Tvrziště s obdélnou plošinou s hosp. budovou se středověkým suterénem.V r. 1382 se uvádí Václav z Bořic a Mikulovic, v l. 1403–17 Petr z Bořic, r. 1416 jako majitel tvrze. Po r. 1591 ztrácí sídelní funkci, má jen hospodářskou, r. 1652 je přestavěna na myslivnu, r. 1790 na hostinec, r. 1927 zbourána.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahorek tvrziště
© Petr Nožička 03/2012
Pahorek tvrziště u domu č.p. 66 s horní obdélnou plošinou byl nasypán dle nálezů v druhé polovině 14. století. Úlomek vypálené mazanice dokazuje, že zde existovaly dřevěné konstrukce. Na tvrzišti pod nevelkou hospodářskou budovou se nachází suterén s dvěma místnostmi středověkého původu.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 3.4. 2012
historie

První zmínka o vsi je z roku 1349, kdy je zde uváděn kostel patřící litomyšlskému biskupství. V roce 1382 se uvádí jako první majitel vsi Václav z Bořic a Mikulovic, v letech 1403–1417 Petr z Bořic, jenž je v roce 1416 uváděn jako majitel tvrze. V roce 1541 se zde uvádějí Hynek, Václav a Pavel Bořičtí z Hostovic. Roku 1588 Jan Bořický z Hostovic prodává panství Václavovi Lukavskému z Lukavice. Tento majitel téhož roku postupuje panství Jiřímu Adlspachovi z Damsdorfu, který jej dál v roce 1591 prodává Markétě Berkové z Lípy. Ta roku 1591 připojuje Bořice k Chrasti, tvrz ztratila svoji sídelní funkci a byla užívána jako hospodářská budova. V roce 1652 Anna Eusebie Harrachová nechává hospodářský dvůr zrušit a budova tvrze je přestavěna na myslivnu. Od roku 1790, kdy Bořice patřily hradeckému biskupství, byla myslivna využívána jako hostinec a k tomuto účelu sloužila až do svého…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 3.4. 2012

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Bořice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Slepotice
 Vejvanovice
 židovský hřbitov
 Úhřetice
 Březovice
 Přestavlky
 Nabočany
 Chroustovice
 Dašice
 Rosice
 Rosice
 vila Josefa Vosáhla
 Topol
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 Neulust
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Malý akvadukt
 evangelický kostel
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Velký akvadukt
 Slatiňany
 Jahůdka
 Štěnec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Holice
 Medlešice
 kostel sv. Jiří
 Lukavice
 Radhošť
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 krematorium
 zvonice
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Anny
 hasičská zbrojnice
 Popovec
 kaple sv. Anny
 Pěšice
 Vraclav
 Bára
 požární hláska
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Marka
 automatické mlýny
 Žumberk
 Zdislav
 městské opevnění
 Zelená brána
 Kozojedy
 Hradce
 Pardubice
 Košumberk
 pivovar
 Domoradice
 Ráby
 boží muka
 Strádov
 Stolany
 Kunětická Hora
 Veliny
 Ráby
 kostel sv. Mikuláše
 Bílý Kůň
 Chvojenec
 Rabštejnek
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 Nasavrky
 Boiika
 Borůvka
 pivovar
 Borohrádek
 Pivnická rokle
 Kapalice
 Betlém
Základní informace místa
ID místa: 10763
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama