Trojkřídlý zámek s parkem. Tvrz z 15. st. přestavěl v pol. 16. st. Zachariáš Slavata z Chlumu na renesanční zámek. V 17. st. barokně přestaven, Kinskými upraven rokokově (1779-80), Thurn-Taxisy novobarokně (po 1861). Od r. 1919 slouží školským účelům
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 05/2010
První zmínka o tvrzi v Chroustovicích pochází z roku 1406. Když ji koncem 15. století zdědili Slavatové z Chlumu, připojili ji ke košumberskému panství. Tvrz přestali udržovat a roku 1547 se připomíná jako pustá, obnovil ji až Zachariáš z Chlumu a Košumberka po roce 1577. Roku 1663 již František Karel Libštejnský z Kolovrat kupoval výstavný čtyřkřídlý zámek. S jeho podobou se nespokojil a přestavěl jej v obdobném duchu jako další rodové sídlo v Rychnově nad Kněžnou. Obě stavby bývají prozatím bez přesvědčivějších důkazů připisovány Janu Blažeji Santini-Aichlovi. Roku 1721 koupil Chroustovice Jeroným Capece de Rofrano, jehož dcera Marie Terezie přinesla panství věnem do rodu Kinských. Filip Kinský zámek roku 1779 přestavěl rokokově v podstatě do dnešní podoby. Od roku 1823 drželi Chroustovice Thurn-Taxisové, kteří je využívali jako letní sídlo. Roku 1919 přešel zámek do státního vlastnictví a byla v něm umístěna pobočka tuberkulózní léčebny v Košumberku a později výchovný ústav. Školským účelům slouží zámek doposud, dnes jako Odborné učiliště a Praktická škola Chroustovice.
Zany, 24.7. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě vyznačena gotická tvrz
© Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chroustovice

Místa v okolí

 Březovice
 Ostrov
 Rosice
 Rosice
 evangelický kostel
 Slepotice
 Přestavlky
 Štěnec
 židovský hřbitov
 Bořice
 Neulust
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 Jahůdka
 kostel sv. Martina
 Popovec
 Pěšice
 Chrast
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 kostel sv. Markéty
 Domoradice
 Vraclav
 Nabočany
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 Vejvanovice
 Bílý Kůň
 Úhřetice
 Dašice
 smírčí kříž
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 kostel sv. Havla opata
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Topol
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 Stará radnice
 městské opevnění
 Litomyšlská brána
 Choceňská brána
 fara
 Horní Jelení
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hradce
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 Borůvka
 Lukavice
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Rychmburk
 městské opevnění
 Veliny
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Pivnická rokle
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Malý akvadukt
 restaurace Monaco
 Ležáky
 Kočičí hrádek
 Kapalice
 Velký akvadukt
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 požární hláska
 Strádov
 Betlém
 Hlavačov
 Nemošice
 Zítkov
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Víta
 Nasavrky
 Těšnov
 Toulovcovy maštale
 Jarošov
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
Základní informace místa
ID místa: 1133
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama