Jednoduchý pomník ze tří pískovcových bloků s pamětní deskou na návsi ve Starém Bydžově připomíná rodnou školu hudebního skladatele a pedagoga Jana Maláta (1843-1915). Pamětní deska byla slavnostně odhalena r. 1933 a pomník odborně restaurován r. 2014.
Hlavní obrázek místa
Starý Bydžov - pomník Janu Malátovi
© Jiří Špaček, 06/2016
Osada Bydžov je prvně doložena již r. 1186, brzy se stala centrem oblasti a dokonce městem. Po založení Nového Bydžova ve výhodnější poloze na Cidlině na počátku 14. století však poklesla zpět na vesnici. Starý Bydžov má dnes asi 400 obyvatel a leží u křižovatky silnic III. třídy Hlušice-Nový Bydžov a Křičov-Stará Skřeněř. Turistické značení tu není. Nejbližší nádraží v Novém Bydžově na trati 040 je vzdáleno asi 3 km jihovýchodně. V horní části návsi stojí kostel sv. Prokopa románského původu. V jejím protilehlém rohu stávala stará škola. Na jejím místě je dnes malý parčík, v němž je umístěn pomník nejslavnějšímu místnímu rodákovi, hudebníku a pedagogovi Janu Malátovi.
22.6. 2017
historie

Nejslavnější starobydžovský rodák Jan Malát (1843–1915) byl hudební skladatel, pedagog a teoretik, sběratel a upravovatel lidových písní. Narodil se 16. června 1843 v místní škole v rodině učitele Františka Maláta. Když mu bylo deset let, odešel do Německa „na handl“, aby se učil němčině. V letech 1854-1858, po návratu z Německa, navštěvoval reálku v Novém Bydžově. Stal se také prvním sopranistou při tamním děkanském chrámu a zpíval i o pohřbech. Neopomíjel ale ani hudbu a podle vlastních vzpomínek ovládl hru na všechny běžné nástroje kromě klarinetu. Na podzim roku 1860 dal otec zapsat Maláta na učitelský kurs při hlavní škole na Malé Straně v Praze. Po ukončení studia včetně varhanické školy se Malát vrátil do rodného kraje a učil na chlapecké škole v Novém Bydžově. To bylo v letech 1863-1866. Koncem ledna 1866 dosavadní místo opustil, aby nastoupil jako definitivní učitel při dívčí hlavní škole v Hořicích.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek, zejména wikipedie), 24.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Starý Bydžov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Sloupno
 synagoga
 Hlušice
 Nový Bydžov
 Skřivany
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Libeň
 Vlkov nad Lesy
 Mlékosrby
 Luková
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 kostel sv. Václava
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Barchůvek
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Volanice
 kostel sv. Martina
 Myštěves
 Vysoká
 Přestavlky
 Barchov
 kostel sv. Matouše
 Kosice
 Češovské valy
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Obora
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Milíčeves
 Bašnice
 kaple sv. Marka
 Kunčice
 Obědovice
 Stračov
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 Korce
 Kratonohy
 Stračov
 Jičíněves
 panský dvůr
 Tuř
 Hradišťko
 Klamoš
 Jičíněves
 palmový skleník
 Bolice
 Kopidlno
 Ostroměř
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Choťovice
 Holovousy
 Stará Báň
 popravčí kámen
 kostel sv. Matouše
 Chloumky
 Mastnice
 radnice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Ondřeje
Základní informace místa
ID místa: 13471
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama