Jednoduchý pomník ze tří pískovcových bloků s pamětní deskou na návsi ve Starém Bydžově připomíná rodnou školu hudebního skladatele a pedagoga Jana Maláta (1843-1915). Pamětní deska byla slavnostně odhalena r. 1933 a pomník odborně restaurován r. 2014.
Hlavní obrázek místa
Starý Bydžov - pomník Janu Malátovi
© Jiří Špaček, 06/2016
Osada Bydžov je prvně doložena již r. 1186, brzy se stala centrem oblasti a dokonce městem. Po založení Nového Bydžova ve výhodnější poloze na Cidlině na počátku 14. století však poklesla zpět na vesnici. Starý Bydžov má dnes asi 400 obyvatel a leží u křižovatky silnic III. třídy Hlušice-Nový Bydžov a Křičov-Stará Skřeněř. Turistické značení tu není. Nejbližší nádraží v Novém Bydžově na trati 040 je vzdáleno asi 3 km jihovýchodně. V horní části návsi stojí kostel sv. Prokopa románského původu. V jejím protilehlém rohu stávala stará škola. Na jejím místě je dnes malý parčík, v němž je umístěn pomník nejslavnějšímu místnímu rodákovi, hudebníku a pedagogovi Janu Malátovi.
22.6. 2017
historie

Nejslavnější starobydžovský rodák Jan Malát (1843–1915) byl hudební skladatel, pedagog a teoretik, sběratel a upravovatel lidových písní. Narodil se 16. června 1843 v místní škole v rodině učitele Františka Maláta. Když mu bylo deset let, odešel do Německa „na handl“, aby se učil němčině. V letech 1854-1858, po návratu z Německa, navštěvoval reálku v Novém Bydžově. Stal se také prvním sopranistou při tamním děkanském chrámu a zpíval i o pohřbech. Neopomíjel ale ani hudbu a podle vlastních vzpomínek ovládl hru na všechny běžné nástroje kromě klarinetu. Na podzim roku 1860 dal otec zapsat Maláta na učitelský kurs při hlavní škole na Malé Straně v Praze. Po ukončení studia včetně varhanické školy se Malát vrátil do rodného kraje a učil na chlapecké škole v Novém Bydžově. To bylo v letech 1863-1866. Koncem ledna 1866 dosavadní místo opustil, aby nastoupil jako definitivní učitel při dívčí hlavní škole v Hořicích.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek, zejména wikipedie), 24.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Starý Bydžov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Sloupno
 Hlušice
 synagoga
 Nový Bydžov
 Skřivany
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Libeň
 Vlkov nad Lesy
 Luková
 Mlékosrby
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 sušárna čekanky
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Barchůvek
 Ohnišťany
 Volanice
 Kosice
 kostel sv. Martina
 Myštěves
 Vysoká
 Přestavlky
 Barchov
 kostel sv. Matouše
 Kosice
 Češovské valy
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Obora
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 židovský hřbitov
 Milíčeves
 kaple sv. Marka
 Bašnice
 Kunčice
 Stračov
 Obědovice
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 Korce
 Kratonohy
 Stračov
 Jičíněves
 panský dvůr
 Tuř
 Hradišťko
 Klamoš
 palmový skleník
 Jičíněves
 Bolice
 Kopidlno
 Ostroměř
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Choťovice
 Holovousy
 Stará Báň
 popravčí kámen
 kostel sv. Matouše
 Chloumky
 Mastnice
 radnice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Ondřeje
Základní informace místa
ID místa: 13471
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama