Základní kámen posvětil v r. 1990 papež Jan Pavel II. Stavba byla zahájena v r. 1998 podle návrhu Ing. Víta Kolmačky a dokončena podle plánů arch. Jaroslava Meluzína v r. 2002. Kapli vysvětil 31. srpna 2002 biskup Mgr. J. Hrdlička.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Východomoravská obec Březůvky leží ve Vizovické vrchovině mimo železniční síť jižně od Zlína na silnici III. třídy pokračující do Ludkovic a Bohuslavic u Luhačovic. V obci není mnoho pamětihodností. Jedinou kulturní památkou je zchátralá polní kovárna z 19. století. Nejvýraznější dominantou Březůvek je novodobá kaple sv. Anežky České, která se nachází v areálu místního hřbitova na jihozápadním okraji obce. I když se jedná o novodobou stavbu, je navržena velmi vkusně a dobře zapadá do krajiny.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019
popis

Stavba má základní tvar kosočtverce, který svými stranami vymezil hlavní liturgický prostor. Centrální objem kaple je v podélné ose rozšířen o nástupní prostor a doplněn hmotami sakristie a obslužné místnosti. Tato přísná symetrie je oživena excentricky přisazenou věží. Objekt je pojat ve smyslu trojjedinosti Boha. Jedna společná hmota ve společenství tří vrcholů stavby. Prvním je střed zakončení lomené jehlanové střechy s věžičkou, druhým vyčnívající hranolová zvonice, a v popředí pak štít s umístěním sochy sv. Anežky České vytvářející třetí vrchol. Střed kaple chrámu je pojat symetricky. Dřevěné konstrukční zakončení jakoby s nevyplněným hrázděním posouvá stavbu do výtvarného pojetí hlavních staveb Luhačovic a okolí. Arch. Meluzín stavbě dodal vyšším umístěním oken, jejich počtem a členěním, úpravou ostění dveřních otvorů charakteristické prvky katolické sakrální stavby. Propojení kaple s polem hřbitova na konci s márnicí…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz a další, 23.7. 2019

historie

Obec Březůvky, původně pasekářská ves rozložená pod vrcholem Kamence ve Vizovických vrších, je prvně doložena v roce 1406. Dnes má asi 690 obyvatel. Nikdy neměla vlastní kostel a náležela do farnosti provodovské s farním a současně poutním kostelem Panny Marie Sněžné na Maleniskách, který je vzdálen nejméně 5 km. Snahy o stavbu vlastního kostela zmařily světové války a ani po nich nebyla doba příznivá. Až z iniciativy faráře P. Zdeňka Zlámala byl pořízen základní kámen pro výstavbu kaple, který posvětil papež Jan Pavel II. během své návštěvy Velehradu na jaře roku 1990. Pro výstavbu budoucí kaple bylo vybráno místo na návrší u hřbitova, potřebné pozemky darovali místní občané. Stavba byla započata v roce 1998. Původní projekt nové kaple však nezapadal svým architektonickým výrazem do obce ani do krajiny a ani nepřipomínal církevní stavbu. Nový starosta obce se zástupci občanů proto vybrali jiného autora, Ing. arch. Jaroslava Meluzína…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Březůvky

Místa v okolí

 Rýsov
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 fara
 kostel sv. Martina
 Svárov
 Augustiniánský dům
 Šarovy
 Pramen Ottovka
 Zlín
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Luhačovice
 Částkov
 Pramen Aloiska
 Engelsberg
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Březolupy
 Lužkovice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 Nedachlebice
 Klečůvka
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Janův hrad
 Tečovice
 Pohořelice
 Bílovice
 Štípa
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Napajedla
 Napajedla
 Mistřice
 Otrokovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Napajedla
 Spytihněv
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Slavičín
 městské opevnění
 Nový Světlov
 Mysločovice
 Nezdenice
 Žeranovice
 Obora
 Janůvka
 Tlumačov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 14259
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama