Pozdně barokní farní kostel sv. Diviše s klasicistním průčelím postaven na návsi v Chomuticích v letech 1780-1782 náhradou za starý dřevěný kostel na hřbitově. Na klenbě a stěnách presbytáře hodnotné fresky z 19. stol. Část zařízení pochází ze zrušeného kláštera ve Valdicích.
Hlavní obrázek místa
Chomutice - kostel sv. Diviše
© Jiří Špaček, 8/2017
Obec Chomutice leží v prostoru mezi Jičínem a Hořicemi. Severojižním směrem jí prochází silnice II/327 od Podhorního Újezdu při silnici I/35 do Nového Bydžova. Obcí neprocházejí turistické značky ani železnice. Nejbližší železniční zastávka Vojice na trati 041 z Jičína do Hradce Králové je vzdálena 3 km severně, asi 3,7 km jižně se nachází zastávka Ohnišťany na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře. Samotné Chomutice mají nyní přes 400 obyvatel. Kostel sv. Diviše stojí přímo na návsi.
13.10. 2017
historie

Podle pověsti založil osadu Chomutice rytíř Chomuta, který si zde postavil tvrz s přilehlým ohrazeným dvorem. Týž rytíř později zbudoval nedaleko západněji ještě další, menší tvrz s dvorem, kolem něhož vznikla osada Chomutičky. V záznamu Zemských desek se připomíná, že držitelem dvora byl r. 1339 Přešek z Chomutic, což je první písemná zmínka o vsi. Asi v polovině 14. stol. byl jejím majitelem Přibyslav z Radče, který v té době založil v Chomuticích dřevěný kostel. Ten stával za nynější farou. Kolem něho byl hřbitov, který se používal až do r. 1900, kdy byl založen hřbitov nový, sloužící dodnes. Současný kostel v Chomuticích byl nově postaven uprostřed návsi v letech 1780–1782 za císaře Josefa II. nákladem komorních statků panství pardubického. Byl zasvěcen svatému Divišovi (Denisovi), patronu Francie, biskupu a mučedníkovi. Je to jediný kostel v Čechách zasvěcený tomuto světci. Pozdně barokní kostel sv. Diviše je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a různé webové stránky), 13.10. 2017

pověsti

Svatý Diviš

Svatý Diviš (fr. Denis, lat. Dionysius) byl misionář a pařížský biskup žijící ve 3. století našeho letopočtu. Byl italského původu, kde ho papež Fabián vysvětil na biskupa a vyslal na misii do Galie. Patří mezi křesťanské mučedníky a světce. Je patronem města Paříže i celé Francie. Památka svatého Diviše se připomíná 9. října, v našem kalendáři 11. září. Divišovi je zasvěcena bazilika v Saint-Denis s pohřebištěm francouzských králů. Místo pro výstavbu tohoto svatostánku nebylo vybráno náhodně. Legenda praví, že sv. Diviš zemřel v Paříži na Montmartru dne 9. října 286 smrtí mučedníka. Pro svou víru byl spolu s dalšími dvěma křesťany pohanskými Galy sťat, ale k úžasu všech přihlížejících nebyl na místě mrtev, nýbrž vstal, vzal svou hlavu do rukou a nesl ji několik mil severně na místo baziliky Saint-Denis, kde označil místo pro budoucí chrám a teprve potom padl mrtev. A proto byl na tomto místě severně od Paříže vystavěn…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: wikipedie a další webové stránky), 13.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Chomutice

Místa v okolí

 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Kovač
 Hradišťko
 Ostroměř
 Konecchlumí
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 Chotělice
 Kamenice
 Mlázovice
 kostel sv. Jiří
 Holovousy
 Chloumky
 Myštěves
 Tuř
 Vysoká
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Volanice
 Milíčeves
 Choteč
 Bašnice
 Mokřice
 Lázně Bělohrad
 radnice
 Skřivany
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Václava
 Hořice
 Dřevěnice
 Jičíněves
 Sloupno
 Češovské valy
 Sekeřice
 Sekeřice
 Jičíněves
 Stav
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Jiří
 Pustohrad u Hořic
 Stračov
 Hlušice
 Stračov
 synagoga
 Hrádek u Vřesníka
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Valdštejnská lodžie
 Husův sbor
 kostel sv. Matouše
 Nový Bydžov
 Čeřov
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Valdická brána
 synagoga
 Čeřovka
 Jeřice
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Miletín
 zvonice
 Železnice
 Hrad u Bezníka
 Veliš
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Vokšice
 Libeň
 Železnice
 Kumburk
 Pecka
 Bradlec
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Šluspárk
 Loreta
 Nechanice
 Dohalice
 Brada
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Nechanic
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chomutice
administrovaná ex currendo
farností Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 777 663 140
http://www.veselefarnosti.cz
Základní informace místa
ID místa: 13677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama