Kovová rozhledna Na Větrné horce o výšce 18,5 m byla vybudována z iniciativy obce Vysoká Srbská v letech 2019-2020. Je volně přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Na Větrné horce
© Tomáš Navrátil 05/2020
Obec Vysoká Srbská leží severovýchodně od Hronova, odkud do ní vede též 4 km dlouhá, červeně značená turistická stezka. Žije tu něco přes 200 obyvatel. Rozhledna se nachází na stráni při jihovýchodním okraji zástavby. Přístup k ní vede z návsi po neznačené kamenité polní cestě a později přes louku asi 250 m. Z volně přístupné rozhledny je výhled na Krkonoše, Orlické hory, Broumovské stěny a na polské straně na Hejšovinu, Bor a Bludné skály.
8.4. 2021
popis

Rozhledna „Na Větrné horce“ je kovová stavba s dřevěným opláštěním vysoká 18,5 metru. Vyhlídková plošina ve výši 14,5 m je dostupná po 74 schodech středového točitého schodiště. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

8.4. 2021

historie

Snaha obce Vysoká Srbská o vybudování rozhledny se datuje od r. 2007. I když se připojila k iniciativě dalších obcí v Kladském pomezí, které chtěly na české i polské straně postavit nebo obnovit řadu rozhleden, žádost o dotaci uspěla až r. 2018. Tehdy také v rámci oslav 750. výročí obce došlo k slavnostnímu poklepání na základní kámen. Vlastní stavbu zahájila firma Teplotechna Ostrava, a.s. na jaře r. 2019 podle plánů Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta, který je autorem řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Toho roku byly vybudovány základy a na jaře příštího roku došlo na stavbu nadzemní konstrukce. Práce byly dokončeny v květnu 2020, vzhledem k probíhající pandemii však ke slavnostnímu otevření došlo až 31. srpna 2020. Od toho dne také rozhledna nese označení „Na Větrné horce“.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Vysoká Srbská

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 haltýře
 Homole
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 zvonice
 Vlčinec
 Bludné skály
 mlýn Dřevíček
 Na Signálu
 stará škola
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 smírčí kříž
 Stárkov
 Bystrý
 Stárkov
 Samaritánka
 Dinopark Karlów
 Velká Hejšovina
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Raubeschloss
 kaple sv. Anny
 Fort Karola
 Náchod
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kříž nad Pěkovem
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Dobrošov
 hrob Viktorky
 Dobrošov
 Homolka
 Keyzlarova vila
 kalvárie
 Skály
 Skály
 pomník jízdy
 zvonice
 Bartoňova útulna
 Čáp
 Studnice
 Teplice nad Metují
 fara
 Homole
 Na Vartě
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Vízmburk
 Sendraž
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 Feistův kopec
 Červená Hora
 Šibeník
 kostel sv. Barbory
 Střmen
 štola Kateřina
 Frymburk
 Žernovská rozhledna
 Umlaufův mlýn
 Dubno
 Rýzmburk
 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Žaltman
 benediktinský pivovar
 Laudonova kaple
 Ratibořice
 Velké Svatoňovice
 Radvanice
 Koldovka
 Hampelův sloup
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Barunčina škola
 Dolní Adršpach
 vodní nádrž Rozkoš
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Adršpach
Základní informace místa
ID místa: 15630
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama