Zaniklý hrádek stával poblíž vsi Janůvka (zanikla v l. 1538–48). Hrádek beze zmínky v pramenech, snad postaven místním rodem ze Slušovic, odkud se již r. 1321 psal Vítek ze Slušovic. Pro více informací nutný archeologický průzkum. Na místě je znatelný val s příkopem, pozůstatky opevnění hrádku.
Hlavní obrázek místa
plocha hradu
© Luděk Vláčil 08/2019
Místo bývalého hradu leží na strmém výběžku nad slušovickou nádrží, asi 2,5 kilometrů severně od Slušovic na katastru obce Trnava u Zlína. Přístup k němu vede po neznačené cestě od levého břehu slušovické nádrže, prudký výstup cca 1,2 kilometrů. Volný přístup, bez průvodce. Leží v oblasti Přírodního parku Hostýnské vrchy.
Karel Světlík, 19.8. 2010
popis

Hrad, který stával na skalnatém výběžku, měl ze všech stran přirozenou ochranu v podobě velmi strmých strání. Výjimku tvoří přístupová šíje, na které byl vybudován val srpkovitého tvaru a příkop hluboký 5 m a široký 9 m. Samotné jádro bývalého hrádku je oválného tvaru o velikosti cca 14 x 15 m.

E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007, 8.2. 2013

historie

Dnes již zaniklý hrádek stával poblíž vesnice Janůvka (Janov), která je poprvé zmiňována roku 1446. Zanikla někdy v období let 1538–1548. Nikde v písemných pramenech se však neobjevuje rod, který by se psal z Janůvky nebo z Březové, která je další blízkou vsí. Možná je tedy příslušnost ke Slušovicím, i když je méně pravděpodobná. Slušovice byly vladyckým statkem a psal se po nich místní rod, roku 1321 se zmiňuje Vítek ze Slušovic. I když se v souvislosti se Slušovicemi nezmiňuje žádné sídlo, je možné, že hrádek vybudoval někdo z místního rodu. Hrádek je ovšem vesnici dost vzdálený. Není jisté, kdy byl vybudován, jednoznačné informace poskytne až archeologický průzkum místa. V současnosti je místo hradu na katastrálním území Trnava u Zlína.

Karel Světlík, E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007, 19.8. 2010

Půdorys místa

Janůvka – terénní náčrt a profil hrádku (ing. arch. Pavel Šimeček)
© Pavel Šimeček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, M. Plaček, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Trnava

Místa v okolí

 Tusculum
 Lukov
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 Klečůvka
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Lužkovice
 Liptál
 hraniční kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Vartovna
 Obřany
 Skalný
 evangelický kostel
 Zlín
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hostýn
 Křídlo
 Hostýn
 Hrádek u Přílep
 Engelsberg
 Chvalčov
 Chvalčov
 Žeranovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Rajnochovice
 Šaumburk
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Trubiska
 Nový Šaumburk
 Přílepy
 památník Ploština
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Starý Světlov
 kaple sv. Floriána
 Maštaliska
 Pržno
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Louky
 Chlum
 Rýsov
 kostel sv. Jiljí
 Dobrotice
 Malenovice
 Kasařov
 Sochařská vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 9333
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama