoře určil jim vítěz krutý, potupný trest: měli po tři dny státi na pranýři, jejich štíty měl zlomiti kat a poté měli býti vypuzeni ze země. Gryspekové se shromáždili na kaceřovském zámku a pověřili jednoho z bratří, aby se rozjel ke knížeti Lichtenštejnovi, předsedovi konfiskační komise, a prosil za ně všechny o milost. I jel Gryspek ke knížeti a snažně ho žádal o přímluvu u císaře, o shovívavost a odpuštění. Poukazoval na zásluhy Gryspeků, odvolával se na služby, které Florián Gryspek prokázal habsburskému domu. Marné však bylo jeho úsilí o zmírnění rozsudku, marné jeho prosby o slitování. Rozsudek měl nabýti…  číst dále

2.9. 2002

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kaceřov

Místa v okolí

 Radost
 Libštejn
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 Babina
 hradiště Koryta
 Liblín
 Hromnické jezírko
 Na Vrchách
 Spálený mlýn
 dvůr Býkov
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 Radnice
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 dvůr Lednice
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Svinná
 Bušovice
 dvůr Rohy
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Markéty
 Věžka
 Březina
 Březina
 Hřešihlavy
 Bílý mlýn Kepka
 Krašov
 kaple sv. Vojtěcha
 Bílá vila
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čertův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Hrad na Babské skále
 železná huť
 Prašný Újezd
 Osek u Rokycan
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 kolomazná pec
 Chlum u Plzně
 Červený Hrádek
 Šebíkov
 Plasy
 kostel sv. Vavřince
 Klabava
 Radeč
 kostel sv. Jiří
 Terešov
 Angerbach
 židovský hřbitov
 Ondřejov
 dvůr Hubenov
 Krkavec
 Chříč
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Rovný
 Muchkovský mlýn
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 masné krámy
 děkanství
 Kunčin Hrádek
 Fitzova vila
 Rokycany
 kaple se zvoničkou
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 Zvíkovec
 Podmokly
 kostel Všech svatých
 Sylvánský vrch
 Pivovarské muzeum
 masné krámy
 Černá věž
 radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Betlémská kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kyjov
 kostel sv. Martina
 Malesice
 sousoší Piety
 židovský hřbitov
 Křimice
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Černá Hať
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
Kontaktní informace
Zámek Kaceřov
Kaceřov 1
331 51 Kaznějov
Tel: 373 332 094
Základní informace místa
ID místa: 1248
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama