Vaření piva v Dětenicích známé od r. 1307 dostalo nový impulz r. 1790 po obnově pivovaru zásluhou hraběte Clam-Gallase. Pivovar byl v provozu do r. 1955, kdy byl zrušen. Obnoven byl po r. 2000 novými majiteli a upraven na středověkou krčmu a muzeum v živém provozu.
Hlavní obrázek místa
Dětenice - pivovar a muzeum piva
© Jiří Špaček, 05/2017
První zpráva o vsi Dětenicích je z r. 1052, kdy patřily kostelu ve Staré Boleslavi. Ve 13. století držela Dětenice zchudlá větev pánů z Valdštejna, která se psala z Dětenic a postavila si zde nejspíše tvrz. Z doby jejich vlády pocházejí také první zprávy o vaření piva v Dětenicích. Dnešní obec má asi 700 obyvatel a do obecného povědomí vstoupila po r. 1998, kdy byl zdejší zámek prodán do soukromých rukou a stal se atrakcí. Snad ještě větší atrakcí se o něco později stal obnovený pivovar se středověkou krčmou a muzeem. Dětenice leží na silnici II/280 asi 4 km západně od Libáně. Mají také zastávku na regionální trati 063 z Kopidlna do Dolního Bousova. Na té byl již před řadou let zrušen provoz, pro turistický zájem se tu však v sezóně konají zvláštní jízdy, objednávané právě majiteli zámku a pivovaru. V r. 2016 bylo rozhodnuto o prodeji této trati, který však nebyl dokončen. Turisticky značené trasy do Dětenic nevedou.
5.6. 2017
historie

Úplně první zmínku o vaření piva na dětenickém panství nacházíme r. 1307 z dob panování Beneše z Dětenic a Valdštejna. V roce 1790 byla hrabětem Clam-Gallasem postavena vedle starého sklepa budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, což způsobilo nárůst výroby piva na 1000 hl ročně. Roku 1822 nechal baron Wessenberg přistavět sladovnu. V roce 1866 v dobách pruské války, když vojsko táhlo přes Dětenice, vjel pruský generál do zámecké síně a žadonil se otevření pivovarnických sklepů pro sebe a své vojáky, protože slyšel o vyhlášené síle dětenického piva. Baron Wessenberg mu vyhověl. Poslední stavební úpravy, a to převážně na sladovně, proběhly koncem 19. století za maltézských rytířů. V této době byla výroba piva zvýšena na neuvěřitelných 8000 hl ročně. Velkopřevor maltézských rytířů kníže Othénio Lichnovský z Werdenbergu a Voštic dodával dětenické pivo na stůl samotnému císaři Františku Josefovi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: www.detenice.cz), 5.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Dětenice
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Kateřiny
 Nadslav
 Kopidlno
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 venkovská usedlost
 Mcely
 Újezdec u Pěčic
 Ostružno
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Kuncberk
 Samšina
 kostel sv. Matouše
 Loreta
 stará radnice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Mackov
 Křinec
 Humprecht
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 Veliš
 Sukorady
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Pěčice
 Jičíněves
 Jičíněves
 boží muka
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Březno
 Semtinská lípa
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Češovské valy
 Solec
 kostel sv. Prokopa
 Kost
 Prachovské skály
 Dymokury
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 rozhledna Čížovka
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Pařez
 Romanka
 Soleček
 Pařízek
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 Dobrovická muzea
 Nový Ronov
 Dobrovice
 synagoga
 Valdická brána
 kaple sv. Jiljí
 U tří mostů
 Volenovice
 kostel sv. Václava
 Brada
 Kněžmost
 Čeřovka
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 Lhotice
 Alainova věž
Základní informace místa
ID místa: 13415
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama