Železná rozhledna (48,5 m, 570 m n. m.) byla postavená jako typizovaný vysílač mobilního operátora s vyhlídkovou plošinou v letech 2001–2002, pro veřejnost byla otevřena 3.5.2003. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 33,5 m je krásný výhled po okolí.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 08/2009
Železná rozhledna stojí na úpatí kopce V Březince ve výšce 570 m n. m., přibližně 1 km od osady Bernartice, patřící k obci Stráž. Z Bernartic vede k rozhledně modrá turistická značka. Razítko rozhledny je možné získat v Bernarticích, v hospodě u Fišperů a v Penzionu u Karnoldů.
E.H. podle http://www.bernarticeustraze.cz, 8.5. 2013
turistické

Přístupnost rozhledny:

Rozhledna je v hlavní turistické sezóně volně přístupná, mimo tuto dobu je možné si půjčit klíč v Bernarticích, čp. 7 – paní Nováková nebo čp. 13 – paní Pintová, případně v místní hospodě. Pozor – v horní části vstupních dveří je nutné nadzvednout při vstupu západku.

E.H. podle http://rozhledny.webzdarma.cz, 8.5. 2013

historie

Železná rozhledna (48,5 m, 570 m n. m.) byla postavená jako typizovaný vysílač mobilního operátora Eurotel (na stavbě se nakonec podíleli všichni tři mobilní operátoři) s vyhlídkovou plošinou. Rozhledna byla postavena v letech 2001–2002, pro veřejnost byla otevřena 3.5.2003. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 33,5 m je krásná vyhlídka na obec Bernartice, vrch Přimda, Český les, park Valcha, Vlčí hora či park Sedmihoří.

E.H. podle http://rozhledny.webzdarma.cz, http://www.bernarticeustraze.cz, 8.5. 2013

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bernartice

Místa v okolí

 Bernartice
 židovský hřbitov
 Tasnovice
 kamenný most
 Hostouň
 Bělá nad Radbuzou
 Prostiboř
 židovský hřbitov
 Loreta
 Bor u Tachova
 kostel sv. Mikuláše
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 Velké Dvorce
 kostel sv. Apoleny
 Přimda
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Poběžovice
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 Milíře u Rozvadova
 Nové Sedliště
 Walddorf
 Šibeniční vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Žďár
 Blížejov
 Dianin Dvůr
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Přívozec
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
Kontaktní informace
Kulturní spolek Bernarticka
kontaktní osoba pan Václav Pinta
Bernartice 7
348 02 Stráž u Tachova
Tel: +420 606 806 482
http://www.bernarticeustraze.cz
vaclavpinta@bernarticeustraze.cz
Základní informace místa
ID místa: 11214
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama