
Kostel sv. Michaela je jednoduchá stavba se znaky raného baroka toskánského stylu 17. století. Kostel má půdorys obdélníku s menší pravoúhlou apsidou. Je jednolodní, obrácený průčelím do ulice. Sedlová střecha je protažená nad apsidu. Roku 1875 byl nad apsidou postaven dřevěný, plechem pokrytý sanktusník, kerý nahradil původní, zcela zchátralý. Hlavní průčelí je tříosé, členěné lizénami, hlavní vstup má pískovcový portál. V klenáku je hierogram IHS a vročení 1714. V nikách průčelí jsou umístěny sochy svatých, vpravo je socha sv. Jana Nepomuckého, vlevo sv. Václava. Obě sochy byly osazeny po roce 1742. Autor soch není znám. Celou stavbu včetně apsidy obíhá výrazná okapová římsa. Okna jsou zdobená šambránou. Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi, rámovanými štukovými žebry. Ve vrcholu klenby je vykrajované štukové zrcadlo s novodobými freskami. Presbytář v apsidě je sklenut jedním polem křížové klenby bez žeber, se štukovým žebrovým rámcem,… číst dále
Barokní kostel sv. Archanděla Michaela byl vystavěn v letech 1709 – 1716 nákladem purkmistra Františka Jedličky a jeho ženy Anny na tehdejším předměstí Náchoda, na pův. špitálské louce. Současně byl r. 1709 u kostela založen městský hřbitov, který byl používán až do roku 1856 (prostor bývalého hřbitova byl později upraven jako park). V roce 1716 byly slavnostně vysvěceny i dva zvony. Menší zvon byl vysoký 38 cm a větší 45 cm (oba původní zvony byly zrekvírovány v 1. světové válce). Po církevních reformách císaře Josefa II. byl kostel roku 1791 uzavřen a r. 1792 prodán ve veřejné dražbě. Kostel koupil Vavřinec Bíla, který ho daroval obci s podmínkou bohoslužebného využití. Kostel nicméně sloužil k různým účelům, dokonce i jako skladiště střelného prachu. Po letech chátrání byl v roce 1846 opraven a v říjnu téhož roku znovu vysvěcen. V době rakousko-pruské války v roce 1866 byli v kostele ranění vojáci… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.