Základní kámen posvětil v r. 1990 papež Jan Pavel II. Stavba byla zahájena v r. 1998 podle návrhu Ing. Víta Kolmačky a dokončena podle plánů arch. Jaroslava Meluzína v r. 2002. Kapli vysvětil 31. srpna 2002 biskup Mgr. J. Hrdlička.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Východomoravská obec Březůvky leží ve Vizovické vrchovině mimo železniční síť jižně od Zlína na silnici III. třídy pokračující do Ludkovic a Bohuslavic u Luhačovic. V obci není mnoho pamětihodností. Jedinou kulturní památkou je zchátralá polní kovárna z 19. století. Nejvýraznější dominantou Březůvek je novodobá kaple sv. Anežky České, která se nachází v areálu místního hřbitova na jihozápadním okraji obce. I když se jedná o novodobou stavbu, je navržena velmi vkusně a dobře zapadá do krajiny.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019
popis

Stavba má základní tvar kosočtverce, který svými stranami vymezil hlavní liturgický prostor. Centrální objem kaple je v podélné ose rozšířen o nástupní prostor a doplněn hmotami sakristie a obslužné místnosti. Tato přísná symetrie je oživena excentricky přisazenou věží. Objekt je pojat ve smyslu trojjedinosti Boha. Jedna společná hmota ve společenství tří vrcholů stavby. Prvním je střed zakončení lomené jehlanové střechy s věžičkou, druhým vyčnívající hranolová zvonice, a v popředí pak štít s umístěním sochy sv. Anežky České vytvářející třetí vrchol. Střed kaple chrámu je pojat symetricky. Dřevěné konstrukční zakončení jakoby s nevyplněným hrázděním posouvá stavbu do výtvarného pojetí hlavních staveb Luhačovic a okolí. Arch. Meluzín stavbě dodal vyšším umístěním oken, jejich počtem a členěním, úpravou ostění dveřních otvorů charakteristické prvky katolické sakrální stavby. Propojení kaple s polem hřbitova na konci s márnicí…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz a další, 23.7. 2019

historie

Obec Březůvky, původně pasekářská ves rozložená pod vrcholem Kamence ve Vizovických vrších, je prvně doložena v roce 1406. Dnes má asi 690 obyvatel. Nikdy neměla vlastní kostel a náležela do farnosti provodovské s farním a současně poutním kostelem Panny Marie Sněžné na Maleniskách, který je vzdálen nejméně 5 km. Snahy o stavbu vlastního kostela zmařily světové války a ani po nich nebyla doba příznivá. Až z iniciativy faráře P. Zdeňka Zlámala byl pořízen základní kámen pro výstavbu kaple, který posvětil papež Jan Pavel II. během své návštěvy Velehradu na jaře roku 1990. Pro výstavbu budoucí kaple bylo vybráno místo na návrší u hřbitova, potřebné pozemky darovali místní občané. Stavba byla započata v roce 1998. Původní projekt nové kaple však nezapadal svým architektonickým výrazem do obce ani do krajiny a ani nepřipomínal církevní stavbu. Nový starosta obce se zástupci občanů proto vybrali jiného autora, Ing. arch. Jaroslava Meluzína…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Březůvky

Místa v okolí

 Oberský vrch
 Rýsov
 Starý Světlov
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 fara
 kostel sv. Martina
 Svárov
 Šarovy
 Augustiniánský dům
 Zlín
 Pramen Ottovka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Luhačovice
 Částkov
 Pramen Aloiska
 Engelsberg
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Březolupy
 Lužkovice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 Nedachlebice
 Klečůvka
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Tečovice
 Pohořelice
 Bílovice
 Štípa
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Napajedla
 Napajedla
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Otrokovice
 Mistřice
 Napajedla
 Spytihněv
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Slavičín
 Nový Světlov
 Mysločovice
 Nezdenice
 Žeranovice
 Obora
 Janůvka
 Tlumačov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 14259
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama