Původně zde stál gotický hrad, jenž v 16. století zpustl a byl nahrazen tvrzí zbořenou až r. 1817. V r. 1867 nechal na jejím místě hraběcí rod Bubnů postavit zámek, který sloužil hospodářské správě jelenských statků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Malé východodočeské město Horní Jelení se nachází na východním okraji okresu Pardubice. K nejvýznamnějším památkám městečka patří římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice s farou a sloup se sochou P. Marie. U kostela stojí nepříliš výrazná budova zámku. Původně novorománské průčelí stavby dnes zvýrazňuje pouze jelení hlava a balkon, pod nímž je erb rodu Bubnů.
Luděk Vláčil, 15.8. 2021
historie

Původně zde stál hrad snad ze 14. století. Prvním známým majitelem byl v 15. století Jiří z Poděbrad. V 16. století hrad zpustl a byl nahrazen dřevěnou tvrzí. Roku 1573 Jelení koupil rytíř Heřman z Bubna, který zde v letech 1600–1602 nechal postavit kostel, v němž je pohřben. Tvrz v Jelení stála až do roku 1817, kdy byla zbořena. V roce 1867 byl na jejím místě hraběcím rodem Bubnů postaven současný zámek, který sloužil hospodářské správě jelenských statků.

Luděk Vláčil - zdroj: HRADY A ZÁMKY V ČECHÁCH - A-Z NA CESTY - OLYMPIA 1986 a další, 15.8. 2021

Pardubický kraj, Horní Jelení

Místa v okolí

 fara
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 pivovar
 Borohrádek
 Dobříkov
 Neulust
 Radhošť
 hřbitov
 Těšnov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hlavačov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Ostrov
 Zítkov
 Týniště nad Orlicí
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 vodárenská věž
 Slepotice
 Husův sbor
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Víta
 Choceň
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 Šemberovo divadlo
 zámecký zvěřinec
 městské opevnění
 Týniště nad Orlicí
 Pražská brána
 Dřel
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Koldín
 Popovec
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Vrbice
 Domoradice
 Štěnec
 Dašice
 Sudličkova Lhota
 Chvojenec
 vila Josefa Vosáhla
 Hradníky
 Březovice
 Chlumek
 Hoděčín
 Mostek
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Pěšice
 Bořice
 Hříště
 Zaháj
 evangelický kostel
 sokolovna
 Lično
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Vračovice
 Orlík
 kamenný most
 Vamberk
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Týnec
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rosice
 Přestavlky
 Rosice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Nabočany
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 15873
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama