Barokní socha sv. Jana Nepomuckého z první pol. 18. století. Do r. 1926 stávala ve výklenkové kapli při cestě z centra města ke hřbitovu. Postava světce v životní velikosti je vytvořena z terakoty. Od r. 1945 dlouhodobě chátrala, rekonstruována na přelomu 20. století. Památkově chráněna od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První písemná zmínka o Chyši pochází z roku 1169. V 15. století měla statut městečka a od 16. století města. S necelými 600 obyvateli (včetně 10 připojených místních částí, původně samostatných obcí) je 16. nejmenším městem u nás. Město leží na železniční trati 161 z Rakovníka do Bečova nad Teplou. Autobusové spojení má na Valeč a do Žlutic. Je zde zámek se zámeckou zahradou, funguje zde i pivovar s pivovarskou restaurací. Ve městě je řada drobných památek.
5.4. 2021
historie

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého pochází z první poloviny 18. století. Do roku 1926 stávala ve výklenkové kapli při cestě spojující centrum Chyše (Chiesch) se hřbitovem na mírném návrší Špičák (Spitzberg). Postava světce je vytvořena z terakoty, tedy pro tento typ plastiky poněkud netradičního materiálu. Je v životní velikosti a v tradičním zobrazení. Tvář světce má ale poněkud neobvyklý výraz a řezané rysy. V roce 1925 byla kaple poškozena při bouři a v následujícím roce musela být zbořena. Socha, která v ní stávala, byla přenesena ke hřbitovní bráně. Po odsunu německých obyvatel ji potkal osud podobný mnoha dalším památkám v okolí. Noví osídlenci se o ni nestarali, o sakrální památky neměl zájem pečovat ani tehdejší režim a tak socha od roku 1945 dlouhodobě chátrala. Na počátku 90. let 20. století měla plastika uraženou hlavu, a i celkově byla značně zchátralá. Plastika byla v té době přenesena do depozitáře…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 5.4. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Chyše

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama