Tvrz připomínána až v r.1581. Koncem 17.st. postaven barokní zámek. R.1824 přestavěn, průčelí budovy dostalo empírové fasády. Po r.1989 zámek prodán soukromým držitelům. Objekt nebyl udržován. V r.2004 se část zřítila a byla provedena jeho demolice.
Obora, část obce Chomutice leží 8 km západně od Hořic. Zámek stával ve východní části osady Obora. V současné době již zámek neexistuje, v roce 2004 byla provedena úřední demolice. Bývala to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu s valbovou střechou. Rovněž bývalý zámecký park je značně zdevastovaný.
Pavel Vítek, 24.9. 2006
historie

V místech dnešní Obory stávala ves Radeč, z níž pocházel význačný zemanský rod Radečských z Radče. Tvrz se zde výslovně připomíná až v r. 1581. R. 1623 koupil dvůr a ves Radeč Albrecht z Valdštejna a založil na pozemcích náležejících k Radči rozsáhlou oboru určenou pro chov hřebců. Tvrz se změnila v hospodářskou budovu, náležející jako součást dvora k hřebčinci. Po konfiskaci statků Albrechta z Valdštejna byla v r. 1635 obora u Radče darována císaři Ferdinandovi III. Habsburkům náležela obora až do r. 1824. Při stavebních úpravách na konci 17. století byl snad v místech původní radečské tvrze postaven prostý jednopatrový barokní zámek, sídlo úředníků panství. Během 17. století původní název vsi Radeč upadl v zapomenutí a byl nahrazen novým názvem Obora. V r. 1824 koupil Oboru pražský podnikatel Josef Dresler. Ten dal opravit a přestavět zámek, přičemž budova dostala na hlavním průčelí empírové fasády.…  číst dále

Pavel Vítek, 24.9. 2006

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Chomutice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ostroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Kovač
 Podlesí
 Holovousy
 Konecchlumí
 Chloumky
 Mlázovice
 kostel sv. Matouše
 Myštěves
 Chotělice
 Kamenice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiří
 Vysoká
 Bašnice
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Tuř
 Choteč
 Volanice
 Milíčeves
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Skřivany
 Mokřice
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Václava
 Sloupno
 Dřevěnice
 Stračov
 Stračov
 Stav
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Jiří
 Jičíněves
 Češovské valy
 Jičíněves
 Jeřice
 Hlušice
 synagoga
 smírčí kříž
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 Miletín
 zvonice
 Nový Bydžov
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 Čeřov
 kostel sv. Matouše
 Valdická brána
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Čeřovka
 vodárenská věž
 Libeň
 Pecka
 kostel sv. Mikuláše
 Šluspárk
 mariánský sloup
 Železnice
 kostel sv. Václava
 Dohalice
 Kumburk
 kostel sv. Jiljí
 Veliš
 Nechanice
 Železnice
 Vokšice
 Bradlec
 akvadukt u Komárova
 Brada
 Hrádek u Nechanic
 Dolní Přím
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 4508
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama