Postaven v letech 1630-34, upraven do klasicistní podoby v roce 1768, v roce 1813 zbudovány arkády. Od této doby chátral až do 19. století, kdy se dočkal oprav a v současné době celkové obnovy.
Hlavní obrázek místa
Lodžie s parkem
© Aleš Marek 01/2006
K zámku vede z centra Jičína příjemná lipová alej. Je určena pro pěší i pro cyklisty. Od zámku na Valdštejnově náměstí v centru je to k Valdštejnově Lodžii asi 2 kilometry. Další variantou je vlakové spojení (zastávka Jičín – město). Autem je nutno se vydat směrem na Lomnici nad Popelkou a Semily a zaparkovat před zámečkem. V okolí zámku je kouzelný park s mnoha druhy dřevin a keřů. Na konci parku směrem k železniční zastávce je poustevna s poustevníkem. Návštěva zámku je velice příjemným zpestřením výletu do Jičína. Jičín a okolí stojí rozhodně za návštěvu a nabízí tolik památek a zajímavostí, že je to na několik návštěv.
Aleš Marek, 12.1. 2006
turistické

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM - koncept oživování Valdštejnské lodžie:

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM je koncept oživování Valdštejnské lodžie na kulturně-komunitní centrum, zaměřené na současné živé umění a alternativní kulturu. Během r. 2012 zde vznikla nezávislá skupina umělců, dobrovolníků a pomocníků, kteří zde společně začali tvořit autorské projekty zaměřené na site-specific art, performance, taneční a výtvarné divadlo, začleněné do originálních kulturních akcí pro celou rodinu. V rámci tohoto projektu probá pravidelně: ČARODĚNÍ – magický den pro celou rodinu, SLAVNOST STROMŮ – rodinná akce v rámci mezinárodního Dne stromů, DIVOVÁNOCE – adventní akce s neobvykle pojatým živým betlémem, divo-dílnami, vánočními představeními, hudbou atd.

E.H. podle http://valdstejnskalodzie.cz, 5.9. 2013

Další texty turistické
historie

Valdštejnská lodžie, neboli zámek Libosad, je lemován parkem a za ní Čestný dvůr. Celý komplex je původně raně barokní honosný letohrádek, který dal stavět kolem roku 1630 vévoda Albrecht z Valdštejna jako širší součást své Jičínské rezidence. Stavbu, vycházející svým konceptem z podoby italské příměstské vily, navrhl známý italský architekt Nicolo Sebregondi. Práce byly zastaveny roku 1634, kdy vévoda zemřel. Stavba tak nebyla dokončena podle původního plánu a nikdy nesloužila svému účelu. Letohrádek měl mít zahradu s fontánami a vodotrysky, v dolní části s velkými bazény. Kolosální zahradní průčelí letohrádku se mělo otevírat do zahrady ze tří stran. Klasicistně byl letohrádek opraven po roce 1768. V roce 1813 zbudována kašírovaná klenba arkád, potom postupně pustla a další opravy proběhly až v 19. století. Čestný dvůr před lodžií tvoří trojkřídlý přízemní objekt, který sloužil snad jako obydlí služebnictva, konírny, sklady…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek čtvrtý. Československá akademie věd a Ústav teorie a dějinumění. Vydala Academia v Praze 1982 (doplněno redakcí podle http://valdstejnskalodzie.cz; wikipedia.org), 12.1. 2006

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Čeřov
 Čeřovka
 Železnice
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Vokšice
 Dřevěnice
 Bradlec
 Veliš
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Loreta
 Tuř
 Kumburk
 Stav
 Prachovské skály
 Kozlov
 Mokřice
 kostel sv. Martina
 Milíčeves
 Pařez
 Ostružno
 Kamenice
 Kláštenec
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kovač
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Lomnice nad Popelkou
 Konecchlumí
 Nadslav
 Choteč
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Mlázovice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Mackov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Drahoraz
 Lavice
 Pařízek
 skalní město Apolena
 socha sv. Václava
 Údrnice
 smírčí kříž
 Volanice
 mariánský sloup
 radnice
 Ždírec
 Trosky
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Levín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Češovské valy
 Prklín
 Žďár
 Košťálov
 zvonička
 kříž
 Vysoké Veselí
 dub letní
 panská hájovna
 Obora
 Staré Hrady
 Levínská Olešnice
 boží muka
 kostel sv. Ducha
 Nebákov
 kostel sv. Vavřince
 Spařence
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostroměř
 Lázně Bělohrad
 Hradišťko
 stará radnice
 Kopidlno
 Milkovice
 Kozinec
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Humprecht
 děkanství
 kaple sv. Marka
 Staré Smrkovice
 obecní studna
 Kundratice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Chloumky
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Řezníčkova vila
 Holovousy
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Studenec
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Adamovo lože
 Muzeum piva
 lázně Sedmihorky
 Dětenice
 kostel sv. Mikuláše
 Radeč
 Podlesí
 Dubecko
 Čertova ruka
 Myštěves
 Vysoká
Kontaktní informace
Valdštejnská lodžie
Jičín - Sedličky 4
506 01
Tel: (+420) 608 269 296 (kastelán)
http://valdstejnskalodzie.cz/
info@valdstejnskalodzie.cz
Základní informace místa
ID místa: 3806
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama