Terénní náznaky tvrziště v jz. části obce. První zmínky o ní jsou z konce 14. století. Od poloviny 17. století chátrá. Zanikla v polovině 19. století, kdy jí začali obyvatelé obce rozebírat.
Hlavní obrázek místa
Parazitní budova a hrana tvrziště
© Petr Nožička 03/2012
Rozměrné tvrziště, na kterém vyrostla celá řada domů.
21.7. 2006
historie

Z historie:

První známky svědčící o možném šlechtickém sídle jsou z konce 14.století, kdy jsou připomínáni zemané Petr a Přibík ze Smrkovic. Po smrti syna Přibíka, Jana Radličky byla tvrz prodána Hynkovi Krušinovi z Lichtenburka. Dalších 50 let vlastnili tvrz rytíři z Ostroměře. V 16.století drželi tvrz a obec rytíři z Pantenova. Poslední výhonek rodu – Jan Jiří Vachtl se zapojil do protihabsburského odboje a po Bílé hoře mu byla tvrz zabavena. Jejím novým držitelem se stal Albrecht z Valdštejna. Po smrti generalissima se tvrz a obec stala královským zbožím. V roce 1651 po bouři přišla tvrz o střechu a začala chátrat. Z roku 1724 a 1729 se dochovaly dvě kresby tvrze, které nám dávají nejlepší dojem o vzhledu tvrze. V 19.století začali vesničané tvrz rozebírat na stavební materiál a celá stavba zanikla.

21.7. 2006

otvíračka

Tvrziště je situována na jihovýchodní části obce, při potoce Javorka. Obvod tvrze byl asi 40 – 50 metrů. Obklopoval ji široký vodní příkop. Při vstupní bráně se nad příkopem tyčila okrouhlá, kamenná věž. Při ní stál palác, krytý sedlovými střechami. Na západní straně stával ještě přístavek s kaplí v patře. K tvrzišti se dostanete pokud projedete obcí a obočíte na Ohnišťany. Po 100 metrech odbočíte u č.p.54 doprava a pak dojdete až k tvrzišti. Na tvrzišti stojí více budov, mimo jiné č.p.56.

21.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt
© J. Úlovec podle J. Slavíka a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Staré Smrkovice

Místa v okolí

 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Obora
 Podlesí
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Mikuláše
 Sobčice
 Smidary
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 Myštěves
 kostel sv. Matouše
 Vysoká
 Hradišťko
 Ostroměř
 Skřivany
 Kovač
 Volanice
 Holovousy
 Konecchlumí
 Bašnice
 Sloupno
 Chloumky
 Kamenice
 Tuř
 kostel sv. Prokopa
 Mlázovice
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hlušice
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 radnice
 Choteč
 Češovské valy
 Hořice
 Hořice
 Stračov
 Stračov
 Hořice
 Jičíněves
 Lázně Bělohrad
 Libeň
 Jičíněves
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Vavřince
 Mokřice
 Jeřice
 Dřevěnice
 kostel sv. Matouše
 Barchůvek
 Nechanice
 Stav
 sušárna čekanky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 akvadukt u Komárova
 Hrádek u Vřesníka
 Dohalice
 Valdštejnská lodžie
 Miletín
 Valdická brána
 Barchov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Čeřov
 Čeřovka
 vodárenská věž
 Veliš
 Vlkov nad Lesy
 Kunčice
 Hrad u Bezníka
 Babice
 Vokšice
 Železnice
 kostel sv. Martina
 Šluspárk
 Loreta
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Radíkovice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 4430
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama