Postaven v letech 1630-34, upraven do klasicistní podoby v roce 1768, v roce 1813 zbudovány arkády. Od této doby chátral až do 19. století, kdy se dočkal oprav a v současné době celkové obnovy.
Hlavní obrázek místa
Valdštejnská lodžie - Libosad
© Pavel Vítek 04/2007
K zámku vede z centra Jičína příjemná lipová alej. Je určena pro pěší i pro cyklisty. Od zámku na Valdštejnově náměstí v centru je to k Valdštejnově Lodžii asi 2 kilometry. Další variantou je vlakové spojení (zastávka Jičín – město). Autem je nutno se vydat směrem na Lomnici nad Popelkou a Semily a zaparkovat před zámečkem. V okolí zámku je kouzelný park s mnoha druhy dřevin a keřů. Na konci parku směrem k železniční zastávce je poustevna s poustevníkem. Návštěva zámku je velice příjemným zpestřením výletu do Jičína. Jičín a okolí stojí rozhodně za návštěvu a nabízí tolik památek a zajímavostí, že je to na několik návštěv.
Aleš Marek, 12.1. 2006
turistické

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM - koncept oživování Valdštejnské lodžie:

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM je koncept oživování Valdštejnské lodžie na kulturně-komunitní centrum, zaměřené na současné živé umění a alternativní kulturu. Během r. 2012 zde vznikla nezávislá skupina umělců, dobrovolníků a pomocníků, kteří zde společně začali tvořit autorské projekty zaměřené na site-specific art, performance, taneční a výtvarné divadlo, začleněné do originálních kulturních akcí pro celou rodinu. V rámci tohoto projektu probá pravidelně: ČARODĚNÍ – magický den pro celou rodinu, SLAVNOST STROMŮ – rodinná akce v rámci mezinárodního Dne stromů, DIVOVÁNOCE – adventní akce s neobvykle pojatým živým betlémem, divo-dílnami, vánočními představeními, hudbou atd.

E.H. podle http://valdstejnskalodzie.cz, 5.9. 2013

Další texty turistické
historie

Valdštejnská lodžie, neboli zámek Libosad, je lemován parkem a za ní Čestný dvůr. Celý komplex je původně raně barokní honosný letohrádek, který dal stavět kolem roku 1630 vévoda Albrecht z Valdštejna jako širší součást své Jičínské rezidence. Stavbu, vycházející svým konceptem z podoby italské příměstské vily, navrhl známý italský architekt Nicolo Sebregondi. Práce byly zastaveny roku 1634, kdy vévoda zemřel. Stavba tak nebyla dokončena podle původního plánu a nikdy nesloužila svému účelu. Letohrádek měl mít zahradu s fontánami a vodotrysky, v dolní části s velkými bazény. Kolosální zahradní průčelí letohrádku se mělo otevírat do zahrady ze tří stran. Klasicistně byl letohrádek opraven po roce 1768. V roce 1813 zbudována kašírovaná klenba arkád, potom postupně pustla a další opravy proběhly až v 19. století. Čestný dvůr před lodžií tvoří trojkřídlý přízemní objekt, který sloužil snad jako obydlí služebnictva, konírny, sklady…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek čtvrtý. Československá akademie věd a Ústav teorie a dějinumění. Vydala Academia v Praze 1982 (doplněno redakcí podle http://valdstejnskalodzie.cz; wikipedia.org), 12.1. 2006

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Čeřov
 Čeřovka
 Železnice
 synagoga
 Valdická brána
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Vokšice
 Bradlec
 Dřevěnice
 Veliš
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Loreta
 Kumburk
 Tuř
 Stav
 Prachovské skály
 Kozlov
 Mokřice
 kostel sv. Martina
 Milíčeves
 Pařez
 Ostružno
 Kamenice
 Kláštenec
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kovač
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Lomnice nad Popelkou
 Konecchlumí
 Nadslav
 Choteč
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Matouše
 Mlázovice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Mackov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Lavice
 Pařízek
 skalní město Apolena
 socha sv. Václava
 Údrnice
 smírčí kříž
 Volanice
 mariánský sloup
 radnice
 Ždírec
 Trosky
 kostel sv. Prokopa
 Levín
 Sobčice
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 zvonička
 kříž
 Košťálov
 Žďár
 dub letní
 panská hájovna
 Vysoké Veselí
 Obora
 Staré Hrady
 boží muka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Ducha
 Nebákov
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 mariánský sloup
 Spařence
 kostel sv. Václava
 Ostroměř
 Lázně Bělohrad
 Hradišťko
 stará radnice
 Milkovice
 Kopidlno
 Kozinec
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 děkanství
 Humprecht
 kaple sv. Marka
 Staré Smrkovice
 obecní studna
 Kundratice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Chloumky
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Řezníčkova vila
 Holovousy
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Studenec
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Adamovo lože
 Muzeum piva
 Dětenice
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Mikuláše
 Radeč
 Podlesí
 Dubecko
 Čertova ruka
 Myštěves
 Vysoká
Kontaktní informace
Valdštejnská lodžie
Jičín - Sedličky 4
506 01
Tel: (+420) 608 269 296 (kastelán)
http://valdstejnskalodzie.cz/
info@valdstejnskalodzie.cz
Základní informace místa
ID místa: 3806
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama