Libštejnští z Kolovrat v l.1816-1820 přestavěli renesanční panský dům na empírový zámeček, patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelným štítem. Posledním majitelům Salm-Salmům po r.1945 zkonfiskován. V r.1957 a po r. 1980 provedeny úpravy.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
© Pavel Vítek 02/2006
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko získala Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna. Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a obě panství spojil. Betengelové původní tvrz přebudovali na dva samostatné objekty, tvrz zvanou „panský dům“ a hospodářskou část. František Karel II. Libštejnský z Kolovrat přestavěl kolem roku 1730 tvrz na správní budovu zdejšího velkostatku. Po požáru r. 1811 nechal František Josef II. Libštejnský v letech 1816 - 1820 zámek obnovit v empírovém slohu jako patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelníkovým štítem, na severní straně je v něm erb. Sloužil pro občasné ubytování majitelů a úřední účely. Dalšími majiteli zámku byli Lützowové a Salm-Salmové, kterým byl po roce 1945 zkonfiskován. V souvislosti s novým využitím zámku byly v roce 1957 provedeny úpravy. Přízemní části byly zvýšeny o jedno patro, nijak však architektonicky nenarušily charakter zámku. Od roku 1958 je zámek využíván jako domov důchodců. Na počátku 80.let 20.století byl přistavěn nový moderní pavilon, který byl se zámkem propojen spojovacím koridorem. Zámek je jako domov důchodců využíván dodnes a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek & Zany, 24.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© F. Musil, L. Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Borohrádek

Místa v okolí

 pivovar
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Těšnov
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 Holice
 Hoděčín
 Kostelec nad Orlicí
 Lično
 Přestavlky
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Uhřínovice
 Hlavačov
 Neulust
 hřbitov
 Chvojenec
 Hříště
 Bolehošťská Lhota
 Zámrsk
 Radhošť
 Dřel
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Černíkovice
 Podorlický skanzen
 Černíkovice
 Zítkov
 Koldín
 kostel Božího Těla
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Osičina
 Vraclav
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 Choceň
 hasičská zbrojnice
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Sudličkova Lhota
 Chlumek
 Velešov
 radnice
 kašna
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Dašice
 Slepotice
 socha sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 Solnice
 Hradníky
 Mostek
 Kvasiny
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Bořice
 kostel sv. Jiří
 Skuhrov
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
Základní informace místa
ID místa: 3645
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama