Rokokový kostel sv. Martina byl postaven v l. 1781–82 na místě pův. gotického kostela (patrně z 13. stol.). Se zděnou hranol. zvonicí s cibulovitou bání, vedle stojí fara z pol. 19. stol. U kostela socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1727. V kostele rokokový oltář z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle.
Hlavní obrázek místa
kostel od SV
© Rodochrozit, 04/2013
Jedná se o jednolodní stavbu obdélného půdorysu se zaoblenými rohy, půlkruhově zakončeným presbytářem, se sakristií a Božím hrobem po stranách. Vstupní průčelí je členěno pilastry, korunováno štítem s volutami, pilastry a nikou, zdobeno rokokovými kamennými vázami. Loď kostela je sklenuta plackami do pasů, v presbytáři je strop s velkým fabionem a štukovým rámem, sakristie je plochostropá, Boží hrob je sklenutý valeně. V západní části lodi kostela je kruchta, podepřená dvěma sloupy, zdobená štukovou dekorací s erby. Varhany pocházejí z počátku 20. století. Hlavní oltář je rokokový, z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle. Nad bočními brankami jsou umístěny sochy svatých. Ve vyřezávaném rámu, neseném dvojicí andělů, je obraz sv. Martina. Boční oltář na severní straně zasvěcen sv. Františku, dílem od řezbáře Františka Špičky z Kostelce z r. 1760. Je vybaven dvěma sochami svatých a obrazem od Leopolda Felixe z Vysokého Mýta. Od stejného autora je i protější oltář Panny Marie. Kazatelna pochází přibližně z poloviny 18. století, na stříšce je ozdobena personifikací Církve od J. Pacáka. Renesanční pískovcová křtitelnice kalichovitého tvaru s barokním dřevěným víkem, obraz Stigmatizace sv. Františka z 2. poloviny 18. století a obraz Panny Marie s Kristem sňatým z kříže od Ed. Neumanna z roku 1902. Trojice kamenných náhrobníků z 16.–18. století, z nichž dva náležejí někdejším majitelům zdejšího panství, Janu Lukavskému z Lukavice (1541) a jeho vnukovi Václavovi (1590). Jižně od kostela je hranolová zvonice v podobě věže s vysokou cibulovitou bání, pocházející ze stejné doby jako kostel. Ve zvonici je vzácný zvon od mistra Brikcího z Cimperka z roku 1596, který sem byl v roce 1792 přenesen ze zrušeného pražského kostela Panny Marie na Louži. Farní budova vedle zvonice pochází z 2. poloviny 19. století. Mezi…  číst dále
Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 23.4. 2013
historie

Rokokový kostel sv. Martina stojí v místech, kde stával dříve gotický kostel, doložený v polovině 14. století; ve skutečnosti však starší, minimálně z poloviny 13. století. Nový kostel byl vystavěn mezi roky 1781–1782 za Jiřího Jeníka Zásadského z Gemsendorfu, majitele zámrského panství. V 70. letech 20. století prošel interiér kostela rekonstrukcí. V roce 2003 byla opravena zvonice.

Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 8.5. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela se zvonicí
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Zámrsk

Místa v okolí

 Zámrsk
 hřbitov
 Dobříkov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 smírčí kříž
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Hlavačov
 Zítkov
 Popovec
 Domoradice
 Choceň
 Ostrov
 Horní Jelení
 fara
 Neulust
 Štěnec
 Zaháj
 Hradníky
 Pěšice
 Těšnov
 Vračovice
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 kostel sv. Jiří
 Koldín
 Veliny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Hradce
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Přestavlky
 Chlumek
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Václava
 Březovice
 pivovar
 Bílý Kůň
 Borohrádek
 Slepotice
 pivovar
 Jahůdka
 Košumberk
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 Holice
 Růžový palouček
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Rosice
 Hájek
 Nový hrad
 Rosice
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Hrádek
 Nové Hrady
 Sedlíšťka
 kostel sv. Víta
 Bořice
 kostel sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Hříště
 Chrast
 katovna
 Smetanův dům
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Litomyšl
 Muzeum krajky
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Vamberk
 dům U Rytířů
 Červená věž
 židovský hřbitov
 Lidový dům
 kamenný most
 Chvojenec
 kostel sv. Havla opata
 Peklo
 hradiště Hrutov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zámrsk
565 43 Zámrsk
Tel: +420 728 185 336, 465 420 983
http://www.katolik.vmyto.cz
rkfvmyto@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama