Mariánský sloup s balustrádou na dvou stupních na půdorysu kvadrilobu, piliřky s rozvilinou v rámcích, kuželky novější. Na vrcholu socha Panny Marie. Soklová část kvádrová s erby a nápisy. Vrcholně barokní sochařské dílo z roku 1707. Dominantní prvek ve východní části náměstí. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km východojihovýchodně od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J. A. Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže, sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje se zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.8. 2021
popis

Mariánský sloup nechal zhotovit František Karel Záruba z Hustířan v r. 1707; v letech 1715-1716 byl nuceně (pro vadu na původním) pořízen nový hranolový sokl pod sloup. V r. 1996 byl restaurován. Mariánský sloup s balustrádou stojí ve východní části náměstí. Je vyhotoven z jemnozrnného pískovce. Balustráda je na půdorysu kvadrilobu o dvou stupních, pilířky s rozvilinou v rámcích, kuželky novější. Soklová část je kvádrová s erby a latinskými nápisy. Dřík je stažen v dolní části železným pasem, v hlavici plastiky andílků. Sloup je ukončen korintskou hlavicí. Na vrcholu je socha Panny Marie v řasnatém rouchu a stojí na zeměkouli s půlměsícem a s hadem u nohou. V pravé ruce drží kovovou lilii a nad hlavou má svatozář. Jde o vrcholně barokní sochařské dílo, památkově chráněné.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 23.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Hoděčín
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Těšnov
 Lično
 socha sv. Marka
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Uhřínovice
 Potštejn
 Borohrádek
 pivovar
 Solnice
 Kvasiny
 Koldín
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Anny
 zvonička
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 fara
 Horní Jelení
 Rychmberk
 Skuhrov nad Bělou
 Veliny
 Skuhrov
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Pěčín
 sokolovna
 Hradce
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Orlík
 Přepychy
 pomník Rampepurdy
 Helvíkovice
 hřbitov
 České Libchavy
 kaple na rozcestí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 Očelice
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 15838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama