V r. 1519 kupuje ves Mikuláš Sudlička z Borovnice. On, či jeho synové, zde budují tvrz zmiň. až v r. 1589, kdy je maj. Václav Sudlička. V r. 1631 je v majetku jeho dcer Kunky a Hedviky. V r. 1654 získává panství Jan Fridrich z Trautmannsdorfu a nechává ho zpustnout. Po r. 1654 se již nepřipomíná.
Hlavní obrázek místa
Budova na místě původní tvrze
© Petr Nožička 12/2011
První zmínka o obci je z roku 1342, kdy je nazývána Ujčíkova Lhota a náleží k panství Borohrádek, jehož majiteli jsou Čeněk a Ješek z Potštejna. V rozmezí let 1371–1392, jako Tasovcova Lhota, patří Otovi z Olešné. Další zmínka je až z roku 1519, kdy ji od Jana Okrouhlického z Kněžnic kupuje Mikuláš Sudlička z Borovnice. Mikuláš či jeho potomci zde budují tvrz, poprvé zmiňovanou v roce 1589, kdy je majitelem Mikulášův vnuk Václav Sudlička. Václav Sudlička byl ve službách Karla staršího ze Žerotína a účastnil se v roce 1624 svatby Jana Ámose Komenského v Brandýse nad Orlicí. Václav Sudlička se účastnil stavovského povstání na straně Ferdinanda II. a přestoupil na katolickou víru, proto se ho netýkaly pobělehorské konfiskace. Václav Sudlička zemřel před rokem 1631, kdy se obec poprvé uvádí jako Lhota Sudličkova v majetku jeho dvou dcer Kunky a Hedviky. Později přechází pouze na Hedviku vdanou Pravětickou z Pravětic, podruhé Scholzovou z Heidesdorfu a umírá v roce 1649. Poručník jejích nezletilých dětí Albert Odkolek z Újezdce prodává v roce 1654 Sudličkovu Lhotu s tvrzí Janovi Fridrichovi z Trautmannsdorfu, který nechává tvrz zpustnout a po roce 1654 se v pramenech již nepřipomíná. Dnes stojí na místě obytná budova č. p. 1, pod níž se nacházejí původní velké klenuté sklepy.
Petr Nožička, čerpáno z F. Musil: Hrady, tvrze, zámky okresu Ústí nad Orlicí Grantis, Ústí nad Orlicí, 1995, 8.12. 2011
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sudličkova Lhota

Místa v okolí

 Mostek
 Hradníky
 Koldín
 Chlumek
 sokolovna
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Dřel
 Zítkov
 Hlavačov
 kostel sv. Jiří
 Hájek
 Přestavlky
 Vračovice
 Těšnov
 Zaháj
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Potštejn
 Vrbice
 Dobříkov
 České Libchavy
 České Heřmanice
 hřbitov
 České Heřmanice
 Zámrsk
 městské opevnění
 Choceňská brána
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 Stará radnice
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Horní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Dolní Libchavy
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Andrlův chlum
 smírčí kříž
 Hernychova vila
 kamenný most
 Hříště
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 fara
 Horní Jelení
 Vraclav
 Žampach
 Peklo
 Žampach
 kostel sv. Václava
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hrádek u Lanšperka
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Helvíkovice
 Lanšperk
 Dlouhá Třebová
 židovský hřbitov
 Borohrádek
 Domoradice
 Popovec
 Veliny
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 Štěnec
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Pěšice
 Kozlovský kopec
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Bílý Kůň
Základní informace místa
ID místa: 10551
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama