Ocelová věž z r. 2001 na kopci Horní les slouží jako vysílač mobilního operátora a druhotně jako rozhledna, která poskytuje dokonalý kruhový výhled z výšky 38 m. Stojí na katastru obce Rovečné a je volně přístupná veřejnosti po 201 schodech, avšak jen během turistické sezóny.
Hlavní obrázek místa
Horní les
© Stanislav Martinek 10/2020
Rovečné (německy Rowetschin) je obec na Českomoravské vrchovině. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1335. Nyní zde žije přes 600 obyvatel. Obcí prochází silnice II/388, která přichází od Bystřice nad Pernštejnem a Víru a za Rovečným ústí do silnice II/362. Železnice touto oblastí neprochází. Obcí však vede červená turistická značka z Olešnice k popisované rozhledně Horní les, která stojí na stejnojmenném kopci na jejím katastru. Značená cesta je vhodná jen pro pěší a zdatné cyklisty. Trasa přes osadu Dudkovice je dlouhá asi 3 km. Asi o 1 km kratší je modře značená trasa z obce Nyklovice, ležící na severním úpatí kopce. Motoristé mohou zaparkovat v Rovečném nebo Nyklovicích.
Antonín Machovec, zdroj - vývěska u rozhledny - redakčně doplněno, 12.11. 2005
popis

Rozhledna zvaná Horní les se nachází na nejvyšším bodu Svratecké hornatiny v nadmořské výšce 774 m. Ocelová věž slouží především jako vysílač mobilního operátora. Věž stojí ve vzdálenosti 70 metrů od vrcholu, pata věže je 9 metrů pod úrovní. Celková výška věže je 59 metrů. Výška vyhlídkového ochozu je 38 metrů nad zemí a vede na něj 201 schodů. Rozhledna je volně přístupná od poloviny dubna do poloviny října každého roku. Poskytuje dokonalý kruhový výhled na oblast Svratecké hornatiny a východní část Žďárských vrchů, Jeseníky, Králický Sněžník, Orlické hory či Krkonoše.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.12. 2021

historie

Ocelová konstrukce telekomunikační věže se od podzimu r. 2001 tyčí na kopci Horní les, který je se svými 774 metry nadmořské výšky nejvyšším vrcholem Svratecké hornatiny. Současný vysílač však není v této lokalitě první vyhlídkovou stavbou. V r. 1918 je doložena existence měřické věže, která zároveň sloužila jako rozhledna, zvaná Rakušanka. Význam kopce pro zeměměřické účely byl patrný již o cca 100 let dříve, kdy zde Císařský a královský vojenský zeměpisný ústav zřídil r. 1824 trigonometrický bod. Další trigonometrický stožár byl na vrcholku Horního lesa vztyčen po r. 1936 a dosahoval výšky 21 metrů. Pro svůj špatný stav byl odstraněn v r. 1954. Poslední dřevěná věž byla postavena v letech 1968-1969 a měřila 38 metrů. Následkem námrazy však došlo v r. 1974 k jejímu těžkému poškození a ulomení části konstrukce. Zbytky této věže byly odstraněny r. 2000. Vyhlídkový ochoz dnešní věže byl zbudován na základě podmínky, kterou si dala…  číst dále

Antonín Machovec, zdroj - vývěska u rozhledny - redakčně doplněno, 12.11. 2005

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rovečné

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 vodní dílo Vír I
 radnice
 Brtounova chalupa
 Bystré
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Pyšolec
 Lamberg
 Karasín
 Hrádek u Kněževsi
 Svojanov
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 kaple sv. Anny
 Zubštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Dalečín
 Dalečín
 Crhov
 kostel sv. Erasma
 Louka
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 Rozsíčka
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Domanínek
 socha zubra
 Centrum Eden
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Křetín
 Skalský dvůr
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Václava
 panský dvůr
 Skály
 Rožná
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Pomezí
 Tylův dům
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 radnice
 městské opevnění
 Polička
 Burianova rozhledna
 boží muka
 Templ
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 kostel sv. Václava
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Rožínka
 Hradisko
 Šiklův mlýn
 Blažkov
 Rychvald
 Drnovice
 Drnovice
Základní informace místa
ID místa: 3566
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama