Lázně Evženie, snad nejmenší u nás, vznikly na okraji Klášterce nad Ohří koncem 19. stol. po objevu minerálních pramenů u levého břehu řeky. Po 2. světové válce téměř zanikly, od r. 1964 byly opět udržovány alespoň prameny a po r. 1990 byl obnoven plnohodnotný lázeňský provoz.
Hlavní obrázek místa
Kašna před pavilónem pramene Evženie a restaurací Peřeje
© Pavel Vlach, 09/2015
Ves Klášterec vznikla při klášteru založeném r. 1150 a zaniklém r. 1277, v r. 1785 byla povýšena na město. Od r. 1794 proslula výrobou porcelánu, kterou připomíná též muzeum ve zdejším novogotickém zámku. Městem prochází tah silnice I/13 v úseku mezi Karlovými Vary a Děčínem. Klášterec má rovněž nádraží s rychlíkovou zastávkou na styku trati 130 z Ústí nad Labem a trati 140 z Chebu. Lázně Evženie se nacházejí na jihozápadním okraji města při levém břehu Ohře.
1.11. 2015
historie

Lázně Evženie patří k nejmenším lázeňským areálům v České republice, tvoří jej několik málo budov (dvě z nich jsou památkově chráněné), ale jako celek obohacený rozsáhlým parkem vhodně doplňují kolorit města Klášterce nad Ohří. Areál se nachází v ulici Kyselka na břehu Ohře jihozápadně od centra Klášterce, lázeňský park začíná hned za jižním vstupem do zámeckého parku v Zahradní ulici. Historie lázní se začala psát v roce 1881, kdy rolník Josef Fickert při hloubení studny narazil na pramen s obsahem oxidu uhličitého. V roce 1886 koupil pozemek podnikatel František Fieber z Ústí nad Labem, který nad pramenem postavil pavilón a pojmenoval jej po své manželce Eugenii. Zajistil také odborný průzkum pramenité vody, nechal vybudovat plnírnu a podél břehu Ohře založil lázeňský park. Při hloubení další studny v roce 1897 byl objeven další pramen a o rok později byl původní pramen Evženie prohlášen za léčivý. Krátce nato…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu a.s. Lázně Evženie a materiálů TIC Klášterec nad Ohří), 31.10. 2015

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 radnice
 železniční most
 špýchar
 Šumburk
 Egerberk
 Šumburk
 Funkštejn
 Klejnštejn
 Perštejn
 Úhošť
 radnice
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 radnice
 Kadaň
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 kostel sv. Terezie
 Bystřický můstek
 Maleš
 kostel sv. Vavřince
 Himlštejn
 Hasištejn
 Rokle
 železárna
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Horní hrad
 vápenka
 Radonice
 Ahníkov
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 kostel sv. Kryštofa
 Poláky
 Pětipsy
 Klínovec
 Květnová
 Mašťov
 Květnová
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 maloměstské domy
 hradiště u Černovic
 kostel sv. Barbory
 Velichov
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 dům čp. 309
 Radošov
 kamenný kříž
 zavlažovací nádrž
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Hausberk
 Brody
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Skalky skřítků
 Blatno
 Krásný Dvůr
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 12554
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama