Barokní kostel byl vystavěn v l. 1709 - 1716 purkmistrem F. Jedličkou. U kostela byl v l. 1709 - 1856 hřbitov. Kostel byl zrušen za císařských reforem r. 1791 a poté sloužil různě, i jako sklad střelného prachu. R. 1846 byl opraven a znovu vysvěcen. Důkladně opraven r. 1875 a v l. 1999 - 2001.
Hlavní obrázek místa
© Eva Horáková 02/2014
Kostel sv. Archanděla Michaela se nachází v Náchodě, jihozápadně od náměstí T. G. Masaryka v Komenského ulici, v malém parčíku u budovy náchodského gymnázia. Komenského ulice je výjezd z centra Náchoda směrem na Hradec Králové, Prahu a Nové město nad Metují, Ústí nad Orlicí.
Pavel Vítek, 17.2. 2007
popis

Kostel sv. Michaela je jednoduchá stavba se znaky raného baroka toskánského stylu 17. století. Kostel má půdorys obdélníku s menší pravoúhlou apsidou. Je jednolodní, obrácený průčelím do ulice. Sedlová střecha je protažená nad apsidu. Roku 1875 byl nad apsidou postaven dřevěný, plechem pokrytý sanktusník, kerý nahradil původní, zcela zchátralý. Hlavní průčelí je tříosé, členěné lizénami, hlavní vstup má pískovcový portál. V klenáku je hierogram IHS a vročení 1714. V nikách průčelí jsou umístěny sochy svatých, vpravo je socha sv. Jana Nepomuckého, vlevo sv. Václava. Obě sochy byly osazeny po roce 1742. Autor soch není znám. Celou stavbu včetně apsidy obíhá výrazná okapová římsa. Okna jsou zdobená šambránou. Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi, rámovanými štukovými žebry. Ve vrcholu klenby je vykrajované štukové zrcadlo s novodobými freskami. Presbytář v apsidě je sklenut jedním polem křížové klenby bez žeber, se štukovým žebrovým rámcem,…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia), 17.2. 2007

historie

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela byl vystavěn v letech 1709 – 1716 nákladem purkmistra Františka Jedličky a jeho ženy Anny na tehdejším předměstí Náchoda, na pův. špitálské louce. Současně byl r. 1709 u kostela založen městský hřbitov, který byl používán až do roku 1856 (prostor bývalého hřbitova byl později upraven jako park). V roce 1716 byly slavnostně vysvěceny i dva zvony. Menší zvon byl vysoký 38 cm a větší 45 cm (oba původní zvony byly zrekvírovány v 1. světové válce). Po církevních reformách císaře Josefa II. byl kostel roku 1791 uzavřen a r. 1792 prodán ve veřejné dražbě. Kostel koupil Vavřinec Bíla, který ho daroval obci s podmínkou bohoslužebného využití. Kostel nicméně sloužil k různým účelům, dokonce i jako skladiště střelného prachu. Po letech chátrání byl v roce 1846 opraven a v říjnu téhož roku znovu vysvěcen. V době rakousko-pruské války v roce 1866 byli v kostele ranění vojáci…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://monumnet.npu.cz), 17.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Studnice
 Sendraž
 Dubno
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 vojenský hřbitov
 městské opevnění
 Koldovka
 Ratibořice
 Výrov
 Keyzlarova vila
 Babiččino údolí
 Frymburk
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Homole
 Barunčina škola
 Červená Hora
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Černčice
 Vízmburk
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 mlýn Dřevíček
 Bludné skály
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Nový Dvůr
 zvonice
 haltýře
 Veselice
 Vlčinec
 kostel sv. Ducha
 Bystrý
 Sviništany
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 pivovar
 Stárkov
 Stárkov
 Dobřany
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Homole
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Zvole
 Fort Karola
 Selendrův sloup
 Dinopark Karlów
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad u Božanova
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 kalvárie
Kontaktní informace
Děkanství
Masarykovo nám. č.p.75
547 01 Náchod
Tel: +420 491 428 355
http://nachod.farnost.cz
farnost.nachod@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama