Kamenný smírčí kříž usazený ve stínu mohutného jasanu při křižovatce cest z Vysokého Mýta do Vraclavi a do Domoradic. Dle pověsti vystavěn na místě vraždy na konci 13. nebo počátkem 14. století. Na přední straně znázorněna vražedná zbraň.
Hlavní obrázek místa
smírčí kříž u Vysokého Mýta
© Jan P. Štěpánek 10/2015
Velmi dobře zachovalý smírčí kříž u silnice z Vysokého Mýta do Vraclavi se nachází nedaleko křižovatky se silnicí do Domoradic. Kamenný kříž je usazen do země nedaleko mohutného jasanu, v jehož stínu se ukrývá. Rozměry kříže jsou udávány 112 x 87 x 35 cm. Podle staletí tradované pověsti v tomto místě na konci 13. nebo počátkem 14. století došlo k vraždě. Podle v té době platného magdeburského práva, se pozůstalí oběti mohli dohodnout na uzavření smíru, který pachatel následně zpečetil zřízením tzv. smírčího kříže na místě zločinu. Tak se tomu stalo i v tomto případě. Na přední straně kříže je vyrytý symbol, zpodobňující vražednou zbraň - patrně luk se šípem či kuš.
© Jan P. Štěpánek, 17.10. 2015
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto-Pražské Předměstí

Místa v okolí

 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 městské opevnění
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Domoradice
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Popovec
 hřbitov
 Dobříkov
 Radhošť
 Štěnec
 Pěšice
 Zaháj
 Zítkov
 Ostrov
 Hlavačov
 Choceň
 Vračovice
 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 České Heřmanice
 Bílý Kůň
 Neulust
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Růžový palouček
 pivovar
 Košumberk
 Nový hrad
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Zdislav
 Horní Jelení
 Jahůdka
 Nové Hrady
 fara
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Kapalice
 Sedlíšťka
 Březovice
 Betlém
 sokolovna
 Pivnická rokle
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Koldín
 Brandýs nad Orlicí
 Těšnov
 Borůvka
 Slepotice
 Chlumek
 Rosice
 Rosice
 Dřel
 Veliny
 Jarošov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek
 Hradce
 Rychmburk
 Přestavlky
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Martina
 katovna
 kostel sv. Markéty
 Smetanův dům
 kostel sv. Václava
 Chrast
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Litomyšl
 Lidový dům
 kamenný most
 kaplička
 kostel sv. Martina
 Hájek
 kostel sv. Martina
 Holice
 kostel sv. Havla opata
 hradiště Hrutov
 Velešov
 Potštejn
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12528
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama