Jedna z nejstarších dochovaných roubených zvonic pochází z r. 1515. Je pokládána za příklad smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Novodobě poněkud znehodnocena oplechováním místo původní šindelové krytiny. Dva ze tří původních zvonů zrekvírovány během 1. světové války.
Hlavní obrázek místa
Vršce - zvonice
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Vršce se rozkládá v jižní části okresu Jičín v úžlabí otevřeném od severu k jihu po obou stranách silnice II/280 Mladá Boleslav–Kopidlno–Smidary a silnice III. třídy od Jičína na Labouň a Vršce. Obec leží mimo železniční síť a neprocházejí tudy žádné turistické značky. Průměrná nadmořská výška zastavěné části je 261 m. Vršce mají asi 220 obyvatel a byly staroslovanskou rodovou vsí. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici. První písemná zmínka o obci je z r. 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Zvonice se nachází ve svahu západně od ohrazeného areálu kostela sv. Vavřince se hřbitovem nedaleko bývalé fary.
22.10. 2016
historie

Starobylá roubená zvonice z roku 1515 patří k nejstarším tohoto druhu v regionu. Je to stavba dole osmiboká, stupňovitá a poměrně rozložitá. Střechu zvonového patra tvoří mohutná cibulová helmice. Stavba je pokládána za typický příklad zvonice smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Zvonice původně krytá šindelem byla v nové době nevhodně pobita latěmi a plechem; tím byla z hlediska historického a architektonického poněkud znehodnocena. V minulosti oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na všechny světové strany sousedním obcím. Byly v ní původně tři zvony, z nichž dva byly r. 1916 během 1. světové války zrekvírovány. Jeden z nich představoval cenné dílo Donata Schröttera II. z r. 1599. Zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později byl k němu přenesen z kostela ještě malý zvon, tzv. umíráček. Zvonice je stejně jako kostel zapsána do seznamu kulturních památek. Stojí…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.10. 2016

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vršce

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Češovské valy
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 popravčí kámen
 Drahoraz
 Sekeřice
 Sekeřice
 Jičíněves
 Volanice
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Milíčeves
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Hlušice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Veliš
 Tuř
 Staré Hrady
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Loreta
 Chotělice
 Milkovice
 Vokšice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Dětenice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 zvonička
 Dymokury
 Muzeum piva
 dub červený
 Nadslav
 Smidary
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Staré Smrkovice
 Valdická brána
 synagoga
 synagoga
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 židovský hřbitov
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Čeřov
 Čeřovka
 Kuncberk
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 Obora
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Sloupno
 Konecchlumí
 kostel sv. Jiljí
 Podlesí
 Husův sbor
 Křižánky
 Kamenice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 venkovská usedlost
 Bolice
 Sobčice
 Nový Bydžov
 Spařence
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Lavice
 kostel sv. Jiří
 Vlčí Pole
 Dřevěnice
 Mlázovice
 Mokřice
 Choteč
 Luková
 kostel sv. Kateřiny
 Krňovice
 Mlékosrby
Základní informace místa
ID místa: 13169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama