hřbitov

hrobky Jeníků Zásadských z Gamsendorfu a Gottlových
Roku 1832 byl hřbitov přenesen z původního místa u kostela sv. Martina v obci Zámrsk z důvodu obav z rozšíření cholery. Hřbitovu dominuje klasicistní hrobka rodu Jeníků Zásadských z Gemsendorfu (r. 1847) a novorenesanční loggiová hrobka rodiny Gottlovy (r. 1884).
Hlavní obrázek místa
pohled na obě hrobky
© Rodochrozit, 04/2013
Vystoupíte-li na železniční zastávce Dobříkov u Chocně a půjdete-li na JZ na Zámrsk u Chocně, na začátku obce spatříte nevelký, ale o to malebnější hřbitov. Od silnice ke hřbitovu vede lipová alej. Vede sem modrá turistická značka.
Rodochrozit, 22.4. 2013
historie

Hřbitov se původně nacházel hned vedle kostela sv. Martina jižně od zámku. Z obavy před šířením cholery byl roku 1832 přenesen na svah severovýchodně od obce. Na hřbitově stojí dvě hrobky, které zaujmou každého kolemjdoucího již z dálky. Ta první je menší klasicistní hrobka rodu Jeníků Zásadských z Gemsendorfu s pohřební kaplí sv. Floriána, jejíž stavba byla dokončena v roce 1847. Jiří Jeník z Gamsendorfu koupil roku 1780 místní zámek v dražbě (a poté zpustlou stavbu opravil). Původně hrobka rodu stávala přímo v obci u kostela sv. Martina, po přenesení ostatků do nové hrobky byla zrušena. Druhá, rozlehlejší hrobka se nachází v horní části hřbitova. Je to novorenesanční loggiová hrobka rodiny Gottlovy s kaplí sv. Kříže, zbudovaná roku 1884. Rodina Gottlů vlastnila zámek v letech 1849–1945. V publikaci Umělecké památky Čech jsou uváděny sochy Vzkříšení, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého od V. I. Zacha…  číst dále

Rodochrozit - podle Uměleckých památek Čech 4., E. Poche a kolektiv, Academia 1982 (doplněno redakcí), 22.4. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Zámrsk

Místa v okolí

 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Dobříkov
 Vraclav
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 smírčí kříž
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 městské opevnění
 Hlavačov
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Zítkov
 Litomyšlská brána
 Choceň
 Horní Jelení
 fara
 Popovec
 Domoradice
 Ostrov
 Neulust
 Zaháj
 Štěnec
 Těšnov
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 Pěšice
 Vračovice
 Koldín
 Mostek
 Veliny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Dřel
 Hradce
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Přestavlky
 sokolovna
 Chroustovice
 Chlumek
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 evangelický kostel
 Brandýs nad Orlicí
 pivovar
 Borohrádek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Březovice
 Slepotice
 Bílý Kůň
 kostel sv. Martina
 Holice
 Vrbice
 pivovar
 Jahůdka
 Košumberk
 Hájek
 Zdislav
 Růžový palouček
 kaple Panny Marie
 Hrádek
 Rosice
 Kostelec nad Orlicí
 Rosice
 Velešov
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Doudleby nad Orlicí
 Potštejn
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 Hříště
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 katovna
 židovský hřbitov
 Smetanův dům
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Lidový dům
 Chvojenec
 Peklo
 kostel sv. Havla opata
Kontaktní informace
OÚ Zámrsk
Zámrsk 95
565 43 Zámrsk
Tel: 465 481 221
http://www.zamrsk.cz
ouzamrsk@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11200
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama