Na místě starší tvrze byl r.1780 postaven pozdně barokní zámek. Průčelí je podélně rustikované s pravoúhlými okny. Uprostřed přízemí je portál s karyatidami dvou obrů nesoucích balkon.
Hlavní obrázek místa
zámek Volanice
© Vlastislav Mareček, 12/2015
Obec Volanice leží 15 km jižně od Jičína. Dostupné jsou autobusovou dopravou z Jičína. Zámek leží v centru obce, při průjezdu Volanicemi přímo při silnici. Je majetkem obce a pro veřejnost není přístupný. Nedaleko, 2 km západně u obce Češov, se nacházejí tzv. Češovské valy, zbytky hradiště patrně z 1. stol. n.l. Patří k jedněm z největších a nejmohutnějších starověkých pevnostních systémů u nás.
Pavel Vítek, 6.5. 2007
popis

Zámek je obdélná, dvoupatrová budova s mansardovou střechou. Objekt člení kordonové římsy a ostění oken. Původní páskování v přízemí se sdruženými lizénami v patrech při rekonstrukci v r. 1985 zanikly . Portál je zdoben karyatidami dvou obrů nesoucích balkon. V zámku se nacházela kaple s. Jana Nepomuckého, vysvěcená r. 1783, která je však již zrušena. K zámku přiléhá na západní a severní straně hospodářský dvůr. Za budovou zámku je malý parčík.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 8.5. 2007

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. V 16. stol. zde sídlil vladycký rod Volanských. Za majitele panství Tobiáše Grätzela z Gränzelsteinu byl v roce 1780 postaven na místě starší tvrze pozdně barokní zámek. Karyatidy dvou obrů nesoucích balkon v průčelí sem byly přeneseny ze zbořeného jezuitského zámku v nedaleké Sběři Zámek se v téměř původní podobě zachoval dodnes. Po roce 1870 byla v zámku umístěna správa dvora a byty úřadníků. V roce 1923 zámek koupil soukromý majitel a po roce 1949 se stal majetkem státu, do roku 1997 byl užíván JZD Volanice a zámek byl využíván jako kanceláře družstva, byty a závodní kuchyně. V současné době je zámek majetkem obce Volanice.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 8.5. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Milíčeves
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Jičíněves
 Chotělice
 Tuř
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Hlušice
 kostel sv. Vojtěcha
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 Obora
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 děkanství
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Podlesí
 Konecchlumí
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 Kamenice
 Skřivany
 Veliš
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Sloupno
 kostel sv. Mikuláše
 Valdická brána
 synagoga
 Vokšice
 vodárenská věž
 Loreta
 Myštěves
 Hradišťko
 Mlázovice
 Čeřov
 Husův sbor
 Ostroměř
 radnice
 Čeřovka
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Valdštejnská lodžie
 Nový Bydžov
 Vysoká
 kostel sv. Martina
 Choteč
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Holovousy
 Mokřice
 Chloumky
 Nadslav
 Staré Hrady
 Vlkov nad Lesy
 Železnice
 Stav
 Bašnice
 kostel sv. Jiljí
 Brada
 Ostružno
 Milkovice
 Libeň
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 židovský hřbitov
 Dymokury
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Barchůvek
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Mackov
 Lavice
 Barchov
Kontaktní informace
Volanice 1
507 03 Vysoké Veselí
Vlastník:
Obec Volanice 130
507 03 Volanice
Tel: +420 493 592 212
http://www.volanice.cz/
volaniceobec@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5221
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama