Tvrz připomínána až v r.1581. Koncem 17.st. postaven barokní zámek. R.1824 přestavěn, průčelí budovy dostalo empírové fasády. Po r.1989 zámek prodán soukromým držitelům. Objekt nebyl udržován. V r.2004 se část zřítila a byla provedena jeho demolice.
Obora, část obce Chomutice leží 8 km západně od Hořic. Zámek stával ve východní části osady Obora. V současné době již zámek neexistuje, v roce 2004 byla provedena úřední demolice. Bývala to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu s valbovou střechou. Rovněž bývalý zámecký park je značně zdevastovaný.
Pavel Vítek, 24.9. 2006
historie

V místech dnešní Obory stávala ves Radeč, z níž pocházel význačný zemanský rod Radečských z Radče. Tvrz se zde výslovně připomíná až v r. 1581. R. 1623 koupil dvůr a ves Radeč Albrecht z Valdštejna a založil na pozemcích náležejících k Radči rozsáhlou oboru určenou pro chov hřebců. Tvrz se změnila v hospodářskou budovu, náležející jako součást dvora k hřebčinci. Po konfiskaci statků Albrechta z Valdštejna byla v r. 1635 obora u Radče darována císaři Ferdinandovi III. Habsburkům náležela obora až do r. 1824. Při stavebních úpravách na konci 17. století byl snad v místech původní radečské tvrze postaven prostý jednopatrový barokní zámek, sídlo úředníků panství. Během 17. století původní název vsi Radeč upadl v zapomenutí a byl nahrazen novým názvem Obora. V r. 1824 koupil Oboru pražský podnikatel Josef Dresler. Ten dal opravit a přestavět zámek, přičemž budova dostala na hlavním průčelí empírové fasády.…  číst dále

Pavel Vítek, 24.9. 2006

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Chomutice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ostroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Kovač
 Podlesí
 Holovousy
 Konecchlumí
 Chloumky
 Mlázovice
 kostel sv. Matouše
 Myštěves
 Vysoké Veselí
 Chotělice
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Vysoká
 Bašnice
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Tuř
 Choteč
 Volanice
 Milíčeves
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Skřivany
 Mokřice
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Václava
 Sloupno
 Dřevěnice
 Stračov
 Stračov
 Stav
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hrádek u Vřesníka
 Jičíněves
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 Jičíněves
 Jeřice
 Hlušice
 synagoga
 smírčí kříž
 radnice
 Husův sbor
 Miletín
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Nový Bydžov
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Matouše
 Čeřov
 Valdická brána
 kostel sv. Vavřince
 Čeřovka
 synagoga
 vodárenská věž
 Libeň
 Pecka
 Šluspárk
 kostel sv. Mikuláše
 Železnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dohalice
 Kumburk
 kostel sv. Jiljí
 Veliš
 Nechanice
 Železnice
 Vokšice
 Bradlec
 akvadukt u Komárova
 Brada
 Hrádek u Nechanic
 Dolní Přím
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 4508
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama