V r. 1519 kupuje ves Mikuláš Sudlička z Borovnice. On, či jeho synové, zde budují tvrz zmiň. až v r. 1589, kdy je maj. Václav Sudlička. V r. 1631 je v majetku jeho dcer Kunky a Hedviky. V r. 1654 získává panství Jan Fridrich z Trautmannsdorfu a nechává ho zpustnout. Po r. 1654 se již nepřipomíná.
Hlavní obrázek místa
Budova na místě původní tvrze
© Petr Nožička 12/2011
První zmínka o obci je z roku 1342, kdy je nazývána Ujčíkova Lhota a náleží k panství Borohrádek, jehož majiteli jsou Čeněk a Ješek z Potštejna. V rozmezí let 1371–1392, jako Tasovcova Lhota, patří Otovi z Olešné. Další zmínka je až z roku 1519, kdy ji od Jana Okrouhlického z Kněžnic kupuje Mikuláš Sudlička z Borovnice. Mikuláš či jeho potomci zde budují tvrz, poprvé zmiňovanou v roce 1589, kdy je majitelem Mikulášův vnuk Václav Sudlička. Václav Sudlička byl ve službách Karla staršího ze Žerotína a účastnil se v roce 1624 svatby Jana Ámose Komenského v Brandýse nad Orlicí. Václav Sudlička se účastnil stavovského povstání na straně Ferdinanda II. a přestoupil na katolickou víru, proto se ho netýkaly pobělehorské konfiskace. Václav Sudlička zemřel před rokem 1631, kdy se obec poprvé uvádí jako Lhota Sudličkova v majetku jeho dvou dcer Kunky a Hedviky. Později přechází pouze na Hedviku vdanou Pravětickou z Pravětic, podruhé Scholzovou z Heidesdorfu a umírá v roce 1649. Poručník jejích nezletilých dětí Albert Odkolek z Újezdce prodává v roce 1654 Sudličkovu Lhotu s tvrzí Janovi Fridrichovi z Trautmannsdorfu, který nechává tvrz zpustnout a po roce 1654 se v pramenech již nepřipomíná. Dnes stojí na místě obytná budova č. p. 1, pod níž se nacházejí původní velké klenuté sklepy.
Petr Nožička, čerpáno z F. Musil: Hrady, tvrze, zámky okresu Ústí nad Orlicí Grantis, Ústí nad Orlicí, 1995, 8.12. 2011
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sudličkova Lhota

Místa v okolí

 Mostek
 Hradníky
 Koldín
 Chlumek
 sokolovna
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Dřel
 Zítkov
 Hlavačov
 kostel sv. Jiří
 Hájek
 Přestavlky
 Vračovice
 Těšnov
 Zaháj
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Potštejn
 Vrbice
 Dobříkov
 České Libchavy
 České Heřmanice
 hřbitov
 České Heřmanice
 Zámrsk
 městské opevnění
 Choceňská brána
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 Stará radnice
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Horní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 Doudleby nad Orlicí
 Dolní Libchavy
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Andrlův chlum
 smírčí kříž
 Hernychova vila
 kamenný most
 Hříště
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Vraclav
 Žampach
 Peklo
 Žampach
 kostel sv. Václava
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hrádek u Lanšperka
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Helvíkovice
 Lanšperk
 Dlouhá Třebová
 židovský hřbitov
 Borohrádek
 Domoradice
 Popovec
 Veliny
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 Štěnec
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Pěšice
 Kozlovský kopec
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Bílý Kůň
Základní informace místa
ID místa: 10551
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama