Pamětní síň Foerstrova rodu v Osenicích byla zřízena úpravou bývalé školy a je věnována významnému rodu kantorů a hudebníků, z něhož vzešel i významný hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster. Příslušníci rodu působili kromě Osenic také v Praze, na jižní Moravě a ve Slovinsku.
Hlavní obrázek místa
Osenice - památník Foersterova rodu
© Jiří Špaček, 05/2017
První zpráva o Osenicích pochází z r. 1352, kdy jsou zmiňovány jako ves s kostelem. Dnešní ves má kolem 200 obyvatel a je místní částí obce Dětenice. Osenice leží na silnici II/280 asi 1 km západně od Dětenic. Mají také zastávku na regionální trati 063 z Kopidlna do Dolního Bousova. Na té byl již před řadou let sice zrušen provoz, pro turistický zájem se tu však v sezóně konají zvláštní jízdy, objednávané zejména pro umožnění návštěvy zámku a pivovaru v Dětenicích. V r. 2016 bylo rozhodnuto o prodeji této trati, který však nebyl dokončen. Turisticky značené trasy do Osenic nevedou. Pamětní síň Foersterova rodu se nachází při hlavní silnici pod kostelem v objektu někdejší školy.
25.6. 2017
historie

V Osenicích je nejstarší zástavba soustředěna kolem návsi a kolem kostela. Ve zdejší bývalé Národní škole J. B. Foerstra zřídila obec stálou výstavu Foerstrova rodu a letní amfiteátr na zahradě školy, kde probíhá každoročně mezinárodní festival „Foerstrovy Osenice“. Nejslavnějším z rodu Foersterů (též Försterů) se stal bezesporu Josef Bohuslav Foerster (1859-1951), významný hudební skladatel, varhaník, pedagog a spisovatel. Ten se sice narodil v Praze, ale pocházel z rozvětveného rodu kantorů a hudebníků spojených s Osenicemi. Josef Bohuslav působil jako varhaník a regenschori v pražských kostelích sv. Vojtěcha a Panny Marie Sněžné a v letech 1893-1918 žil v Hamburku a Vídni, kam doprovázel svou manželku, pěvkyni Bertu Lautererovou (1869-1936) do angažmá. Po vzniku Československa působil v Praze, kde zemřel v 91 letech a byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Zanechal po sobě rozsáhlé skladatelské…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 25.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Osenice

Místa v okolí

 Muzeum piva
 Dětenice
 Milkovice
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 kostel sv. Štěpána
 Spařence
 Údrnice
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 Nadslav
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Prokopa
 Kopidlno
 palmový skleník
 Újezdec u Pěčic
 Mcely
 venkovská usedlost
 Lavice
 kaple sv. Marka
 evangelický kostel
 stará radnice
 mariánský sloup
 Kuncberk
 Sukorady
 Ostružno
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Humprecht
 Mackov
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 Křinec
 Pěčice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiljí
 Loreta
 zvonička
 dub červený
 skalní mlýn
 kostel sv. Václava
 Březno
 boží muka
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 Veliš
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Semtinská lípa
 kostel sv. Anny
 Solec
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Vokšice
 hradní pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Kost
 rozhledna Čížovka
 panský dvůr Zájezd
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Soleček
 Mladějov
 Kolomuty
 Dobrovická muzea
 Romanka
 Prachovské skály
 Dymokury
 Pařízek
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 radnice
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Pařez
 kaple sv. Jiljí
 Nebákov
 Volenovice
 Nový Ronov
 Vinařice
 U tří mostů
 Kněžmost
 radnice
 vodárenská věž
 Valdická brána
 synagoga
 Komárovský rybník
 Smilovice
 Brada
 Studénka
 kostel sv. Havla
 Bratronice
 Čeřovka
 Čeřov
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Baba
 Vlkava
 Lhotice
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 1
 Alainova věž
Základní informace místa
ID místa: 13475
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama