Kostel sv. Prokopa románského původu z doby kolem r. 1200 později přestavován goticky, renesančně i barokně. Důkladně opraven také r. 1938. Průčelní věž ze 16. stol. nahradila dvě původní menší, postranní věže. Zařízení převážně rokokové. Nyní filiální kostel bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Starý Bydžov - kostel sv. Prokopa
© Jiří Špaček, 9/2016
Starý Bydžov je prvně doložen již r. 1186, brzy se stal centrem oblasti a dokonce městem. Po založení Nového Bydžova ve výhodnější poloze na Cidlině na počátku 14. století však poklesl zpět na vesnici. Jeho starobylost dodnes dokládá kostel sv. Prokopa románského původu v centru obce. Starý Bydžov má dnes asi 400 obyvatel a leží u křižovatky silnic III. třídy Hlušice-Nový Bydžov a Křičov-Stará Skřeněř. Turistické značení v obci není. Nejbližší nádraží v Novém Bydžově na trati 040 je vzdáleno asi 3 km jihovýchodně.
24.11. 2016
historie

Původně románský kostel sv. Prokopa z doby kolem r. 1200 byl přestavován v poslední třetině 16. století renesančně a později ještě upraven barokně v 18. století. Důkladně byl opraven ještě r. 1938. Kostel je jednolodní obdélná stavba z pískovcových kvádrů s pětiboce uzavřeným presbytářem. Po jižní straně lodi se nachází obdélná sakristie a před západním průčelím mohutná hranolová věž. Z původní románské stavby zůstaly zachovány zdi kostela se třemi úzkými románskými okénky v lodi. První písemná zmínka je až z roku 1305. Za Maternů z Květnice a Kapounů ze Svojkova získal v 16. století svůj nynější charakteristický vzhled. Loď a kněžiště byly zvýšeny, původně zřejmě rovně ukončený presbytář dostal trojboký závěr, namísto dvou menších postranních věží (jejichž boční zdi se dochovaly ve formě opěrných pilířů) byla v západní části přistavěna mohutná věž, pro kterou byl v r. 1587 ulit velký zvon Pražan, jedno…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980, web obce a farnosti), 24.11. 2016

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Starý Bydžov

Místa v okolí

 Husův sbor
 radnice
 Sloupno
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Hlušice
 Nový Bydžov
 Skřivany
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Libeň
 Vlkov nad Lesy
 Luková
 Mlékosrby
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 sušárna čekanky
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Barchůvek
 kostel sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 Volanice
 Kosice
 kostel sv. Martina
 Myštěves
 Vysoká
 Přestavlky
 Barchov
 kostel sv. Matouše
 Kosice
 Češovské valy
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Obora
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Bašnice
 židovský hřbitov
 Milíčeves
 kaple sv. Marka
 Kunčice
 Obědovice
 Stračov
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Prokopa
 Kratonohy
 Korce
 Stračov
 Hradišťko
 Jičíněves
 Tuř
 Klamoš
 palmový skleník
 Jičíněves
 panský dvůr
 Ostroměř
 Bolice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 stará radnice
 Choťovice
 Holovousy
 popravčí kámen
 Stará Báň
 kostel sv. Matouše
 Chloumky
 Mastnice
 radnice
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 Dobřenice
 kostel sv. Martina
 Pustohrad u Hořic
 Údrnice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost při děkanství
Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13190
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama