Původní mariánský kostel postavený pravděpodobně v druhé pol.13. stol. První zmínka je z r. 1349. V r. 1618 byl Dobříkovským z Malejova rozšířen. V r. 1719 vyhořel i se zvonicí a byl přestavěn do dnešní podoby. V kostelu jsou fragmenty gotických kreseb z první pol. 14. stol.
Hlavní obrázek místa
kostel na Nebevzetí Panny Marie ve Vraclavi
© Petr Nožička 06/2009
Původní mariánský kostel byl postavený pravděpodobně už v druhé polovině 13. století. První zmínka je z roku 1349, kdy je připomínán jako farní. V roce 1618 byl Dobříkovským z Malejova rozšířen. Od roku 1628 patří pod farní obvod Chroustovice, později pod Vysoké Mýto. V roce 1654 činní inventář kostela dva kalichy, kasule a misál, v roce 1677 se zde navíc uvádí cínová křtitelnice a čtyři zvony. V roce 1719 vyhořel i se zvonicí a byl přestavěn do dnešní podoby. Od roku 1754 se stává farním kostelem. Původní loď a sakristie byly začleněny do nového kostela, původní kněžiště bylo přepaženo a používáno dál jako sakristie a kostnice. Zvonice znovu vyhořela v roce 1737. První zmínka o malbách v kostele ve Vraclavi přinesla zpráva centrální komise v roce 1899. Pravděpodobně byly v roce 1925 zabíleny a později znovu objeveny. Jde o gotické kresby z první poloviny 14. století.
Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902, 26.5. 2011

  popis

  Původně jednolodní kostel z druhé poloviny 13. století byl po požáru v roce 1719 radikálně přestavěn. Původní kněžiště bylo přepaženo a část použita jako sakristie a část jako kostnice. Původní loď kostela a sakristie použity jako vlastní tělo kostela, bylo přistavěno kněžiště a na druhé straně rozšířen a přistaven střízlivý štít. V areálu kostela stojí zvonice s průchodem do vlastního areálu

  Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902, 18.9. 2011

  Půdorys místa


  © Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vraclav

  Místa v okolí

   hasičská zbrojnice
   Vraclav
   Radhošť
   Popovec
   smírčí kříž
   kostel sv. Martina
   Domoradice
   Zámrsk
   hřbitov
   Ostrov
   Štěnec
   Dobříkov
   Šemberovo divadlo
   Pražská brána
   Husův sbor
   kostel sv. Vavřince
   městské opevnění
   Stará radnice
   Litomyšlská brána
   Choceňská brána
   Pěšice
   Neulust
   Chroustovice
   kostel sv. Jiří
   Zítkov
   Hlavačov
   Březovice
   Bílý Kůň
   Zaháj
   Jahůdka
   Slepotice
   pivovar
   Košumberk
   Choceň
   Zdislav
   Rosice
   Rosice
   Veliny
   Hradce
   kostel sv. Mikuláše
   Vračovice
   Hradníky
   kostel sv. Václava
   Bořice
   České Heřmanice
   České Heřmanice
   Přestavlky
   Těšnov
   židovský hřbitov
   kostel sv. Martina
   kostel sv. Martina
   hrobka Lilienwaldů
   Hrochův Týnec
   Sudličkova Lhota
   kostel sv. Jiří
   kostel sv. Markéty
   Nový hrad
   křížová cesta
   Hrochův Týnec
   barokní špýchar
   Chrast
   Nové Hrady
   Holice
   Růžový palouček
   Mostek
   Pivnická rokle
   Kapalice
   Koldín
   Borůvka
   pivovar
   Betlém
   Borohrádek
   kostel sv. Prokopa
   Dašice
   kostel sv. Víta
   sokolovna
   Orlík
   Dřel
   Brandýs nad Orlicí
   vila Josefa Vosáhla
   Chlumek
   Rychmburk
   Brandýs nad Orlicí
   Přestavlky
   městské opevnění
   Nabočany
   Panský dvůr
   kaple Panny Marie
   Sedlíšťka
   kostel sv. Václava
   kostel sv. Václava
   Vrbice
   Velešov
   kamenný most
   kaplička
   Ležáky
  Základní informace místa
  ID místa: 9834
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 29.11.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama