Lomem zcela odtěžený Pekelný vrch, na kterém stál hrad od 2. poloviny 13. století, zmíněný poprvé v roce 1321 za Ivana z Bržína, příbuzného pánů z Nečtin. Zanikl koncem 14. století. Měl výrazně vojenský charakter.
Hlavní obrázek místa
Pohled na torzo kopce ze severozápadu
© Prudký Martin, 04/2009
Nad dnešní vsí Březínem se tyčí homolovitý vrch zvaný Peklo. Stával tu kdysi hrad, po němž dnes zůstaly jen nepatrné stopy. V. Kočka ve svých dějinách Manětínska jej neprávem ztotožňuje s hradem Skálou, kde v době rozbrojů mezi Přemyslovci byl r. 1179 obléhán Soběslav II. Bedřichem. Na hradě sídlili majitelé vsi Březína, tehdy zvané Bržín, z nichž se r. 1321 připomíná Ivan z Bržína, což je prvá zpráva o této lokalitě. Měl stejný erb (střelu) jako zakladatelé nedalekých Nečtin. Snad tu ještě sídlil Jindřich z Nečtin, ale již tehdy nebo krátce poté byl hrad na vrchu Peklo, který se v r. 1401 nazýval Hradiště, opuštěn. Podle archeologického průzkumu lze vznik hradu datovat do druhé poloviny 13. století a jeho zánik do konce 14. století. Nálezy zbraní ukazují na jeho výrazně vojenský charakter.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 22.1. 2003
historie

Hrad dnes neznámého jména byl vystavěn na homolovitém, čedičovém, 604 m vysokém kopci. Badatelé s hradem spojují Ivana z Bržína, zmíněného roku 1321 na jedné listině se třemi šlechtici. Ivan byl pravděpodobně příslušníkem rodu pánů z Nečtin, erbu znamení střely. Jak bylo řečeno, jméno hradu neznáme, mohl se jmenovat podle blízké vsi, tedy Bržín, ale mohl mít tehdy módní německé jméno. Ve třicátých letech 14. století byl za vlády Jana Lucemburského rozdělen na tři části. První, královská, patřila k nečtinskému panství, druhá pánům z Bržína a třetí náležela kameníku Oldřichovi. Roku 1401 je na darovací listině zmiňován Jindřich z Bržína a protože je na ní Pekelský vrch jmenován jako hradiště, můžeme se domnívat, že na něm hrad již pravděpodobně nestál. V šedesátých letech dvacátého století se do kopce zakousl kamenolom a proto byl proveden záchranný průzkum vedený A. Hejnou. Ten na zbytku hradní plošiny zachytil zbytek kamenné, na maltu…  číst dále

Prudký Martin zpracoval podle publikace Josefa Milera Neznámé hrady severního Plzeňska-P. Rožmberský, M. Novobilský, P. Mikota, 29.9. 2009

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtiny
 Preitenstein
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 kostel sv. Ondřeje
 vysílač Krašov
 Malšín
 Vlkošov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 radnice
 Radějov
 Manětín
 Manětín – MPZ
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Prohořský hrádek
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 Podmokly
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 zámecká fara
 bývalá rychta
 Falštejn
 Štědrá
 Štědrá
 Brdo
 Vyšohrad
 Vrtba
 Krukanice
 Bezdružice
 kaple Panny Marie
 Brložec
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Dolní Bělá
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Bezemín
 socha Panny Marie
 Hradištský vrch
 kostel sv. Kříže
 socha Ecce Homo
 fara
 Daňkov
 Gutštejn
 Dolní Polžice
 Sviňomazský hrádek
 kaple Panny Marie
 Líšťany
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Nekmíř
 zaniklá obec Mlyňany
 Nevděk
 Kotaneč
 Trpísty
 Zahrádecká kyselka
 kaple sv. Kříže
 Frumštejn
 Vladař
 židovský hřbitov
 synagoga
 fara
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 Bavůrkův kříž
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Rabštejn nad Střelou
 Loreta
 Švamberk
 silniční most
 dvůr Kalec
 Cebiv
 Jablonná
 Očín
 kostel sv. Víta
 kaolinový důl
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 447
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama