Vaření piva v Dětenicích známé od r. 1307 dostalo nový impulz r. 1790 po obnově pivovaru zásluhou hraběte Clam-Gallase. Pivovar byl v provozu do r. 1955, kdy byl zrušen. Obnoven byl po r. 2000 novými majiteli a upraven na středověkou krčmu a muzeum v živém provozu.
Hlavní obrázek místa
Dětenice - pivovar a muzeum piva
© Jiří Špaček, 05/2017
První zpráva o vsi Dětenicích je z r. 1052, kdy patřily kostelu ve Staré Boleslavi. Ve 13. století držela Dětenice zchudlá větev pánů z Valdštejna, která se psala z Dětenic a postavila si zde nejspíše tvrz. Z doby jejich vlády pocházejí také první zprávy o vaření piva v Dětenicích. Dnešní obec má asi 700 obyvatel a do obecného povědomí vstoupila po r. 1998, kdy byl zdejší zámek prodán do soukromých rukou a stal se atrakcí. Snad ještě větší atrakcí se o něco později stal obnovený pivovar se středověkou krčmou a muzeem. Dětenice leží na silnici II/280 asi 4 km západně od Libáně. Mají také zastávku na regionální trati 063 z Kopidlna do Dolního Bousova. Na té byl již před řadou let zrušen provoz, pro turistický zájem se tu však v sezóně konají zvláštní jízdy, objednávané právě majiteli zámku a pivovaru. V r. 2016 bylo rozhodnuto o prodeji této trati, který však nebyl dokončen. Turisticky značené trasy do Dětenic nevedou.
5.6. 2017
historie

Úplně první zmínku o vaření piva na dětenickém panství nacházíme r. 1307 z dob panování Beneše z Dětenic a Valdštejna. V roce 1790 byla hrabětem Clam-Gallasem postavena vedle starého sklepa budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, což způsobilo nárůst výroby piva na 1000 hl ročně. Roku 1822 nechal baron Wessenberg přistavět sladovnu. V roce 1866 v dobách pruské války, když vojsko táhlo přes Dětenice, vjel pruský generál do zámecké síně a žadonil se otevření pivovarnických sklepů pro sebe a své vojáky, protože slyšel o vyhlášené síle dětenického piva. Baron Wessenberg mu vyhověl. Poslední stavební úpravy, a to převážně na sladovně, proběhly koncem 19. století za maltézských rytířů. V této době byla výroba piva zvýšena na neuvěřitelných 8000 hl ročně. Velkopřevor maltézských rytířů kníže Othénio Lichnovský z Werdenbergu a Voštic dodával dětenické pivo na stůl samotnému císaři Františku Josefovi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: www.detenice.cz), 5.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Dětenice
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Kateřiny
 Nadslav
 Kopidlno
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 venkovská usedlost
 Mcely
 Újezdec u Pěčic
 Ostružno
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Kuncberk
 Samšina
 kostel sv. Matouše
 Loreta
 stará radnice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Mackov
 Křinec
 Humprecht
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 Veliš
 Sukorady
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Pěčice
 Jičíněves
 Jičíněves
 boží muka
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Březno
 Semtinská lípa
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Češovské valy
 Solec
 kostel sv. Prokopa
 Kost
 Prachovské skály
 Dymokury
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 rozhledna Čížovka
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Pařez
 Romanka
 Soleček
 Pařízek
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 Dobrovická muzea
 Nový Ronov
 Dobrovice
 synagoga
 Valdická brána
 kaple sv. Jiljí
 U tří mostů
 Volenovice
 kostel sv. Václava
 Brada
 Kněžmost
 Čeřovka
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 Lhotice
 Alainova věž
Základní informace místa
ID místa: 13415
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama