Barokní kostel byl vystavěn v l. 1709 - 1716 purkmistrem F. Jedličkou. U kostela byl v l. 1709 - 1856 hřbitov. Kostel byl zrušen za císařských reforem r. 1791 a poté sloužil různě, i jako sklad střelného prachu. R. 1846 byl opraven a znovu vysvěcen. Důkladně opraven r. 1875 a v l. 1999 - 2001.
Hlavní obrázek místa
© Eva Horáková 02/2014
Kostel sv. Archanděla Michaela se nachází v Náchodě, jihozápadně od náměstí T. G. Masaryka v Komenského ulici, v malém parčíku u budovy náchodského gymnázia. Komenského ulice je výjezd z centra Náchoda směrem na Hradec Králové, Prahu a Nové město nad Metují, Ústí nad Orlicí.
Pavel Vítek, 17.2. 2007
popis

Kostel sv. Michaela je jednoduchá stavba se znaky raného baroka toskánského stylu 17. století. Kostel má půdorys obdélníku s menší pravoúhlou apsidou. Je jednolodní, obrácený průčelím do ulice. Sedlová střecha je protažená nad apsidu. Roku 1875 byl nad apsidou postaven dřevěný, plechem pokrytý sanktusník, kerý nahradil původní, zcela zchátralý. Hlavní průčelí je tříosé, členěné lizénami, hlavní vstup má pískovcový portál. V klenáku je hierogram IHS a vročení 1714. V nikách průčelí jsou umístěny sochy svatých, vpravo je socha sv. Jana Nepomuckého, vlevo sv. Václava. Obě sochy byly osazeny po roce 1742. Autor soch není znám. Celou stavbu včetně apsidy obíhá výrazná okapová římsa. Okna jsou zdobená šambránou. Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi, rámovanými štukovými žebry. Ve vrcholu klenby je vykrajované štukové zrcadlo s novodobými freskami. Presbytář v apsidě je sklenut jedním polem křížové klenby bez žeber, se štukovým žebrovým rámcem,…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia), 17.2. 2007

historie

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela byl vystavěn v letech 1709 – 1716 nákladem purkmistra Františka Jedličky a jeho ženy Anny na tehdejším předměstí Náchoda, na pův. špitálské louce. Současně byl r. 1709 u kostela založen městský hřbitov, který byl používán až do roku 1856 (prostor bývalého hřbitova byl později upraven jako park). V roce 1716 byly slavnostně vysvěceny i dva zvony. Menší zvon byl vysoký 38 cm a větší 45 cm (oba původní zvony byly zrekvírovány v 1. světové válce). Po církevních reformách císaře Josefa II. byl kostel roku 1791 uzavřen a r. 1792 prodán ve veřejné dražbě. Kostel koupil Vavřinec Bíla, který ho daroval obci s podmínkou bohoslužebného využití. Kostel nicméně sloužil k různým účelům, dokonce i jako skladiště střelného prachu. Po letech chátrání byl v roce 1846 opraven a v říjnu téhož roku znovu vysvěcen. V době rakousko-pruské války v roce 1866 byli v kostele ranění vojáci…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://monumnet.npu.cz), 17.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Na Signálu
 Studnice
 Sendraž
 Na Vartě
 Dubno
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 městské opevnění
 Koldovka
 Ratibořice
 Výrov
 Žernovská rozhledna
 Keyzlarova vila
 Staré bělidlo
 Frymburk
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Homole
 Barunčina škola
 Šibeník
 Červená Hora
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Na Větrné horce
 Černčice
 Turyň
 Třebešovský rybník
 Vízmburk
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 mlýn Dřevíček
 Bludné skály
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Nový Dvůr
 zvonice
 haltýře
 Feistův kopec
 Veselice
 Vlčinec
 kostel sv. Ducha
 Bystrý
 Sviništany
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 pivovar
 Stárkov
 Stárkov
 Dobřany
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Homole
 kostel Všech svatých
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Zvole
 Fort Karola
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Dinopark Karlów
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Raubeschloss
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 kalvárie
Kontaktní informace
Děkanství
Masarykovo nám. č.p.75
547 01 Náchod
Tel: +420 491 428 355
http://nachod.farnost.cz
farnost.nachod@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama