Barokní kostel byl vystavěn v l. 1709 - 1716 purkmistrem F. Jedličkou. U kostela byl v l. 1709 - 1856 hřbitov. Kostel byl zrušen za císařských reforem r. 1791 a poté sloužil různě, i jako sklad střelného prachu. R. 1846 byl opraven a znovu vysvěcen. Důkladně opraven r. 1875 a v l. 1999 - 2001.
Hlavní obrázek místa
© Eva Horáková 02/2014
Kostel sv. Archanděla Michaela se nachází v Náchodě, jihozápadně od náměstí T. G. Masaryka v Komenského ulici, v malém parčíku u budovy náchodského gymnázia. Komenského ulice je výjezd z centra Náchoda směrem na Hradec Králové, Prahu a Nové město nad Metují, Ústí nad Orlicí.
Pavel Vítek, 17.2. 2007
popis

Kostel sv. Michaela je jednoduchá stavba se znaky raného baroka toskánského stylu 17. století. Kostel má půdorys obdélníku s menší pravoúhlou apsidou. Je jednolodní, obrácený průčelím do ulice. Sedlová střecha je protažená nad apsidu. Roku 1875 byl nad apsidou postaven dřevěný, plechem pokrytý sanktusník, kerý nahradil původní, zcela zchátralý. Hlavní průčelí je tříosé, členěné lizénami, hlavní vstup má pískovcový portál. V klenáku je hierogram IHS a vročení 1714. V nikách průčelí jsou umístěny sochy svatých, vpravo je socha sv. Jana Nepomuckého, vlevo sv. Václava. Obě sochy byly osazeny po roce 1742. Autor soch není znám. Celou stavbu včetně apsidy obíhá výrazná okapová římsa. Okna jsou zdobená šambránou. Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi, rámovanými štukovými žebry. Ve vrcholu klenby je vykrajované štukové zrcadlo s novodobými freskami. Presbytář v apsidě je sklenut jedním polem křížové klenby bez žeber, se štukovým žebrovým rámcem,…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia), 17.2. 2007

historie

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela byl vystavěn v letech 1709 – 1716 nákladem purkmistra Františka Jedličky a jeho ženy Anny na tehdejším předměstí Náchoda, na pův. špitálské louce. Současně byl r. 1709 u kostela založen městský hřbitov, který byl používán až do roku 1856 (prostor bývalého hřbitova byl později upraven jako park). V roce 1716 byly slavnostně vysvěceny i dva zvony. Menší zvon byl vysoký 38 cm a větší 45 cm (oba původní zvony byly zrekvírovány v 1. světové válce). Po církevních reformách císaře Josefa II. byl kostel roku 1791 uzavřen a r. 1792 prodán ve veřejné dražbě. Kostel koupil Vavřinec Bíla, který ho daroval obci s podmínkou bohoslužebného využití. Kostel nicméně sloužil k různým účelům, dokonce i jako skladiště střelného prachu. Po letech chátrání byl v roce 1846 opraven a v říjnu téhož roku znovu vysvěcen. V době rakousko-pruské války v roce 1866 byli v kostele ranění vojáci…  číst dále

Pavel Vítek (doplněno redakcí podle http://nachod.farnost.cz; K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://monumnet.npu.cz), 17.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 podkova
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Studnice
 Na Signálu
 Sendraž
 Na Vartě
 Dubno
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Babiččino údolí
 vojenský hřbitov
 městské opevnění
 Koldovka
 Ratibořice
 Výrov
 Žernovská rozhledna
 Keyzlarova vila
 Staré bělidlo
 Frymburk
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Barunčina škola
 Homole
 Šibeník
 Červená Hora
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Na Větrné horce
 Černčice
 Vízmburk
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 mlýn Dřevíček
 Bludné skály
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 zvonice
 Nový Dvůr
 haltýře
 Feistův kopec
 Veselice
 Vlčinec
 Bystrý
 kostel sv. Ducha
 Chvalkovice
 Sviništany
 židovský hřbitov
 Stárkov
 pivovar
 Stárkov
 Dobřany
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Homole
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 radnice
 kašna
 smírčí kříž
 Fort Karola
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Zvole
 klášter benediktinů
 Selendrův sloup
 Dinopark Karlów
 synagoga
 stará radnice
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad u Božanova
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 kalvárie
Kontaktní informace
Děkanství
Masarykovo nám. č.p.75
547 01 Náchod
Tel: +420 491 428 355
http://nachod.farnost.cz
farnost.nachod@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama