Základem kostela byla rotunda z doby kolem r. 1300, k níž byla přistavěna gotická dřevěná loď s věží. Stavba byla zničena požárem obce r. 1804 a poté znovu vystavěna do dnešní podoby. Vybavení vesměs z 2. poloviny 19. stol., interiér významně renovován r. 1910.
Hlavní obrázek místa
Ohnišťany - kostel
© Jiří Špaček, 09/2017
Ohnišťany jako vladycké sídlo s tvrzí jsou zmiňovány prvně r. 1318, kdy byl jejich majitelem Jiřík z Ohnišťan. V současnosti mají přes 300 obyvatel a leží na vedlejší silnici spojující Loučnou Horu na silnici II/280 s Chomuticemi na silnici II/327. Ohnišťany mají také vlastní železniční zastávku na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře. Leží v kraji bez turisticky značených tras. Kostel sv. Václava se nachází na mírné vyvýšenině nad návsí a v jeho sousedství také hřbitov. Severozápadně od něj byly nalezeny stopy po někdejší gotické tvrzi.
8.9. 2017
historie

Počátky kostela sv. Václava v Ohnišťanech jsou nejasné, neboť až do r. 1788 tu nebyla fara a kněží sem docházeli z různých míst v okolí. Důležitým pramenem jsou proto zjištění církevního badatele Josefa Kurky, který se věnoval církevnímu místopisu ve středních, severních a východních Čechách podle jednotlivých archidiakonátů v době před husitskými válkami a své nálezy publikoval před 1. světovou válkou. Čerpal především ze zápisů prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Díky tomu je známo, že tu původně stála kamenná rotunda patrně již před r. 1300 a r. 1369 ves prokazatelně platila papežské desátky. Později byla ke kamenné stavbě přistavěna gotická dřevěná loď s věží. Gotický kostel je doložen r. 1412 a r. 1505 byl upravován pozdně goticky. Patrně pro nedostatečnou kapacitu byla kolem r. 1626 nově vybudována pozdně renesanční loď. V r. 1788 byla u kostela postavena fara, kde jak první farář žil kapucín Cyril…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a vývěska u kostela), 14.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Ohnišťany

Místa v okolí

 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Obora
 Chotělice
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 kostel sv. Stanislava
 Vysoká
 Smidary
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Vysoké Veselí
 Hradišťko
 Ostroměř
 kostel sv. Matouše
 Skřivany
 Bašnice
 Holovousy
 Kovač
 Sloupno
 Chloumky
 Volanice
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 Mlázovice
 Kamenice
 synagoga
 Tuř
 radnice
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Stračov
 Milíčeves
 Stračov
 Nový Bydžov
 Sekeřice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Hořice
 Hlušice
 Choteč
 Pustohrad u Hořic
 Libeň
 Češovské valy
 Lázně Bělohrad
 Jeřice
 Jičíněves
 Nechanice
 Jičíněves
 Mokřice
 Barchůvek
 kostel sv. Vavřince
 sušárna čekanky
 akvadukt u Komárova
 Dohalice
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Barchov
 Mlékosrby
 Stav
 zvonice
 Miletín
 kostel sv. Matouše
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Babice
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 Valdická brána
 Hrádek u Nechanic
 Čeřov
 synagoga
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Václava
 Čeřovka
 Šluspárk
 kostel sv. Jiří
 Veliš
 kostel sv. Martina
 Dolní Přím
 kostel Všech svatých
 Vokšice
 Radíkovice
 Brada
 Libčany
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ohnišťany
administrovaná ex currendo
farností Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 777 663 140
http://www.veselefarnosti.cz
Základní informace místa
ID místa: 13633
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama