
První zpráva o Osenicích pochází z r. 1352, kdy jsou zmiňovány jako ves s kostelem. Dnešní ves má kolem 200 obyvatel a je místní částí obce Dětenice.
Osenice leží na silnici II/280 asi 1 km západně od Dětenic. Mají také zastávku na regionální trati 063 z Kopidlna do Dolního Bousova. Na té byl již před řadou let sice zrušen provoz, pro turistický zájem se tu však v sezóně konají zvláštní jízdy, objednávané zejména pro umožnění návštěvy zámku a pivovaru v Dětenicích. V r. 2016 bylo rozhodnuto o prodeji této trati, který však nebyl dokončen. Turisticky značené trasy do Osenic nevedou.
Pamětní síň Foersterova rodu se nachází při hlavní silnici pod kostelem v objektu někdejší školy.
B. Foerstra zřídila obec stálou výstavu Foerstrova rodu a letní amfiteátr na zahradě školy, kde probíhá každoročně mezinárodní festival „Foerstrovy Osenice“. Nejslavnějším z rodu Foersterů (též Försterů) se stal bezesporu Josef Bohuslav Foerster (1859-1951), významný hudební skladatel, varhaník, pedagog a spisovatel. Ten se sice narodil v Praze, ale pocházel z rozvětveného rodu kantorů a hudebníků spojených s Osenicemi. Josef Bohuslav působil jako varhaník a regenschori v pražských kostelích sv. Vojtěcha a Panny Marie Sněžné a v letech 1893-1918 žil v Hamburku a Vídni, kam doprovázel svou manželku, pěvkyni Bertu Lautererovou (1869-1936) do angažmá. Po vzniku Československa působil v Praze, kde zemřel v 91 letech a byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Zanechal po sobě rozsáhlé skladatelské dílo. Pamětní síň v Osenicích zřízená z bývalé školy dále připomíná jeho děda Josefa Förstera (1804-1892), kantora a varhaníka v Osenicích a dále jeho otce Josefa Förstera ml. (1833-1907), rodáka z Osenic, profesora pražské konzervatoře a varhaníka v katedrále sv. Víta. Pamětní síň je věnována i dalším členům Foersterova rodu, kterými byli Viktor Foerster (1867-1915), mladší bratr Josefa Bohuslava, jinak malíř a mozaikář, dále strýc Anton Foerster (1837-1926), varhaník a dirigent ve Slovinsku a nevlastní strýc Karel Förster (1855-1921), houslista, varhaník a hudební skladatel. Pamětní síň je veřejnosti přístupná pouze v letní sezóně..