Původně hřbitovní luteránský kostel z let 1601-20 byl barokně přestavěn v l. 1717-18 dle plánů arch. M. Rosiho. Kostel je jednolodní stavba, v západním průčelí dvě barok. věže. Vybavení kostela je barokní, hlavní oltář s barok. malbami je z 1. čtvrtiny 18. století. Hřbitov byl později zrušen.
Hlavní obrázek místa
kostel od JZ
© Rodochrozit, 07/2013
Kostel se nachází v parku 60 m od synagogy, severovýchodně od Masarykova náměstí. Cca 150 m dále na východ je infocentrum.
Rodochrozit , 21.7. 2013
popis

Jedná se o jednolodní obdélnou stavbu s polygonálně uzavřeným presbytářem, v západním průčelí mírně předsunutý rizalit vrcholící štítem a dvě věže. Fasáda je členěna lizénami. Presbytář je zaklenut křížově, loď kostela je plochostropá (pův. klenutá). Mobiliář je převážně barokní z 18. století: portálový hlavní oltář (čtvrtina 18. stol.) s obrazem Nanebevzetí Panny Marie a sochami českých patronů, boční oltáře jsou rokokové (pol. 18. stol.), barokní obrazy (18. stol.). Uvnitř kostela a v jeho vnějších zdech jsou náhrobní kameny z počátku 19. stol.

Rodochrozit - podle Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978, 30.9. 2013

historie

Původní hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v l. 1601 - 1620, tento nový luteránský kostel s hřbitovem byl zřízen zásluhou děkana Matěje Petromyšla Horského. Již roku 1658 se zmiňuje špatný stav kostela, přestavba však byla provedena až v letech 1717 - 1718 (dle UPČ 1717 - 1726). Stalo se tak z popudu děkana Alexia Květoně z Rosenvaldu, kostel byl opraven a barokně přestavěn (dvě věže v západním průčelí, původní klenba nahrazena plochým stropem). Dle poměrně nízkých nákladů lze soudit, že šlo pouze o přestavbu, nikoliv o vybudování nového kostela, jak se předpokládalo dříve. Přestavba byla provedena podle plánů mladoboleslavského architekta Mikuláše Rossiho, kamenické práce J. Strouha. Roku 1838 byl kostel opraven (šindelová střecha nahrazena taškami, stržen a znovu vyzdvižen strop kostela), opravu vedl místní architekt Alois Turek. Někdejší hřbitov se rozkládal na místě dnešního parku. Od roku 2009 patří kostel mezi…  číst dále

Rodochrozit - podle Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978; http://www.kostelycz.cz; http://monumnet.npu.cz; doplněno redakcí dle Města a Městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, K. Kuča, Libri 2000; http://muzeum.novybydzov.cz, 21.7. 2013

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Nový Bydžov

Místa v okolí

 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 Sloupno
 Skřivany
 kostel sv. Prokopa
 Libeň
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Luková
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Hlušice
 Barchov
 Chotělice
 Přestavlky
 Kosice
 Babice
 Podlesí
 Vlkov nad Lesy
 Myštěves
 Sekeřice
 loretánská kaple
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 Ohnišťany
 kostel sv. Voršily
 Nechanice
 Staré Smrkovice
 Chlumec nad Cidlinou
 Vysoké Veselí
 Kunčice
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Mikuláše
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Stračov
 Volanice
 Klamoš
 Hrádek u Nechanic
 Obora
 Stračov
 Bašnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Češovské valy
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťko
 Sobčice
 Radíkovice
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel sv. Vavřince
 Korce
 Libčany
 panský dvůr
 Hradišťko
 Dohalice
 Libčany
 Žáravice
 Ostroměř
 Holovousy
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vojtěcha
 Choťovice
 Milíčeves
 radnice
 Stará Báň
 Hořice
 Škroupův dům
 Jeřice
 Hořice
 Hořice
 Jičíněves
 Pustohrad u Hořic
 Jičíněves
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Matouše
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Nový Bydžov
Revoluční třída 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: +420 495 493 411
http://farnostnb.webnode.cz/
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11316
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama