Vodárenská věž z r. 1542 nazývaná jako věž vodná, po r. 1602 prostě věž. Za Valdštejna byla znovu vystavěna. Ve 20. stol. užívána jako transformátor, od r. 1993 ve vlastnictví výtvarníka Petra Hebera jako Galerie Na Hrázi. od r. 2013 romantický hotel pro dva.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2007
V samotném Jičíně na břehu rybníka Kníže můžete spatřit vodárenskou věž z roku 1542, která napájela vodou kašny na náměstí. Později sloužila jako trafostanice. Od r. 1993 v soukromém vlastnictví výtvarníka Petra Hebera a sloužila jako Galerie Na Hrázi s vinárnou. Bezprostřední okolí je zajímavě upraveno. Po změně vlastníka r. 2013 upravena na romantický hotel s expozicí objektů Petra Hebera.
25.3. 2007
popis

Stylová galerie "Věž Jičín" představuje nový koncept romantického spojení umění a pobytu v renesanční stavbě jičínské "vodní věže". Na pěti podlažích se zde nacházejí ložnice, koupelna, salonek, vstupní hala a sklepní šenk. Všechny místnosti byly rekonstruovány a vybaveny na základě návrhů odborníků na dobovou architekturu a interiéry. Ve věži jsou vystavena díla českého výtvarníka Petra Hebera a soubor ilustrací francouzského grafika Tomiho Ungerera.

Vež Jičín, 17.4. 2017

Další texty popis
historie

První písemná zmínka o jedné z nejstarších staveb v Jičíně, v historických pramenech zvané prostě "Věž", se nachází v listině Mikuláše staršího Trčky z Lípy vydané 6. července 1502. Byla vystavěna na hrázi rybníka Kníže nad tokem řeky Cidliny, která ji napájela vodou. Roku 1543 byla původně dřevěná stavba přestavěna do současné renesanční podoby. Na stavbu věže zapůjčila knížecí komora 500 zl. a materiál v hodnotě 148 zl. 40 kr. Čtvercová stavba sestává z kamenných kvádrů o pěti odděleních se stanovou střechou původně krytou šindelem a následně břidlicí. Na východní straně jsou sluneční hodiny. Uvnitř v přízemí byl čerpací tlakostroj poháněný vodním kolem, jímž se čerpala voda a tlačila železnými rourami do nejvyššího patra do měděné nádrže. Odtud se pak vedla do města do kašen a do zámku borovými rourami spojovanými železnými zděřemi. Velká oprava věže proběhla roku 1649. V roce 1845 pražský mechanik Romuald…  číst dále

Vež Jičín, 17.4. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Holínské Předměstí

Místa v okolí

 synagoga
 Valdická brána
 Čeřovka
 Čeřov
 Vokšice
 Brada
 Veliš
 Železnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Loreta
 Železnice
 Prachovské skály
 kostel sv. Jiří
 Ostružno
 kostel sv. Prokopa
 Pařez
 Alainova věž
 Tuř
 Bradlec
 Dřevěnice
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Nadslav
 Jičíněves
 Milíčeves
 kostel sv. Martina
 Tábor
 Kozlov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Kumburk
 Stav
 Mackov
 Kláštenec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Kovač
 Kamenice
 Mokřice
 Údrnice
 Lomnice nad Popelkou
 Lavice
 Konecchlumí
 Pařízek
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 Staré Hrady
 skalní město Apolena
 kostel sv. Ducha
 Volanice
 Choteč
 Češovské valy
 socha sv. Václava
 Trosky
 radnice
 mariánský sloup
 Spařence
 Mlázovice
 Milkovice
 Nebákov
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 popravčí kámen
 palmový skleník
 děkanství
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Vavřince
 Humprecht
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Obora
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Křižánky
 Košťálov
 Ždírec
 Dětenice
 Muzeum piva
 skalní mlýn
 Semtinská lípa
 Levín
 Pekařova brána
 Řezníčkova vila
 Žďár
 Staré Smrkovice
 dub letní
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Vavřince
 panská hájovna
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Ostroměř
 Hradišťko
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 Chotělice
 kaple sv. Anny
 Radeč
 Čertova ruka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 Kavčiny
 Valdštejn
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Hlavatice
Kontaktní informace
Věž Jičín
Kollárova 532
506 01 Jič
http://www.vezjicin.cz
info@vezjicin.cz
Základní informace místa
ID místa: 4993
Typ místa: věž
Podkategorie: vodárenská
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama