Třípatrovou dřevěnou rozhlednu postavil soukromý stavebník na vlastním pozemku na jaře 2008. Stojí na vyvýšeném hřbetu mezi městy Chrast a Luže. Asi 12 m vysoká stavba je volně přístupná veřejnosti po žebřících s celkem 39 stupni.
Hlavní obrázek místa
Jahůdka
© Dana Voříšková 06/2008
Dřevěná rozhledna Jahůdka byla vybudována soukromým stavebníkem na částečně zalesněném hřbetu mezi silnicí II/356, která spojuje města Luže a Chrast, a Anenským potokem se vsí Bělá, která je částí města Luže. Rozhledna je sice soukromá, ale od jara 2008 volně přístupná veřejnosti. Přístup k ní je možný buď přes louku od silnice II/356 Chrast-Luže (cca 200 m) nebo od hřiště v Bělé údolím Anenského potoka. Zde se pod rozhlednou nachází také soukromá pozemní kolejová lanovka od zahrady vlastníka. Rozhledna nabízí výhled především na pás Orlických hor, Krkonoše, Kunětickou horu nebo na město Luže s proslulým poutním kostelem. Její název patrně inspirovala nedaleká, poněkud východněji stojící rozhledna Borůvka.
8.8. 2020
historie

Dřevěná rozhledna s názvem Jahůdka vyrostla na jaře 2008 poblíž osady Bělá mezi městy Chrast a Luže na hřbetu, který převyšuje okolní terén o 25-30 metrů. Jedná se o celodřevěnou rozhlednu o celkové výšce cca 12 metrů se třemi nad sebou umístěnými vyhlídkovými plošinami. Na každou z nich vede žebřík o 13 stupních, celkem tedy 39. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výši cca 9 metrů. Jedná se o soukromou stavbu na vlastním pozemku, ke které si majitel dokonce postavil pozemní lanovku od své zahrady v údolí Anenského potoka. Přesto je věž volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména rozhledny webzdarma), 31.7. 2020

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Luže

Místa v okolí

 Zdislav
 kostel sv. Jiří
 Košumberk
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Pěšice
 Rosice
 Chrast
 Štěnec
 Chroustovice
 kostel sv. Václava
 Popovec
 Borůvka
 Březovice
 Domoradice
 městské opevnění
 Rychmburk
 Panský dvůr
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Pivnická rokle
 kostel sv. Anny
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 Hrochův Týnec
 hrobka Lilienwaldů
 hasičská zbrojnice
 Kapalice
 Vraclav
 Nabočany
 Ležáky
 Bořice
 Betlém
 křížová cesta
 Slepotice
 Nový hrad
 smírčí kříž
 barokní špýchar
 kostel Všech svatých
 Radhošť
 Nové Hrady
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 Neulust
 kostel sv. Jiří
 Vejvanovice
 Lukavice
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Husův sbor
 Pražská brána
 Stará radnice
 městské opevnění
 Choceňská brána
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 Úhřetice
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 evangelický kostel
 Strádov
 kostel sv. Víta
 Slatiňany
 Růžový palouček
 kostel sv. Martina
 Toulovcova rozhledna
 Topol
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 rozhledna Terezka
 restaurace Monaco
 Hrádek u Nasavrk
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Dašice
 Nasavrky
 Betlém
 vila Josefa Vosáhla
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Rohozná
 Zítkov
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Hlavačov
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Zámeček
Základní informace místa
ID místa: 14594
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama