Jedna z nejstarších dochovaných roubených zvonic pochází z r. 1515. Je pokládána za příklad smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Novodobě poněkud znehodnocena oplechováním místo původní šindelové krytiny. Dva ze tří původních zvonů zrekvírovány během 1. světové války.
Hlavní obrázek místa
Vršce - zvonice
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Vršce se rozkládá v jižní části okresu Jičín v úžlabí otevřeném od severu k jihu po obou stranách silnice II/280 Mladá Boleslav–Kopidlno–Smidary a silnice III. třídy od Jičína na Labouň a Vršce. Obec leží mimo železniční síť a neprocházejí tudy žádné turistické značky. Průměrná nadmořská výška zastavěné části je 261 m. Vršce mají asi 220 obyvatel a byly staroslovanskou rodovou vsí. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici. První písemná zmínka o obci je z r. 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Zvonice se nachází ve svahu západně od ohrazeného areálu kostela sv. Vavřince se hřbitovem nedaleko bývalé fary.
22.10. 2016
historie

Starobylá roubená zvonice z roku 1515 patří k nejstarším tohoto druhu v regionu. Je to stavba dole osmiboká, stupňovitá a poměrně rozložitá. Střechu zvonového patra tvoří mohutná cibulová helmice. Stavba je pokládána za typický příklad zvonice smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Zvonice původně krytá šindelem byla v nové době nevhodně pobita latěmi a plechem; tím byla z hlediska historického a architektonického poněkud znehodnocena. V minulosti oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na všechny světové strany sousedním obcím. Byly v ní původně tři zvony, z nichž dva byly r. 1916 během 1. světové války zrekvírovány. Jeden z nich představoval cenné dílo Donata Schröttera II. z r. 1599. Zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později byl k němu přenesen z kostela ještě malý zvon, tzv. umíráček. Zvonice je stejně jako kostel zapsána do seznamu kulturních památek. Stojí…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.10. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vršce

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Češovské valy
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Sekeřice
 Jičíněves
 Volanice
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Milíčeves
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Hlušice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Veliš
 Tuř
 Staré Hrady
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Loreta
 Chotělice
 Milkovice
 Vokšice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Dětenice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 zvonička
 Dymokury
 Muzeum piva
 dub červený
 Nadslav
 Smidary
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Staré Smrkovice
 Valdická brána
 synagoga
 synagoga
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 židovský hřbitov
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Čeřov
 Čeřovka
 Kuncberk
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 Obora
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Sloupno
 Konecchlumí
 kostel sv. Jiljí
 Podlesí
 Husův sbor
 Křižánky
 Kamenice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 venkovská usedlost
 Bolice
 Sobčice
 Nový Bydžov
 Spařence
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Lavice
 kostel sv. Jiří
 Vlčí Pole
 Dřevěnice
 Mlázovice
 Mokřice
 Choteč
 Luková
 kostel sv. Kateřiny
 Krňovice
 Mlékosrby
Základní informace místa
ID místa: 13169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama