Původní gotický kostel sv. Václava zničen Švédy při vypálení vsi, v letech 1729-1732 postaven nový kamenný, v r. 1812 upraven klasicistně a zasvěcen sv. Leonardovi. Regotizován r. 1935. Pamětní deska připomíná zrušený hrob vynálezce těsnopisu Jeana F. Coulon-Thévenota (1754-1813).
Hlavní obrázek místa
Kostel Úmyslovice
© Jiří Špaček, 06/2016
Obec Úmyslovice má asi 300 obyvatel a leží 9 km severně od Poděbrad. Prvně je zmiňována r. 1291 a r. 1402 je doložena existence zdejšího faráře a kostela. Obec leží na silnici III. třídy z Poděbrad do Činěvsi a vyhýbá se jí nejen železnice, ale i turistické značení. Kostel sv. Leonarda se nachází na návsi. Úmyslovice jsou historicky zajímavě spojeny s francouzským vynálezcem těsnopisu. Jean Felicité Coulon-Thévenot (1754-1813), který vynalezl těsnopis r. 1787, se zúčastnil napoleonských válek a v říjnu 1813 též bitvy u Lipska, označované jako "bitva národů". V této bitvě byl raněn a zajat. S lazaretem skupiny francouzských důstojníků se pak jako zajatec dostal až do Čech. Pobýval na samotě Šabata severně od obce Kouty u Poděbrad, kde byl v té době zájezdní hostinec. Na místě dodnes zvaném U Šabatů podlehl svým zraněním dne 30. prosince 1813. Potom byl 2. ledna 1814 pohřben na hřbitově u kostela v Úmyslovicích, vzdálených asi 2 km. Hřbitov kolem kostela byl r. 1909 zrušen a nahrazen novým na západním okraji obce při silnici do Netřebic. Francouzovo jméno proto dnes připomíná jen malá pamětní destička na jižní stěně kostela.
11.6. 2016
historie

Historie kostela v Úmyslovicích je dlouhá a poměrně složitá. V r. 1402 je poprvé zmiňován místní farář, v té době tu tedy musel již stát gotický kostel sv. Václava. Středověká stavba byla zničena při vypálení vsi Švédy za třicetileté války. Snad jen provizorně opravený kostel byl zbořen a v letech 1729-1732 nahrazen novým barokním z opuky a cihel. Když byl r. 1787 opravován, byla při něm zřízena lokálie. K zásadní změně došlo r. 1812, kdy byl kostel přestavěn klasicistně a poněkud neobvykle nově zasvěcen sv. Leonardovi neboli Linhartovi. Svatý Leonard (kolem 500-545 nebo 559), francouzský mnich, poustevník a misionář, působil ve střední Francii v okolí Limoges. Jako patron sedláků a čeledínů byl uctíván také v Bavorsku a na obou stranách Šumavy. Leonard v místě svého působiště založil klášter, v němž byl také pohřben. Dnes se to místo jmenuje Saint-Léonard-de-Noblat. V r. 1858 byla úmyslovická lokálie…  číst dále

Jiří Špaček (použité zdroje: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a různé webové stránky), 11.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Úmyslovice

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Krňovice
 kostel sv. Havla
 Dymokury
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 zvonička
 dub červený
 Žižkův pramen
 evangelický kostel
 Bolice
 pramen Trnka
 kostel sv. Václava
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 vila Kouřimka
 židovský hřbitov
 Eliščin pramen
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 děkanství
 socha sv. Václava
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 Mastnice
 Křinec
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Svatojánský pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 stará radnice
 inundanční most
 Poděbrady
 gloriet
 Bülowův pramen
 zdymadlo Poděbrady
 Libice nad Cidlinou
 Kuncberk
 evangelický kostel
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Romanka
 zvonice
 židovský hřbitov
 U tří mostů
 hřbitov
 zdymadlo Nymburk
 městské opevnění
 kostel sv. Ondřeje
 Stará Báň
 Nymburk
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Šafaříkův mlýn
 venkovská usedlost
 vodárenská věž
 radnice
 mariánský sloup
 Turecká věž
 silniční most
 Husův sbor
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Choťovice
 Oldříš
 Předhradí
 Mcely
 rozhledna Pod Strání
 Korce
 panský dvůr
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 pomník Helma
 kaple sv. Marka
 děkanství
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 městská zvonice
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Velké Chvalovice
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Cerhenice
 kostel sv. Vavřince
 Sekeřice
 Sekeřice
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Radim
 Radim
 boží muka
 kaple sv. Jiljí
 Šance
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12880
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama