Základní kámen posvětil v r. 1990 papež Jan Pavel II. Stavba byla zahájena v r. 1998 podle návrhu Ing. Víta Kolmačky a dokončena podle plánů arch. Jaroslava Meluzína v r. 2002. Kapli vysvětil 31. srpna 2002 biskup Mgr. J. Hrdlička.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Východomoravská obec Březůvky leží ve Vizovické vrchovině mimo železniční síť jižně od Zlína na silnici III. třídy pokračující do Ludkovic a Bohuslavic u Luhačovic. V obci není mnoho pamětihodností. Jedinou kulturní památkou je zchátralá polní kovárna z 19. století. Nejvýraznější dominantou Březůvek je novodobá kaple sv. Anežky České, která se nachází v areálu místního hřbitova na jihozápadním okraji obce. I když se jedná o novodobou stavbu, je navržena velmi vkusně a dobře zapadá do krajiny.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019
popis

Stavba má základní tvar kosočtverce, který svými stranami vymezil hlavní liturgický prostor. Centrální objem kaple je v podélné ose rozšířen o nástupní prostor a doplněn hmotami sakristie a obslužné místnosti. Tato přísná symetrie je oživena excentricky přisazenou věží. Objekt je pojat ve smyslu trojjedinosti Boha. Jedna společná hmota ve společenství tří vrcholů stavby. Prvním je střed zakončení lomené jehlanové střechy s věžičkou, druhým vyčnívající hranolová zvonice, a v popředí pak štít s umístěním sochy sv. Anežky České vytvářející třetí vrchol. Střed kaple chrámu je pojat symetricky. Dřevěné konstrukční zakončení jakoby s nevyplněným hrázděním posouvá stavbu do výtvarného pojetí hlavních staveb Luhačovic a okolí. Arch. Meluzín stavbě dodal vyšším umístěním oken, jejich počtem a členěním, úpravou ostění dveřních otvorů charakteristické prvky katolické sakrální stavby. Propojení kaple s polem hřbitova na konci s márnicí…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz a další, 23.7. 2019

historie

Obec Březůvky, původně pasekářská ves rozložená pod vrcholem Kamence ve Vizovických vrších, je prvně doložena v roce 1406. Dnes má asi 690 obyvatel. Nikdy neměla vlastní kostel a náležela do farnosti provodovské s farním a současně poutním kostelem Panny Marie Sněžné na Maleniskách, který je vzdálen nejméně 5 km. Snahy o stavbu vlastního kostela zmařily světové války a ani po nich nebyla doba příznivá. Až z iniciativy faráře P. Zdeňka Zlámala byl pořízen základní kámen pro výstavbu kaple, který posvětil papež Jan Pavel II. během své návštěvy Velehradu na jaře roku 1990. Pro výstavbu budoucí kaple bylo vybráno místo na návrší u hřbitova, potřebné pozemky darovali místní občané. Stavba byla započata v roce 1998. Původní projekt nové kaple však nezapadal svým architektonickým výrazem do obce ani do krajiny a ani nepřipomínal církevní stavbu. Nový starosta obce se zástupci občanů proto vybrali jiného autora, Ing. arch. Jaroslava Meluzína…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.brezuvky.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 11.7. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Březůvky

Místa v okolí

 Rýsov
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 fara
 kostel sv. Martina
 Svárov
 Augustiniánský dům
 Šarovy
 Pramen Ottovka
 Zlín
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Luhačovice
 Částkov
 Pramen Aloiska
 Engelsberg
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Lužkovice
 Březolupy
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Nedachlebice
 Louky
 Klečůvka
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Janův hrad
 Tečovice
 Pohořelice
 Bílovice
 Štípa
 Lhotka u Hradčovic
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Napajedla
 Napajedla
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Otrokovice
 Mistřice
 Napajedla
 Spytihněv
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Slavičín
 Nový Světlov
 Mysločovice
 Nezdenice
 Žeranovice
 Obora
 Janůvka
 Tlumačov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 14259
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama