Jedna z nejstarších dochovaných roubených zvonic pochází z r. 1515. Je pokládána za příklad smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Novodobě poněkud znehodnocena oplechováním místo původní šindelové krytiny. Dva ze tří původních zvonů zrekvírovány během 1. světové války.
Hlavní obrázek místa
Vršce - zvonice
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Vršce se rozkládá v jižní části okresu Jičín v úžlabí otevřeném od severu k jihu po obou stranách silnice II/280 Mladá Boleslav–Kopidlno–Smidary a silnice III. třídy od Jičína na Labouň a Vršce. Obec leží mimo železniční síť a neprocházejí tudy žádné turistické značky. Průměrná nadmořská výška zastavěné části je 261 m. Vršce mají asi 220 obyvatel a byly staroslovanskou rodovou vsí. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici. První písemná zmínka o obci je z r. 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Zvonice se nachází ve svahu západně od ohrazeného areálu kostela sv. Vavřince se hřbitovem nedaleko bývalé fary.
22.10. 2016
historie

Starobylá roubená zvonice z roku 1515 patří k nejstarším tohoto druhu v regionu. Je to stavba dole osmiboká, stupňovitá a poměrně rozložitá. Střechu zvonového patra tvoří mohutná cibulová helmice. Stavba je pokládána za typický příklad zvonice smíšené štenýřovo-vzpěradlové konstrukce. Zvonice původně krytá šindelem byla v nové době nevhodně pobita latěmi a plechem; tím byla z hlediska historického a architektonického poněkud znehodnocena. V minulosti oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na všechny světové strany sousedním obcím. Byly v ní původně tři zvony, z nichž dva byly r. 1916 během 1. světové války zrekvírovány. Jeden z nich představoval cenné dílo Donata Schröttera II. z r. 1599. Zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později byl k němu přenesen z kostela ještě malý zvon, tzv. umíráček. Zvonice je stejně jako kostel zapsána do seznamu kulturních památek. Stojí…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.10. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vršce

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Češovské valy
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 popravčí kámen
 Sekeřice
 Sekeřice
 Jičíněves
 Volanice
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Milíčeves
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Hlušice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Veliš
 Tuř
 Staré Hrady
 Loreta
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Chotělice
 Milkovice
 Vokšice
 Dětenice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Dymokury
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 zvonička
 Muzeum piva
 dub červený
 Smidary
 Nadslav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Staré Smrkovice
 Valdická brána
 synagoga
 synagoga
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 židovský hřbitov
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Čeřovka
 Kuncberk
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Čeřov
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 Křinec
 Obora
 kostel sv. Jiljí
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Sloupno
 Konecchlumí
 kostel sv. Jiljí
 Podlesí
 Husův sbor
 Křižánky
 Kamenice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 venkovská usedlost
 Bolice
 Sobčice
 Nový Bydžov
 Spařence
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Lavice
 kostel sv. Jiří
 Vlčí Pole
 Dřevěnice
 Mlázovice
 Mokřice
 Choteč
 Luková
 kostel sv. Kateřiny
 Krňovice
 Mlékosrby
Základní informace místa
ID místa: 13169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama