Římskokatolický kostel pocházející z r. 1696, v 18. stol. barokně přestavěn, později obohacen empírovým průčelím, v r. 1940-41 zvýšena věž a v ní umístěny radniční hodiny. Kostel opraven v letech 1999-2000.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2006
V místech dnešního kostela sv. Mikuláše v Týništi nad Orlicí se nacházel zprvu dřevěný hrádek, po jeho zániku zde stál dřevěný kostel, jenž je prvně písemně doložen roku 1361 (společně s nejstarší dochovanou zprávou o existenci obce). Mnohokrát obnovovanou dřevěnou stavbu nahradil zděný kostel vybudovaný v r. 1696. V 18. stol. byl kostel barokně přestavěn a konečný dnešní vzhled získal pozdějším přidáním empírového průčelí. Kostelní věž byla v r. 1940-41 zvýšena a do věže byly vsazeny radniční hodiny z r. 1875. Původní kostelní zvony padly za oběť 1. svět. válce, další zvony potkal stejný osud za 2. svět. války, nynější zvony z r. 1971 však již pravidelně odbíjí, poháněny moderním el. zařízením. Ke kostelu přináleží budova fary z roku 1739 stojící za kostelem směrem od náměstí. Vstup do kostela je možný v době bohoslužeb.
Stanislav Drda, 4.5. 2006
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Týniště nad Orlicí

Místa v okolí

 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Borohrádek
 pivovar
 Bolehošťská Lhota
 Hoděčín
 Lično
 Podorlický skanzen
 Uhřínovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 kostel Božího Těla
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Veliny
 Hradce
 Osičina
 Kostelec nad Orlicí
 Očelice
 Přepychy
 Kostelec nad Orlicí
 Holice
 Chvojenec
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 Černíkovice
 kostel sv. Václava
 Těšnov
 Vranov
 Libníkovice
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 úřední dům
 pivovar
 letohrádek
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 mariánský sloup
 Solnice
 dům č. p. 141
 dům č. p. 134
 Hříště
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Kvasiny
 Doudleby nad Orlicí
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Skalka
 Chábory
 Dřel
 Hlavačov
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Kalthaus
 Koldín
 Újezd
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Týniště nad Orlicí
Mírové náměstí 1
517 21 Týniště nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 4221
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama