Mariánský sloup s balustrádou na dvou stupních na půdorysu kvadrilobu, piliřky s rozvilinou v rámcích, kuželky novější. Na vrcholu socha Panny Marie. Soklová část kvádrová s erby a nápisy. Vrcholně barokní sochařské dílo z roku 1707. Dominantní prvek ve východní části náměstí. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km východojihovýchodně od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J. A. Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže, sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje se zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.8. 2021
popis

Mariánský sloup nechal zhotovit František Karel Záruba z Hustířan v r. 1707; v letech 1715-1716 byl nuceně (pro vadu na původním) pořízen nový hranolový sokl pod sloup. V r. 1996 byl restaurován. Mariánský sloup s balustrádou stojí ve východní části náměstí. Je vyhotoven z jemnozrnného pískovce. Balustráda je na půdorysu kvadrilobu o dvou stupních, pilířky s rozvilinou v rámcích, kuželky novější. Soklová část je kvádrová s erby a latinskými nápisy. Dřík je stažen v dolní části železným pasem, v hlavici plastiky andílků. Sloup je ukončen korintskou hlavicí. Na vrcholu je socha Panny Marie v řasnatém rouchu a stojí na zeměkouli s půlměsícem a s hadem u nohou. V pravé ruce drží kovovou lilii a nad hlavou má svatozář. Jde o vrcholně barokní sochařské dílo, památkově chráněné.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 23.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Hoděčín
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Těšnov
 Lično
 socha sv. Marka
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Uhřínovice
 Potštejn
 Borohrádek
 pivovar
 Solnice
 Kvasiny
 Koldín
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Anny
 zvonička
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 fara
 Horní Jelení
 Rychmberk
 Skuhrov nad Bělou
 Veliny
 Skuhrov
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Pěčín
 sokolovna
 Hradce
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Orlík
 Přepychy
 pomník Rampepurdy
 Helvíkovice
 hřbitov
 České Libchavy
 kaple na rozcestí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 Očelice
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 15838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama