Zaniklý hrádek stával poblíž vsi Janůvka (zanikla v l. 1538–48). Hrádek beze zmínky v pramenech, snad postaven místním rodem ze Slušovic, odkud se již r. 1321 psal Vítek ze Slušovic. Pro více informací nutný archeologický průzkum. Na místě je znatelný val s příkopem, pozůstatky opevnění hrádku.
Hlavní obrázek místa
plocha hradu
© Luděk Vláčil 08/2019
Místo bývalého hradu leží na strmém výběžku nad slušovickou nádrží, asi 2,5 kilometrů severně od Slušovic na katastru obce Trnava u Zlína. Přístup k němu vede po neznačené cestě od levého břehu slušovické nádrže, prudký výstup cca 1,2 kilometrů. Volný přístup, bez průvodce. Leží v oblasti Přírodního parku Hostýnské vrchy.
Karel Světlík, 19.8. 2010
popis

Hrad, který stával na skalnatém výběžku, měl ze všech stran přirozenou ochranu v podobě velmi strmých strání. Výjimku tvoří přístupová šíje, na které byl vybudován val srpkovitého tvaru a příkop hluboký 5 m a široký 9 m. Samotné jádro bývalého hrádku je oválného tvaru o velikosti cca 14 x 15 m.

E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007, 8.2. 2013

historie

Dnes již zaniklý hrádek stával poblíž vesnice Janůvka (Janov), která je poprvé zmiňována roku 1446. Zanikla někdy v období let 1538–1548. Nikde v písemných pramenech se však neobjevuje rod, který by se psal z Janůvky nebo z Březové, která je další blízkou vsí. Možná je tedy příslušnost ke Slušovicím, i když je méně pravděpodobná. Slušovice byly vladyckým statkem a psal se po nich místní rod, roku 1321 se zmiňuje Vítek ze Slušovic. I když se v souvislosti se Slušovicemi nezmiňuje žádné sídlo, je možné, že hrádek vybudoval někdo z místního rodu. Hrádek je ovšem vesnici dost vzdálený. Není jisté, kdy byl vybudován, jednoznačné informace poskytne až archeologický průzkum místa. V současnosti je místo hradu na katastrálním území Trnava u Zlína.

Karel Světlík, E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007, 19.8. 2010

Půdorys místa

Janůvka – terénní náčrt a profil hrádku (ing. arch. Pavel Šimeček)
© Pavel Šimeček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Trnava

Místa v okolí

 Tusculum
 Lukov
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 Klečůvka
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Lužkovice
 Liptál
 kostel sv. Mikuláše
 hraniční kameny
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Janův hrad
 Vartovna
 Obřany
 Skalný
 Věruška
 evangelický kostel
 Zlín
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hostýn
 Křídlo
 Hostýn
 Engelsberg
 Hrádek u Přílep
 Panský mlýn
 Chvalčov
 Žeranovice
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Šaumburk
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 kostel sv. Vavřince
 Trubiska
 Nový Šaumburk
 památník Ploština
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Starý Světlov
 kaple sv. Floriána
 Pržno
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Louky
 Chlum
 Rýsov
 kostel sv. Jiljí
 Dobrotice
 Malenovice
 Kasařov
 Sochařská vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 9333
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama