Barokní kostel byl vystavěn v l. 1709 - 1716 purkmistrem F. Jedličkou. U kostela byl v l. 1709 - 1856 hřbitov. Kostel byl zrušen za císařských reforem r. 1791 a poté sloužil různě, i jako sklad střelného prachu. R. 1846 byl opraven a znovu vysvěcen. Důkladně opraven r. 1875 a v l. 1999 - 2001.
Hlavní obrázek místa
© Eva Horáková 02/2014
Kostel sv. Archanděla Michaela se nachází v Náchodě, jihozápadně od náměstí T. G. Masaryka v Komenského ulici, v malém parčíku u budovy náchodského gymnázia. Komenského ulice je výjezd z centra Náchoda směrem na Hradec Králové, Prahu a Nové město nad Metují, Ústí nad Orlicí.
Pavel Vítek, 17.2. 2007
popis

Kostel sv. Michaela je jednoduchá stavba se znaky raného baroka toskánského stylu 17. století. Kostel má půdorys obdélníku s menší pravoúhlou apsidou. Je jednolodní, obrácený průčelím do ulice. Sedlová střecha je protažená nad apsidu. Roku 1875 byl nad apsidou postaven dřevěný, plechem pokrytý sanktusník, kerý nahradil původní, zcela zchátralý. Hlavní průčelí je tříosé, členěné lizénami, hlavní vstup má pískovcový portál. V klenáku je hierogram IHS a vročení 1714. V nikách průčelí jsou umístěny sochy svatých, vpravo je socha sv. Jana Nepomuckého, vlevo sv. Václava. Obě sochy byly osazeny po roce 1742. Autor soch není znám. Celou stavbu včetně apsidy obíhá výrazná okapová římsa. Okna jsou zdobená šambránou. Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi, rámovanými štukovými žebry. Ve vrcholu klenby je vykrajované štukové zrcadlo s novodobými freskami. Presbytář v apsidě je sklenut jedním polem křížové klenby bez žeber, se štukovým žebrovým rámcem,…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia), 17.2. 2007

historie

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela byl vystavěn v letech 1709 – 1716 nákladem purkmistra Františka Jedličky a jeho ženy Anny na tehdejším předměstí Náchoda, na pův. špitálské louce. Současně byl r. 1709 u kostela založen městský hřbitov, který byl používán až do roku 1856 (prostor bývalého hřbitova byl později upraven jako park). V roce 1716 byly slavnostně vysvěceny i dva zvony. Menší zvon byl vysoký 38 cm a větší 45 cm (oba původní zvony byly zrekvírovány v 1. světové válce). Po církevních reformách císaře Josefa II. byl kostel roku 1791 uzavřen a r. 1792 prodán ve veřejné dražbě. Kostel koupil Vavřinec Bíla, který ho daroval obci s podmínkou bohoslužebného využití. Kostel nicméně sloužil k různým účelům, dokonce i jako skladiště střelného prachu. Po letech chátrání byl v roce 1846 opraven a v říjnu téhož roku znovu vysvěcen. V době rakousko-pruské války v roce 1866 byli v kostele ranění vojáci…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://monumnet.npu.cz), 17.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Na Signálu
 Studnice
 Sendraž
 Na Vartě
 Dubno
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 městské opevnění
 Koldovka
 Ratibořice
 Výrov
 Žernovská rozhledna
 Keyzlarova vila
 Staré bělidlo
 Frymburk
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Homole
 Barunčina škola
 Šibeník
 Červená Hora
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Na Větrné horce
 Černčice
 Turyň
 Vízmburk
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 mlýn Dřevíček
 Bludné skály
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Nový Dvůr
 zvonice
 haltýře
 Feistův kopec
 Veselice
 Vlčinec
 kostel sv. Ducha
 Bystrý
 Sviništany
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 pivovar
 Stárkov
 Stárkov
 Dobřany
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Homole
 kostel Všech svatých
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Zvole
 Fort Karola
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Dinopark Karlów
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Raubeschloss
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 kalvárie
Kontaktní informace
Děkanství
Masarykovo nám. č.p.75
547 01 Náchod
Tel: +420 491 428 355
http://nachod.farnost.cz
farnost.nachod@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama