Zámek stál údajně před r. 1700. Dnešní budova vznikla po r. 1705 jako letohrádek premonstrátů. V r. 1784 přešel zámek do soukromých rukou. Stavební úpravy proběhly r. 1850 další v letech 1878–1879 a poslední pak v duchu historizující moderny v letech 1924-1925.
Hlavní obrázek místa
Zámek ze silnice
© Rodochrozit , 08/2014
Zámek v Hrochově Týnci stál údajně již před rokem 1700, kdy byli jeho majitelé Zellerové z Rosenthalu. Dnešní budova však vznikla až po roce 1705 jako letohrádek premonstrátů z Hradiska u Olomouce. V úplnosti se zachovala dispozice přízemí s valenými a klášterními klenbami, v patře zbyla z původního vybavení zrcadlová klenba nad schodišťovou halou. Po zrušení kláštera Hradisko v roce 1784 přešel zámek do soukromých rukou. Chodba a reprezentační prostory při východním průčelí prošly historizující úpravou okolo roku 1850, kdy byl zámek majetkem Petra Karla Šlechty. Další úpravy proběhly v letech 1878–1879 za Josefa Krause, podnikatele z Pardubic. Určujícím prvkem původní výzdoby fasád byl vysoký pilastrový řád, který spolu s promyšlenou dispozicí řadí stavbu mezi kvalitní příklady zámecké tvorby. Iónské hlavice pocházejí až z mladších úprav stejně jako mnohé balkony na toskánských sloupech nebo mohutných volutových konzolách. Současný tvar mansardové střechy se čtyřbokou věžičkou, četné vikýře a věžovité rizality vznikly až při přestavbě za manželů Otakara a Melánie Tůmových v duchu historizující moderny v letech 1924-1925. Po roce 1945 byl v zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. Roku 2010 získala zámek do svého majetku město Hrochův Týnec. Od té doby zámek bez využití chátrá a snahy o jeho prodej zůstávají bez úspěchu.
Pavel Vítek podle: Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků. Nakladatelství Libri v roce 1999., 20.12. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hrochův Týnec

Místa v okolí

 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Nabočany
 Přestavlky
 Bořice
 Vejvanovice
 Úhřetice
 Březovice
 Rosice
 kostel sv. Jiří
 Rosice
 Slepotice
 Topol
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Dašice
 kostel sv. Martina
 vila Josefa Vosáhla
 Mydlářovský dům
 Slatiňany
 Chrudim
 městské opevnění
 Lukavice
 Ostrov
 Kočičí hrádek
 evangelický kostel
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 Jahůdka
 Neulust
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 požární hláska
 Bára
 Nemošice
 Medlešice
 kostel sv. Jiří
 Zámeček
 Malý akvadukt
 zvonice
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla opata
 židovský hřbitov
 Strádov
 Zdislav
 Velký akvadukt
 krematorium
 Košumberk
 pivovar
 Pěšice
 Stolany
 kaple sv. Anny
 Popovec
 akvadukt na Židově
 kříž
 Rabštejnek
 Radhošť
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Hrádek u Nasavrk
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Václava
 Pardubice
 Vraclav
 Holice
 Domoradice
 kostel sv. Martina
 Ležáky
 Bílý Kůň
 Ráby
 evangelický sbor
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 Hradce
 Kunětická Hora
 Ráby
 Boiika
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Horní Jelení
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 Blatník
 Pivnická rokle
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 4858
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama