Vaření piva v Dětenicích známé od r. 1307 dostalo nový impulz r. 1790 po obnově pivovaru zásluhou hraběte Clam-Gallase. Pivovar byl v provozu do r. 1955, kdy byl zrušen. Obnoven byl po r. 2000 novými majiteli a upraven na středověkou krčmu a muzeum v živém provozu.
Hlavní obrázek místa
Dětenice - pivovar a muzeum piva
© Jiří Špaček, 05/2017
První zpráva o vsi Dětenicích je z r. 1052, kdy patřily kostelu ve Staré Boleslavi. Ve 13. století držela Dětenice zchudlá větev pánů z Valdštejna, která se psala z Dětenic a postavila si zde nejspíše tvrz. Z doby jejich vlády pocházejí také první zprávy o vaření piva v Dětenicích. Dnešní obec má asi 700 obyvatel a do obecného povědomí vstoupila po r. 1998, kdy byl zdejší zámek prodán do soukromých rukou a stal se atrakcí. Snad ještě větší atrakcí se o něco později stal obnovený pivovar se středověkou krčmou a muzeem. Dětenice leží na silnici II/280 asi 4 km západně od Libáně. Mají také zastávku na regionální trati 063 z Kopidlna do Dolního Bousova. Na té byl již před řadou let zrušen provoz, pro turistický zájem se tu však v sezóně konají zvláštní jízdy, objednávané právě majiteli zámku a pivovaru. V r. 2016 bylo rozhodnuto o prodeji této trati, který však nebyl dokončen. Turisticky značené trasy do Dětenic nevedou.
5.6. 2017
historie

Úplně první zmínku o vaření piva na dětenickém panství nacházíme r. 1307 z dob panování Beneše z Dětenic a Valdštejna. V roce 1790 byla hrabětem Clam-Gallasem postavena vedle starého sklepa budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, což způsobilo nárůst výroby piva na 1000 hl ročně. Roku 1822 nechal baron Wessenberg přistavět sladovnu. V roce 1866 v dobách pruské války, když vojsko táhlo přes Dětenice, vjel pruský generál do zámecké síně a žadonil se otevření pivovarnických sklepů pro sebe a své vojáky, protože slyšel o vyhlášené síle dětenického piva. Baron Wessenberg mu vyhověl. Poslední stavební úpravy, a to převážně na sladovně, proběhly koncem 19. století za maltézských rytířů. V této době byla výroba piva zvýšena na neuvěřitelných 8000 hl ročně. Velkopřevor maltézských rytířů kníže Othénio Lichnovský z Werdenbergu a Voštic dodával dětenické pivo na stůl samotnému císaři Františku Josefovi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: www.detenice.cz), 5.6. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Dětenice
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Kateřiny
 Nadslav
 Kopidlno
 Drahoraz
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 venkovská usedlost
 Mcely
 Újezdec u Pěčic
 Ostružno
 evangelický kostel
 Kuncberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Samšina
 kostel sv. Matouše
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Loreta
 stará radnice
 mariánský sloup
 Mackov
 Čtvrtě
 Křinec
 Humprecht
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 Veliš
 Lužické hradiště
 Sukorady
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Pěčice
 Jičíněves
 Jičíněves
 boží muka
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Březno
 Semtinská lípa
 kostel sv. Jiljí
 Hájek
 Mladějov
 Češovské valy
 Solec
 Kost
 kostel sv. Prokopa
 Prachovské skály
 Dymokury
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 rozhledna Čížovka
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Pařez
 Romanka
 Soleček
 Pařízek
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 Dobrovická muzea
 Nový Ronov
 vodárenská věž
 Dobrovice
 synagoga
 Valdická brána
 kaple sv. Jiljí
 Koprník
 U tří mostů
 Volenovice
 kostel sv. Václava
 Brada
 Čeřovka
 Kněžmost
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 Lhotice
 Alainova věž
Základní informace místa
ID místa: 13415
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama