Zbytky valů, příkopů a akropole tvrziště ze 14. století. Zdivo bylo použito na stavbu císařské silnice v roce 1813. V roce 1936 byl zde nalezen hrnec s českými denáry z 12. století.
Hlavní obrázek místa
Mokřice
© Jiří Čížek 11/2008
Na konci zalesněného hřbetu severně od Lužan nad potokem Studénka stávalo ve 14. století příkopem oddělené tvrziště Mokřice. Dodnes zde můžeme nalézt zbytky valů, valů příkopů a akropole. Zdivo bylo rozvezeno na stavbu císařské silnice v roce 1813. Při sázení stromků v roce 1936 byl zde nalezen hrnec s českými denáry z 12. století, které si lze prohlédnout v Jičínském muzeu.
4.11. 2008
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Lužany

Místa v okolí

 Stav
 Choteč
 Dřevěnice
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Mlázovice
 Konecchlumí
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Kumburk
 Kovač
 Bradlec
 kostel sv. Vavřince
 Lázně Bělohrad
 Železnice
 Tuř
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Levín
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Ždírec
 Čeřov
 Levínská Olešnice
 Ostroměř
 Čeřovka
 Pecka
 Kozinec
 Hradišťko
 mariánský sloup
 Žďár
 Chloumky
 Hrádek u Vřesníka
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 synagoga
 Valdická brána
 dub letní
 vodárenská věž
 Obora
 Milíčeves
 Holovousy
 Tábor
 Alainova věž
 kostel sv. Matouše
 Brada
 Hrad u Bezníka
 Studenec
 Lomnice nad Popelkou
 Vokšice
 Staré Smrkovice
 Kozlov
 Kláštenec
 Veliš
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 Jičíněves
 Jičíněves
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Volanice
 Loreta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Prachovské skály
 sloup jezuity Burnatia
 Hořice
 zvonice
 Miletín
 fara
 Šluspárk
 Podlesí
 Bašnice
 Kundratice
 Košťálov
 Pustohrad u Hořic
 Myštěves
 Vysoká
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Jeřice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 6735
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama