Rokokový kostel sv. Martina byl postaven v l. 1781–82 na místě pův. gotického kostela (patrně z 13. stol.). Se zděnou hranol. zvonicí s cibulovitou bání, vedle stojí fara z pol. 19. stol. U kostela socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1727. V kostele rokokový oltář z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle.
Hlavní obrázek místa
kostel od SV
© Rodochrozit, 04/2013
Jedná se o jednolodní stavbu obdélného půdorysu se zaoblenými rohy, půlkruhově zakončeným presbytářem, se sakristií a Božím hrobem po stranách. Vstupní průčelí je členěno pilastry, korunováno štítem s volutami, pilastry a nikou, zdobeno rokokovými kamennými vázami. Loď kostela je sklenuta plackami do pasů, v presbytáři je strop s velkým fabionem a štukovým rámem, sakristie je plochostropá, Boží hrob je sklenutý valeně. V západní části lodi kostela je kruchta, podepřená dvěma sloupy, zdobená štukovou dekorací s erby. Varhany pocházejí z počátku 20. století. Hlavní oltář je rokokový, z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle. Nad bočními brankami jsou umístěny sochy svatých. Ve vyřezávaném rámu, neseném dvojicí andělů, je obraz sv. Martina. Boční oltář na severní straně zasvěcen sv. Františku, dílem od řezbáře Františka Špičky z Kostelce z r. 1760. Je vybaven dvěma sochami svatých a obrazem od Leopolda Felixe z Vysokého Mýta. Od stejného autora je i protější oltář Panny Marie. Kazatelna pochází přibližně z poloviny 18. století, na stříšce je ozdobena personifikací Církve od J. Pacáka. Renesanční pískovcová křtitelnice kalichovitého tvaru s barokním dřevěným víkem, obraz Stigmatizace sv. Františka z 2. poloviny 18. století a obraz Panny Marie s Kristem sňatým z kříže od Ed. Neumanna z roku 1902. Trojice kamenných náhrobníků z 16.–18. století, z nichž dva náležejí někdejším majitelům zdejšího panství, Janu Lukavskému z Lukavice (1541) a jeho vnukovi Václavovi (1590). Jižně od kostela je hranolová zvonice v podobě věže s vysokou cibulovitou bání, pocházející ze stejné doby jako kostel. Ve zvonici je vzácný zvon od mistra Brikcího z Cimperka z roku 1596, který sem byl v roce 1792 přenesen ze zrušeného pražského kostela Panny Marie na Louži. Farní budova vedle zvonice pochází z 2. poloviny 19. století. Mezi…  číst dále
Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 23.4. 2013
historie

Rokokový kostel sv. Martina stojí v místech, kde stával dříve gotický kostel, doložený v polovině 14. století; ve skutečnosti však starší, minimálně z poloviny 13. století. Nový kostel byl vystavěn mezi roky 1781–1782 za Jiřího Jeníka Zásadského z Gemsendorfu, majitele zámrského panství. V 70. letech 20. století prošel interiér kostela rekonstrukcí. V roce 2003 byla opravena zvonice.

Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 8.5. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela se zvonicí
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Zámrsk

Místa v okolí

 Zámrsk
 hřbitov
 Dobříkov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 smírčí kříž
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Hlavačov
 Zítkov
 Popovec
 Domoradice
 Choceň
 Ostrov
 Horní Jelení
 fara
 Neulust
 Štěnec
 Zaháj
 Hradníky
 Pěšice
 Těšnov
 Vračovice
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 kostel sv. Jiří
 Koldín
 Veliny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Hradce
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Přestavlky
 Chlumek
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Václava
 Březovice
 pivovar
 Bílý Kůň
 Borohrádek
 Slepotice
 pivovar
 Jahůdka
 Košumberk
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 Holice
 Růžový palouček
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Rosice
 Hájek
 Nový hrad
 Rosice
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Hrádek
 Nové Hrady
 Sedlíšťka
 kostel sv. Víta
 Bořice
 kostel sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Hříště
 Chrast
 katovna
 Smetanův dům
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Litomyšl
 Muzeum krajky
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Vamberk
 dům U Rytířů
 Červená věž
 židovský hřbitov
 Lidový dům
 kamenný most
 Chvojenec
 kostel sv. Havla opata
 Peklo
 hradiště Hrutov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zámrsk
565 43 Zámrsk
Tel: +420 728 185 336, 465 420 983
http://www.katolik.vmyto.cz
rkfvmyto@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama