Rokokový kostel sv. Martina byl postaven v l. 1781–82 na místě pův. gotického kostela (patrně z 13. stol.). Se zděnou hranol. zvonicí s cibulovitou bání, vedle stojí fara z pol. 19. stol. U kostela socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1727. V kostele rokokový oltář z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle.
Hlavní obrázek místa
kostel od SV
© Rodochrozit, 04/2013
Jedná se o jednolodní stavbu obdélného půdorysu se zaoblenými rohy, půlkruhově zakončeným presbytářem, se sakristií a Božím hrobem po stranách. Vstupní průčelí je členěno pilastry, korunováno štítem s volutami, pilastry a nikou, zdobeno rokokovými kamennými vázami. Loď kostela je sklenuta plackami do pasů, v presbytáři je strop s velkým fabionem a štukovým rámem, sakristie je plochostropá, Boží hrob je sklenutý valeně. V západní části lodi kostela je kruchta, podepřená dvěma sloupy, zdobená štukovou dekorací s erby. Varhany pocházejí z počátku 20. století. Hlavní oltář je rokokový, z r. 1781 od Josefa Pacáka z Litomyšle. Nad bočními brankami jsou umístěny sochy svatých. Ve vyřezávaném rámu, neseném dvojicí andělů, je obraz sv. Martina. Boční oltář na severní straně zasvěcen sv. Františku, dílem od řezbáře Františka Špičky z Kostelce z r. 1760. Je vybaven dvěma sochami svatých a obrazem od Leopolda Felixe z Vysokého Mýta. Od stejného autora je i protější oltář Panny Marie. Kazatelna pochází přibližně z poloviny 18. století, na stříšce je ozdobena personifikací Církve od J. Pacáka. Renesanční pískovcová křtitelnice kalichovitého tvaru s barokním dřevěným víkem, obraz Stigmatizace sv. Františka z 2. poloviny 18. století a obraz Panny Marie s Kristem sňatým z kříže od Ed. Neumanna z roku 1902. Trojice kamenných náhrobníků z 16.–18. století, z nichž dva náležejí někdejším majitelům zdejšího panství, Janu Lukavskému z Lukavice (1541) a jeho vnukovi Václavovi (1590). Jižně od kostela je hranolová zvonice v podobě věže s vysokou cibulovitou bání, pocházející ze stejné doby jako kostel. Ve zvonici je vzácný zvon od mistra Brikcího z Cimperka z roku 1596, který sem byl v roce 1792 přenesen ze zrušeného pražského kostela Panny Marie na Louži. Farní budova vedle zvonice pochází z 2. poloviny 19. století. Mezi…  číst dále
Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 23.4. 2013
historie

Rokokový kostel sv. Martina stojí v místech, kde stával dříve gotický kostel, doložený v polovině 14. století; ve skutečnosti však starší, minimálně z poloviny 13. století. Nový kostel byl vystavěn mezi roky 1781–1782 za Jiřího Jeníka Zásadského z Gemsendorfu, majitele zámrského panství. V 70. letech 20. století prošel interiér kostela rekonstrukcí. V roce 2003 byla opravena zvonice.

Rodochrozit – podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.zamrsk.cz (doplněno redakcí), 8.5. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela se zvonicí
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Zámrsk

Místa v okolí

 Zámrsk
 hřbitov
 Dobříkov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 smírčí kříž
 Husův sbor
 Pražská brána
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Zítkov
 Hlavačov
 Popovec
 Domoradice
 Choceň
 Ostrov
 Neulust
 Zaháj
 Štěnec
 Hradníky
 Pěšice
 Těšnov
 Sudličkova Lhota
 Vračovice
 Koldín
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 Veliny
 Chroustovice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Mikuláše
 Dřel
 Hradce
 kostel sv. Jiří
 sokolovna
 Chlumek
 Přestavlky
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Václava
 Březovice
 Bílý Kůň
 pivovar
 Borohrádek
 Slepotice
 pivovar
 Košumberk
 Jahůdka
 Zdislav
 Růžový palouček
 Holice
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Rosice
 Nový hrad
 Rosice
 Hájek
 křížová cesta
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Hrádek
 Sedlíšťka
 Bořice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 Přestavlky
 Kostelec nad Orlicí
 Potštejn
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Chrast
 Hříště
 katovna
 Smetanův dům
 kamenný most
 Litomyšl
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 stará radnice
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vamberk
 Červená věž
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 Lidový dům
 kamenný most
 Chvojenec
 Peklo
 hradiště Hrutov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zámrsk
565 43 Zámrsk
Tel: +420 728 185 336, 465 420 983
http://www.katolik.vmyto.cz
rkfvmyto@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama