Tvrz poprvé připomínaná v roce 1496, vzniklá pravděpodobně v době předhusitské. Na přelomu 16. a 17. století za Viléma Dobříkovského z Malejova proběhla renesanční přestavba. V průběhu 18. století přestala být obývána a zpustla.
Hlavní obrázek místa
pohled na tvrziště od hlavní silnice
na ploše tvrziště dnes stojí hájovna
© Jan Švejkar, 01/2009
Tvrziště je docela dobře zachované. Téměř kruhový půdorys je obklopený částečně zachovaným valem až 3 m vysoký a příkopem (původně vodním) až 10 m širokým. U západního valu je rybník a jižně od něj mlýn, které napájel 1,5 km dlouhý náhon od lesního potoka. Tvrziště je čtvercové 42x42 metrů s částečně znatelnými výstupky v rozích. V západní části tvrziště stojí myslivna vystavěná ze zbytků tvrze a ve východní části vila postavená Václavem Klofáčem. V jihozápadním rohu stojí altán s pozůstatky rozlehlých sklepů tvrze – přístup je z altánu šnekovým schodištěm. Sklepy jsou zřejmě pozůstatkem velké stavby v jihozápadním rohu tvrziště. Předpolí tvrze a hospodářské zázemí bylo zřejmě západně, odtud se také pravděpodobně do tvrze vstupovalo.
Ivka, 26.10. 2009
historie

Dobříkov se poporvé připomínal v roce 1365. V té době náležel Pyskovi z Dobříkova a není vyloučeno, že tvrz vznikla již za jeho působení. V první polovině 15. století je majetkem Jan Těchlovce z Dobříkova a roku 1440 od něho získal Dobříkov husitský hejtman Jan Talafús z Ostrova. V letech 1463–1493 je připomínán Hynek z Malejova, předek rodu Dobříkovských z Malejova. Poprvé se písemně o tvrzi hovoří až v roce 1496. O vzniku tvrze se tedy můžeme pouze dohadovat. Za Viléma Dobříkovského z Malejova na přelomu 16.–17. století proběhla renesanční úprava tvrze. Po této přestavbě zůstaly na tvrzišti renesanční kachle, které jsou zazděné v altánu na tvrzišti. Vilémovy v roce 1622 patřilo 5 vesnic a tvrz, za jeho účast ve stavovském povstání mu bylo jeho zboží zkonfiskováno a o rok později jej koupil Albrecht z Valdštejna. Dobříkovské panství připojil k sousednímu Zámrsku. Opět jako…  číst dále

Jan Švejkar, zdroj: Musil, František, Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, s.23-24, 1995 , 25.10. 2009

Půdorys místa


© Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo 1998
Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Radhošť
 Hlavačov
 Vraclav
 Zítkov
 hasičská zbrojnice
 Husův sbor
 smírčí kříž
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Horní Jelení
 fara
 Choceň
 Neulust
 Těšnov
 Popovec
 Ostrov
 Domoradice
 Hradníky
 Zaháj
 Sudličkova Lhota
 Štěnec
 Koldín
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Mostek
 Vračovice
 Hradce
 Dřel
 Pěšice
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Chlumek
 pivovar
 Borohrádek
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Chroustovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Slepotice
 Březovice
 kostel sv. Václava
 Vrbice
 kostel sv. Martina
 Holice
 Bílý Kůň
 Hájek
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 pivovar
 Častolovice
 Jahůdka
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 zámecký zvěřinec
 Hrádek
 Zdislav
 Doudleby nad Orlicí
 Potštejn
 socha sv. Prokopa
 Růžový palouček
 kostel sv. Vavřince
 Rosice
 Potštejn
 Rosice
 kaple Panny Marie
 Hříště
 kostel sv. Václava
 Sedlíšťka
 Přestavlky
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 katovna
 Chvojenec
 Peklo
 Smetanův dům
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 stará radnice
 Červená věž
 dům U Rytířů
 Lidový dům
Základní informace místa
ID místa: 8469
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama