Původní mariánský kostel postavený pravděpodobně v druhé pol.13. stol. První zmínka je z r. 1349. V r. 1618 byl Dobříkovským z Malejova rozšířen. V r. 1719 vyhořel i se zvonicí a byl přestavěn do dnešní podoby. V kostelu jsou fragmenty gotických kreseb z první pol. 14. stol.
Hlavní obrázek místa
kostel na Nebevzetí Panny Marie ve Vraclavi
© Petr Nožička 06/2009
Původně jednolodní kostel z druhé poloviny 13. století byl po požáru v roce 1719 radikálně přestavěn. Původní kněžiště bylo přepaženo a část použita jako sakristie a část jako kostnice. Původní loď kostela a sakristie použity jako vlastní tělo kostela, bylo přistavěno kněžiště a na druhé straně rozšířen a přistaven střízlivý štít. V areálu kostela stojí zvonice s průchodem do vlastního areálu se čtyřmi zvony.
Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902, 18.9. 2011
historie

Původní mariánský kostel byl postavený pravděpodobně už v druhé polovině 13. století. První zmínka je z roku 1349, kdy je připomínán jako farní. V roce 1618 byl Dobříkovským z Malejova rozšířen. Od roku 1628 patří pod farní obvod Chroustovice, později pod Vysoké Mýto. V roce 1654 činní inventář kostela dva kalichy, kasule a misál, v roce 1677 se zde navíc uvádí cínová křtitelnice a čtyři zvony. V roce 1719 vyhořel i se zvonicí a byl přestavěn do dnešní podoby. Od roku 1754 se stává farním kostelem. Původní loď a sakristie byly začleněny do nového kostela, původní kněžiště bylo přepaženo a používáno dál jako sakristie a kostnice. Zvonice znovu vyhořela v roce 1737. První zmínka o malbách v kostele ve Vraclavi přinesla zpráva centrální komise v roce 1899. Pravděpodobně byly v roce 1925 zabíleny a později znovu objeveny. Jde o gotické kresby z první poloviny 14. století.

Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902, 26.5. 2011

Půdorys místa


© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vraclav

Místa v okolí

 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Radhošť
 Popovec
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Domoradice
 hřbitov
 Ostrov
 Štěnec
 Dobříkov
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Choceňská brána
 Pěšice
 Neulust
 Chroustovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Zítkov
 fara
 Horní Jelení
 Hlavačov
 Březovice
 Bílý Kůň
 Zaháj
 Jahůdka
 Slepotice
 pivovar
 Košumberk
 Choceň
 Zdislav
 Rosice
 Rosice
 Veliny
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 Vračovice
 Hradníky
 kostel sv. Václava
 Bořice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Přestavlky
 Těšnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Nový hrad
 křížová cesta
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Chrast
 Holice
 Mostek
 Růžový palouček
 Kapalice
 Pivnická rokle
 Koldín
 Borůvka
 pivovar
 Betlém
 Borohrádek
 kostel sv. Prokopa
 Dašice
 kostel sv. Víta
 sokolovna
 Orlík
 Dřel
 Brandýs nad Orlicí
 vila Josefa Vosáhla
 Chlumek
 Rychmburk
 Brandýs nad Orlicí
 Přestavlky
 městské opevnění
 Nabočany
 Panský dvůr
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 Vrbice
 kostel sv. Anny
 Velešov
 kamenný most
 kaplička
 Ležáky
Základní informace místa
ID místa: 9834
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama