Lázně Evženie, snad nejmenší u nás, vznikly na okraji Klášterce nad Ohří koncem 19. stol. po objevu minerálních pramenů u levého břehu řeky. Po 2. světové válce téměř zanikly, od r. 1964 byly opět udržovány alespoň prameny a po r. 1990 byl obnoven plnohodnotný lázeňský provoz.
Hlavní obrázek místa
Kašna před pavilónem pramene Evženie a restaurací Peřeje
© Pavel Vlach, 09/2015
Ves Klášterec vznikla při klášteru založeném r. 1150 a zaniklém r. 1277, v r. 1785 byla povýšena na město. Od r. 1794 proslula výrobou porcelánu, kterou připomíná též muzeum ve zdejším novogotickém zámku. Městem prochází tah silnice I/13 v úseku mezi Karlovými Vary a Děčínem. Klášterec má rovněž nádraží s rychlíkovou zastávkou na styku trati 130 z Ústí nad Labem a trati 140 z Chebu. Lázně Evženie se nacházejí na jihozápadním okraji města při levém břehu Ohře.
1.11. 2015
historie

Lázně Evženie patří k nejmenším lázeňským areálům v České republice, tvoří jej několik málo budov (dvě z nich jsou památkově chráněné), ale jako celek obohacený rozsáhlým parkem vhodně doplňují kolorit města Klášterce nad Ohří. Areál se nachází v ulici Kyselka na břehu Ohře jihozápadně od centra Klášterce, lázeňský park začíná hned za jižním vstupem do zámeckého parku v Zahradní ulici. Historie lázní se začala psát v roce 1881, kdy rolník Josef Fickert při hloubení studny narazil na pramen s obsahem oxidu uhličitého. V roce 1886 koupil pozemek podnikatel František Fieber z Ústí nad Labem, který nad pramenem postavil pavilón a pojmenoval jej po své manželce Eugenii. Zajistil také odborný průzkum pramenité vody, nechal vybudovat plnírnu a podél břehu Ohře založil lázeňský park. Při hloubení další studny v roce 1897 byl objeven další pramen a o rok později byl původní pramen Evženie prohlášen za léčivý. Krátce nato…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu a.s. Lázně Evženie a materiálů TIC Klášterec nad Ohří), 31.10. 2015

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 radnice
 stará porcelánka
 železniční most
 špýchar
 Egerberk
 Šumburk
 Šumburk
 Klejnštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Perštejn
 Úhošť
 radnice
 smírčí kříže
 křížová cesta
 kostel sv. Havla
 Ptačí domky
 dům č. p. 7
 městské opevnění
 Kadaň
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Terezie
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 Maleš
 kostel sv. Vavřince
 Nebesa
 Himlštejn
 Hasištejn
 Rokle
 železárna
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Hauenštejn
 vápenka
 Radonice
 Ahníkov
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 kostel sv. Kryštofa
 Poláky
 Pětipsy
 Klínovec
 Květnová
 Mašťov
 Květnová
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 hradiště u Černovic
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Velichov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Štěpána
 Radošov
 kamenný kříž
 zavlažovací nádrž
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Hausberk
 Brody
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Skalky skřítků
 Krásný Dvůr
 Blatno
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 12554
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama