Kamenná věž ze 13.–14. stol. je jediným pozůstatkem Choceňské brány, která byla součástí městského opevnění a jednou ze tří městských bran. Opakovaně poničena požáry, vždy však opravena. R. 1808 zbořena přední brána, po velkém požáru r. 1844 zbořen průjezd brány a malá věž; opravena jen velká věž.
Hlavní obrázek místa
Choceňská věž
Choceňská věž je jedním z pozůstatků městského opevnění ze 14. století.
© Vojtěch Barcal, 07/2013

Letní komentované prohlídky věže:

Choceňská věž je přístupná v létě v rámci sobotních komentovaných prohlídek městských věží. Prohlídky začínají dvakrát denně před MÚ, vstupenky si je možno zakoupit v Informačním centru (v přízemí budovy MÚ Vysoké Mýto na náměstí Přemysla Otakara II.).
E.H. podle http://infocentrum.vysoke-myto.cz/, 19.8. 2013
popis

Věž (22 m vysoká) se nachází ve východní části historického jádra poblíž jeho severovýchodního nároží ve Vladislavově ulici tam, kde začíná největší vysokomýtský park – Jungmannovy sady, které se táhnou podél hradební zdi, která na věž kdysi navazovala. Původní městská brána sestávala z hlavní věže, střední části v podobě hradby s průjezdem a menší věže. Zachovala se jen hlavní věž. Věž je třípatrová kamenná stavba s malými okénky, zdi z neomítnuté opuky jsou silné 2 m. Do věže se vstupuje portálem, dodatečně proraženým v přízemí věže (původní vchod je v prvním patře). Věž, ve které bývala také zvonice a byt hlásného, mívala 4 patra – poslední patro, na kterém býval dřevěný ochoz, bylo později zbořeno. Ze všech vysokomýtských věží je Choceňská brána nejautentičtější svým vzhledem. Jsou na ní přímo napojeny novější domy, ale citlivě, takže není nikterak zvlášť narušen její ráz.

Vojtěch Barcal, doplněno redakcí podle Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Zdeněk Fišera, Libri 2007; http://infocentrum.vysoke-myto.cz, 8.7. 2013

historie

Choceňská brána (nazývaná také Karaska) byla postavena koncem 13. století nebo v 1. polovině 14. století (Městské brány v Čechách, UPČ). Doba výstavby brány není zcela přesně známa. Brána se dvěma věžemi byla součástí městského opevnění, které bylo budováno od konce 70. let 13. století do 14. století a společně se svými sestrami Pražskou a Litomyšlskou branou střežila vstup do města. Zmiňuje se v letech 1433–1435. Stejně jako ostatní památky ve Vysokém Mýtě se nevyhnula několika požárům, které město postihly, ale byla vždy opravena. Od roku 1690 zde bylo městské vězení a sloužila také jako zvonice (pro tyto potřeby byla v 17. století věž stavebně upravována). Věž, ve které býval až do počátku 18. století také byt hlásného, mívala 4 patra – poslední patro, na kterém býval dřevěný ochoz, bylo později zbořeno. V období baroka po jednom z požárů získala věž r. 1781 dnešní charakteristickou cibulovitou báň. V pozdějších dobách, hlavně pak…  číst dále

Vojtěch Barcal, doplněno redakcí dle Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Zdeněk Fišera, Libri 2007; http://infocentrum.vysoke-myto.cz; Městské brány v Čechách, Tomáš Koutek, Brána 2003; Umělecké památky Čech, Moravy a Slezska 4., 4.7. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 smírčí kříž
 Zaháj
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Dobříkov
 Domoradice
 Zítkov
 Popovec
 Vračovice
 Choceň
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Hlavačov
 Radhošť
 kostel sv. Václava
 Štěnec
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 Ostrov
 Růžový palouček
 Mostek
 kaple Panny Marie
 sokolovna
 Bílý Kůň
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 Brandýs nad Orlicí
 evangelický kostel
 Nový hrad
 kostel sv. Víta
 Koldín
 barokní špýchar
 Neulust
 Nové Hrady
 křížová cesta
 kostel sv. Prokopa
 Chlumek
 fara
 Horní Jelení
 pivovar
 Košumberk
 Těšnov
 Chroustovice
 Kapalice
 Hrádek
 Betlém
 Zdislav
 Dřel
 židovský hřbitov
 Pivnická rokle
 Jahůdka
 katovna
 Přestavlky
 Smetanův dům
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Borůvka
 Březovice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Jarošov
 Lidový dům
 kamenný most
 Hájek
 Toulovcovy maštale
 Veliny
 kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 Rosice
 Slepotice
 Hradce
 kostel sv. Martina
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Václava
 Velešov
 kaple sv. Václava
 Potštejn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Holice
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
Kontaktní informace
Informační centrum
B. Smetany 92
566 32 Vysoké Mýto
Tel: (+420) 465 466 112, 465 466 113
http://infocentrum.vysoke-myto.cz/
infocentrum@vysoke-myto.cz
Základní informace místa
ID místa: 11293
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama