Na místě staršího kostela byl roku 1716 postaven nový barokní kostel. Roku 1821 byla v západním průčelí přistavěna věž. Kostel je značně zchátralý, i když počátkem 21. století dostal alespoň novou střechu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Zvěstování Panny Marie v Úlibicích
Pohled na kostel od východu
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Úlibice leží asi 6 km východně od Jičína. Prochází zde hlavní silnice vedoucí z Jičína do Hradce Králové. Kostel Zvěstování Panny Marie leží v centru obce u hlavní silnice na malém návrší nad Úlibickým potokem.
Pavel Vítek, 21.11. 2010
popis

Kostel Zvěstování Panny Marie je jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem se sakristií. Kostel byl opravován v roce 1821, kdy byla přistavěna věž v západním průčelí kostela a v chrámové lodi postaven nový strop. Současná podoba kostela pochází právě z doby této přestavby. Zařízení kostela je původní z doby výstavby nového kostela. V současné době je kostel v Úlibicích kostelem filiálním, patřící pod farnost Železnice. Bohoslužby se zde nekonají. Celkově je kostel značně zchátralý, i když počátkem 21. století dostal alespoň novou střechu.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 21.11. 2010

historie

První písemná zmínka o obci Úlibice pochází z roku 1355, kdy je zdokumentováno přifaření osady Řeheč k Úlibicím. Znamená to, že v té době již v Úlibicích stál kostel. Původní kostel byl ale pro špatný stav stržen a roku 1716 na jeho místě postaven kostel nový, v barokním stylu.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 21.11. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Úlibice

Místa v okolí

 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Kamenice
 Stav
 Mokřice
 Tuř
 Konecchlumí
 Kovač
 Čeřov
 Železnice
 Čeřovka
 kostel sv. Jiljí
 Choteč
 Železnice
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Bradlec
 Kumburk
 Mlázovice
 Milíčeves
 Vokšice
 Brada
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Sobčice
 kostel sv. Václava
 Veliš
 smírčí kříž
 Alainova věž
 Tábor
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Obora
 Loreta
 Ostroměř
 Lázně Bělohrad
 Hradišťko
 kostel sv. Matouše
 Kozlov
 Volanice
 Vysoké Veselí
 Prachovské skály
 Levín
 Ždírec
 Chloumky
 Lomnice nad Popelkou
 Kláštenec
 Staré Smrkovice
 Holovousy
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Martina
 Žďár
 sloup jezuity Burnatia
 Pařez
 Ostružno
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Ohnišťany
 boží muka
 kostel sv. Václava
 dub letní
 kostel sv. Prokopa
 Kozinec
 Češovské valy
 Pecka
 Nadslav
 Hrádek u Vřesníka
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 kostel sv. Martina
 Podlesí
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Vavřince
 Údrnice
 kostel sv. Jiří
 Studenec
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Myštěves
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Kopidlno
 kaple sv. Marka
 stará radnice
 palmový skleník
 Bašnice
 Vysoká
 sousoší Panny Marie
 socha sv. Václava
 popravčí kámen
 děkanství
 skalní město Apolena
 kostel sv. Vojtěcha
 mariánský sloup
 radnice
 Hořice
 kostel sv. Václava
 Trosky
 fara
 Stračov
 Stračov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Železnice
Muzejní 177
507 13 Železnice
Tel: 493 532 924
fara.zeleznice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 9561
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama