Postaven v letech 1630-34, upraven do klasicistní podoby v roce 1768, v roce 1813 zbudovány arkády. Od této doby chátral až do 19. století, kdy se dočkal oprav a v současné době celkové obnovy.
Hlavní obrázek místa
Lodžie s parkem
© Aleš Marek 01/2006
K zámku vede z centra Jičína příjemná lipová alej. Je určena pro pěší i pro cyklisty. Od zámku na Valdštejnově náměstí v centru je to k Valdštejnově Lodžii asi 2 kilometry. Další variantou je vlakové spojení (zastávka Jičín – město). Autem je nutno se vydat směrem na Lomnici nad Popelkou a Semily a zaparkovat před zámečkem. V okolí zámku je kouzelný park s mnoha druhy dřevin a keřů. Na konci parku směrem k železniční zastávce je poustevna s poustevníkem. Návštěva zámku je velice příjemným zpestřením výletu do Jičína. Jičín a okolí stojí rozhodně za návštěvu a nabízí tolik památek a zajímavostí, že je to na několik návštěv.
Aleš Marek, 12.1. 2006
turistické

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM - koncept oživování Valdštejnské lodžie:

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM je koncept oživování Valdštejnské lodžie na kulturně-komunitní centrum, zaměřené na současné živé umění a alternativní kulturu. Během r. 2012 zde vznikla nezávislá skupina umělců, dobrovolníků a pomocníků, kteří zde společně začali tvořit autorské projekty zaměřené na site-specific art, performance, taneční a výtvarné divadlo, začleněné do originálních kulturních akcí pro celou rodinu. V rámci tohoto projektu probá pravidelně: ČARODĚNÍ – magický den pro celou rodinu, SLAVNOST STROMŮ – rodinná akce v rámci mezinárodního Dne stromů, DIVOVÁNOCE – adventní akce s neobvykle pojatým živým betlémem, divo-dílnami, vánočními představeními, hudbou atd.

E.H. podle http://valdstejnskalodzie.cz, 5.9. 2013

Další texty turistické
historie

Valdštejnská lodžie, neboli zámek Libosad, je lemován parkem a za ní Čestný dvůr. Celý komplex je původně raně barokní honosný letohrádek, který dal stavět kolem roku 1630 vévoda Albrecht z Valdštejna jako širší součást své Jičínské rezidence. Stavbu, vycházející svým konceptem z podoby italské příměstské vily, navrhl známý italský architekt Nicolo Sebregondi. Práce byly zastaveny roku 1634, kdy vévoda zemřel. Stavba tak nebyla dokončena podle původního plánu a nikdy nesloužila svému účelu. Letohrádek měl mít zahradu s fontánami a vodotrysky, v dolní části s velkými bazény. Kolosální zahradní průčelí letohrádku se mělo otevírat do zahrady ze tří stran. Klasicistně byl letohrádek opraven po roce 1768. V roce 1813 zbudována kašírovaná klenba arkád, potom postupně pustla a další opravy proběhly až v 19. století. Čestný dvůr před lodžií tvoří trojkřídlý přízemní objekt, který sloužil snad jako obydlí služebnictva, konírny, sklady…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek čtvrtý. Československá akademie věd a Ústav teorie a dějinumění. Vydala Academia v Praze 1982 (doplněno redakcí podle http://valdstejnskalodzie.cz; wikipedia.org), 12.1. 2006

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Čeřov
 Čeřovka
 Železnice
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Vokšice
 Bradlec
 Dřevěnice
 Veliš
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Loreta
 Kumburk
 Tuř
 Stav
 Prachovské skály
 Kozlov
 Mokřice
 kostel sv. Martina
 Milíčeves
 Pařez
 Ostružno
 Kamenice
 Kláštenec
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kovač
 kostel sv. Prokopa
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Matouše
 Konecchlumí
 Nadslav
 Choteč
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Matouše
 Mlázovice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Mackov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Lavice
 Pařízek
 socha sv. Václava
 skalní město Apolena
 Údrnice
 smírčí kříž
 Volanice
 mariánský sloup
 radnice
 Ždírec
 Trosky
 Levín
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 Košťálov
 Žďár
 zvonička
 kříž
 Vysoké Veselí
 dub letní
 panská hájovna
 Obora
 Staré Hrady
 Levínská Olešnice
 boží muka
 kostel sv. Ducha
 Nebákov
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 mariánský sloup
 Spařence
 kostel sv. Václava
 Ostroměř
 Lázně Bělohrad
 Hradišťko
 Milkovice
 Kozinec
 Kopidlno
 stará radnice
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Humprecht
 děkanství
 Staré Smrkovice
 kaple sv. Marka
 obecní studna
 Kundratice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Chloumky
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Řezníčkova vila
 Holovousy
 Hrubá Skála
 kostel sv. Josefa
 socha sv. Prokopa
 Studenec
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Adamovo lože
 Dětenice
 lázně Sedmihorky
 Muzeum piva
 kostel sv. Mikuláše
 Radeč
 Podlesí
 Dubecko
 Čertova ruka
 Myštěves
 Vysoká
Kontaktní informace
Valdštejnská lodžie
Jičín - Sedličky 4
506 01
Tel: (+420) 608 269 296 (kastelán)
http://valdstejnskalodzie.cz/
info@valdstejnskalodzie.cz
Základní informace místa
ID místa: 3806
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama