Libštejnští z Kolovrat v l.1816-1820 přestavěli renesanční panský dům na empírový zámeček, patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelným štítem. Posledním majitelům Salm-Salmům po r.1945 zkonfiskován. V r.1957 a po r. 1980 provedeny úpravy.
Hlavní obrázek místa
Borohrádek na vedutě I.A.Venuta z r. 1792
© Ing. Karel Kubín, 09/2017
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko získala Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna. Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a obě panství spojil. Betengelové původní tvrz přebudovali na dva samostatné objekty, tvrz zvanou „panský dům“ a hospodářskou část. František Karel II. Libštejnský z Kolovrat přestavěl kolem roku 1730 tvrz na správní budovu zdejšího velkostatku. Po požáru r. 1811 nechal František Josef II. Libštejnský v letech 1816 - 1820 zámek obnovit v empírovém slohu jako patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelníkovým štítem, na severní straně je v něm erb. Sloužil pro občasné ubytování majitelů a úřední účely. Dalšími majiteli zámku byli Lützowové a Salm-Salmové, kterým byl po roce 1945 zkonfiskován. V souvislosti s novým využitím zámku byly v roce 1957 provedeny úpravy. Přízemní části byly zvýšeny o jedno patro, nijak však architektonicky nenarušily charakter zámku. Od roku 1958 je zámek využíván jako domov důchodců. Na počátku 80.let 20.století byl přistavěn nový moderní pavilon, který byl se zámkem propojen spojovacím koridorem. Zámek je jako domov důchodců využíván dodnes a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek & Zany, 24.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© F. Musil, L. Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Borohrádek

Místa v okolí

 pivovar
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Horní Jelení
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Víta
 Těšnov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hoděčín
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Lično
 Přestavlky
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Uhřínovice
 Hlavačov
 Neulust
 hřbitov
 Chvojenec
 Hříště
 Bolehošťská Lhota
 Radhošť
 Zámrsk
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Dřel
 kostel sv. Martina
 Černíkovice
 Podorlický skanzen
 Černíkovice
 Zítkov
 Koldín
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 kostel Božího Těla
 Vamberk
 Osičina
 kostel sv. Prokopa
 Vraclav
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 hasičská zbrojnice
 Choceň
 židovský hřbitov
 Ostrov
 kostel sv. Havla
 Sudličkova Lhota
 Chlumek
 Velešov
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Dašice
 Slepotice
 socha sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 Solnice
 Hradníky
 Mostek
 Kvasiny
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Bořice
 kostel sv. Jiří
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
Základní informace místa
ID místa: 3645
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama