Libštejnští z Kolovrat v l.1816-1820 přestavěli renesanční panský dům na empírový zámeček, patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelným štítem. Posledním majitelům Salm-Salmům po r.1945 zkonfiskován. V r.1957 a po r. 1980 provedeny úpravy.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
© Pavel Vítek 02/2006
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko získala Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna. Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a obě panství spojil. Betengelové původní tvrz přebudovali na dva samostatné objekty, tvrz zvanou „panský dům“ a hospodářskou část. František Karel II. Libštejnský z Kolovrat přestavěl kolem roku 1730 tvrz na správní budovu zdejšího velkostatku. Po požáru r. 1811 nechal František Josef II. Libštejnský v letech 1816 - 1820 zámek obnovit v empírovém slohu jako patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelníkovým štítem, na severní straně je v něm erb. Sloužil pro občasné ubytování majitelů a úřední účely. Dalšími majiteli zámku byli Lützowové a Salm-Salmové, kterým byl po roce 1945 zkonfiskován. V souvislosti s novým využitím zámku byly v roce 1957 provedeny úpravy. Přízemní části byly zvýšeny o jedno patro, nijak však architektonicky nenarušily charakter zámku. Od roku 1958 je zámek využíván jako domov důchodců. Na počátku 80.let 20.století byl přistavěn nový moderní pavilon, který byl se zámkem propojen spojovacím koridorem. Zámek je jako domov důchodců využíván dodnes a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek & Zany, 24.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© F. Musil, L. Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Borohrádek

Místa v okolí

 pivovar
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Víta
 Těšnov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 Hoděčín
 Holice
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 Lično
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Uhřínovice
 Hlavačov
 Neulust
 Chvojenec
 hřbitov
 Hříště
 Bolehošťská Lhota
 Radhošť
 Zámrsk
 Dřel
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Černíkovice
 Zítkov
 Podorlický skanzen
 Černíkovice
 Koldín
 kostel Božího Těla
 kamenný most
 Vamberk
 Osičina
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vraclav
 židovský hřbitov
 hasičská zbrojnice
 Choceň
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Velešov
 Sudličkova Lhota
 Chlumek
 radnice
 kašna
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Dašice
 Slepotice
 socha sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 Solnice
 Hradníky
 Mostek
 Kvasiny
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Bořice
 kostel sv. Jiří
 Skuhrov
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 3645
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama