Pozdně barokní farní kostel sv. Diviše s klasicistním průčelím postaven na návsi v Chomuticích v letech 1780-1782 náhradou za starý dřevěný kostel na hřbitově. Na klenbě a stěnách presbytáře hodnotné fresky z 19. stol. Část zařízení pochází ze zrušeného kláštera ve Valdicích.
Hlavní obrázek místa
Chomutice - kostel sv. Diviše
© Jiří Špaček, 8/2017
Obec Chomutice leží v prostoru mezi Jičínem a Hořicemi. Severojižním směrem jí prochází silnice II/327 od Podhorního Újezdu při silnici I/35 do Nového Bydžova. Obcí neprocházejí turistické značky ani železnice. Nejbližší železniční zastávka Vojice na trati 041 z Jičína do Hradce Králové je vzdálena 3 km severně, asi 3,7 km jižně se nachází zastávka Ohnišťany na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře. Samotné Chomutice mají nyní přes 400 obyvatel. Kostel sv. Diviše stojí přímo na návsi.
13.10. 2017
historie

Podle pověsti založil osadu Chomutice rytíř Chomuta, který si zde postavil tvrz s přilehlým ohrazeným dvorem. Týž rytíř později zbudoval nedaleko západněji ještě další, menší tvrz s dvorem, kolem něhož vznikla osada Chomutičky. V záznamu Zemských desek se připomíná, že držitelem dvora byl r. 1339 Přešek z Chomutic, což je první písemná zmínka o vsi. Asi v polovině 14. stol. byl jejím majitelem Přibyslav z Radče, který v té době založil v Chomuticích dřevěný kostel. Ten stával za nynější farou. Kolem něho byl hřbitov, který se používal až do r. 1900, kdy byl založen hřbitov nový, sloužící dodnes. Současný kostel v Chomuticích byl nově postaven uprostřed návsi v letech 1780–1782 za císaře Josefa II. nákladem komorních statků panství pardubického. Byl zasvěcen svatému Divišovi (Denisovi), patronu Francie, biskupu a mučedníkovi. Je to jediný kostel v Čechách zasvěcený tomuto světci. Pozdně barokní kostel sv. Diviše je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a různé webové stránky), 13.10. 2017

pověsti

Svatý Diviš

Svatý Diviš (fr. Denis, lat. Dionysius) byl misionář a pařížský biskup žijící ve 3. století našeho letopočtu. Byl italského původu, kde ho papež Fabián vysvětil na biskupa a vyslal na misii do Galie. Patří mezi křesťanské mučedníky a světce. Je patronem města Paříže i celé Francie. Památka svatého Diviše se připomíná 9. října, v našem kalendáři 11. září. Divišovi je zasvěcena bazilika v Saint-Denis s pohřebištěm francouzských králů. Místo pro výstavbu tohoto svatostánku nebylo vybráno náhodně. Legenda praví, že sv. Diviš zemřel v Paříži na Montmartru dne 9. října 286 smrtí mučedníka. Pro svou víru byl spolu s dalšími dvěma křesťany pohanskými Galy sťat, ale k úžasu všech přihlížejících nebyl na místě mrtev, nýbrž vstal, vzal svou hlavu do rukou a nesl ji několik mil severně na místo baziliky Saint-Denis, kde označil místo pro budoucí chrám a teprve potom padl mrtev. A proto byl na tomto místě severně od Paříže vystavěn…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: wikipedie a další webové stránky), 13.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Chomutice

Místa v okolí

 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Kovač
 Hradišťko
 Ostroměř
 Konecchlumí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 Chotělice
 Kamenice
 Mlázovice
 kostel sv. Jiří
 Holovousy
 Chloumky
 Myštěves
 Tuř
 kostel sv. Stanislava
 Vysoká
 Smidary
 Volanice
 Milíčeves
 Choteč
 Bašnice
 Mokřice
 Lázně Bělohrad
 radnice
 Skřivany
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Václava
 Hořice
 Dřevěnice
 Sekeřice
 Jičíněves
 Sloupno
 Češovské valy
 Sekeřice
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Stav
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Jiří
 Pustohrad u Hořic
 Stračov
 Hlušice
 Stračov
 synagoga
 Hrádek u Vřesníka
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Valdštejnská lodžie
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Čeřov
 smírčí kříž
 Valdická brána
 synagoga
 Čeřovka
 Jeřice
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Miletín
 zvonice
 Železnice
 Hrad u Bezníka
 Veliš
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Vokšice
 Libeň
 Železnice
 Kumburk
 Pecka
 Bradlec
 kostel sv. Vojtěcha
 mariánský sloup
 Šluspárk
 Loreta
 Nechanice
 Dohalice
 Brada
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Nechanic
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chomutice
administrovaná ex currendo
farností Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 777 663 140
http://www.veselefarnosti.cz
Základní informace místa
ID místa: 13677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama