Jednoduchý pomník ze tří pískovcových bloků s pamětní deskou na návsi ve Starém Bydžově připomíná rodnou školu hudebního skladatele a pedagoga Jana Maláta (1843-1915). Pamětní deska byla slavnostně odhalena r. 1933 a pomník odborně restaurován r. 2014.
Hlavní obrázek místa
Starý Bydžov - pomník Janu Malátovi
© Jiří Špaček, 06/2016
Osada Bydžov je prvně doložena již r. 1186, brzy se stala centrem oblasti a dokonce městem. Po založení Nového Bydžova ve výhodnější poloze na Cidlině na počátku 14. století však poklesla zpět na vesnici. Starý Bydžov má dnes asi 400 obyvatel a leží u křižovatky silnic III. třídy Hlušice-Nový Bydžov a Křičov-Stará Skřeněř. Turistické značení tu není. Nejbližší nádraží v Novém Bydžově na trati 040 je vzdáleno asi 3 km jihovýchodně. V horní části návsi stojí kostel sv. Prokopa románského původu. V jejím protilehlém rohu stávala stará škola. Na jejím místě je dnes malý parčík, v němž je umístěn pomník nejslavnějšímu místnímu rodákovi, hudebníku a pedagogovi Janu Malátovi.
22.6. 2017
historie

Nejslavnější starobydžovský rodák Jan Malát (1843–1915) byl hudební skladatel, pedagog a teoretik, sběratel a upravovatel lidových písní. Narodil se 16. června 1843 v místní škole v rodině učitele Františka Maláta. Když mu bylo deset let, odešel do Německa „na handl“, aby se učil němčině. V letech 1854-1858, po návratu z Německa, navštěvoval reálku v Novém Bydžově. Stal se také prvním sopranistou při tamním děkanském chrámu a zpíval i o pohřbech. Neopomíjel ale ani hudbu a podle vlastních vzpomínek ovládl hru na všechny běžné nástroje kromě klarinetu. Na podzim roku 1860 dal otec zapsat Maláta na učitelský kurs při hlavní škole na Malé Straně v Praze. Po ukončení studia včetně varhanické školy se Malát vrátil do rodného kraje a učil na chlapecké škole v Novém Bydžově. To bylo v letech 1863-1866. Koncem ledna 1866 dosavadní místo opustil, aby nastoupil jako definitivní učitel při dívčí hlavní škole v Hořicích.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek, zejména wikipedie), 24.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Starý Bydžov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Sloupno
 synagoga
 Hlušice
 Nový Bydžov
 Skřivany
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Libeň
 Vlkov nad Lesy
 Luková
 Mlékosrby
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 sušárna čekanky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Barchůvek
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 Volanice
 kostel sv. Martina
 Myštěves
 Vysoká
 Přestavlky
 Barchov
 kostel sv. Matouše
 Kosice
 loretánská kaple
 Češovské valy
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Chlumec nad Cidlinou
 Babice
 Obora
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 židovský hřbitov
 Milíčeves
 kaple sv. Marka
 Bašnice
 Kunčice
 Obědovice
 Stračov
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 Korce
 Kratonohy
 Stračov
 Jičíněves
 panský dvůr
 Tuř
 Hradišťko
 Klamoš
 palmový skleník
 Jičíněves
 Bolice
 Kopidlno
 Ostroměř
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Choťovice
 Holovousy
 Stará Báň
 kostel sv. Matouše
 Chloumky
 Mastnice
 radnice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Ondřeje
Základní informace místa
ID místa: 13471
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama