Železná rozhledna (65 m, 531 m n. m.) byla postavena r. 2002 jako vysílač mobilního operátora (projekt ing. Vladimír Janata). Měla sloužit zároveň jako rozhledna, pro neshody s provozovatelem vyhlídky zpřístupněna veřejnosti krátce r. 2002, poté uzavřena. Pro veřejnost byla znovu otevřena r. 2006.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2011
Rozhledna stojí na kopci Velký Kamýk mezi obcemi Velké Nepodřice a Dobev. Vede k ní z obce Velké Nepodřice červená turistická značka. Vstup na rozhlednu je zdarma a na vlastní nebezpečí, smí na ni vstoupit najednou maximálně 8 osob. Rozhledna je přístupná celoročně. Je-li uzamčená, je možné půjčit si klíč v obci Velké Nepodřice v domě č.p. 22 (u paní Salátové), kde je také možnost zakoupení suvenýrů. Dům stojí poblíž parkoviště na konci obce.
E.H. podle http://www.icpisek.cz; http://rozhledny.webzdarma.cz, 31.3. 2013
historie

Železná rozhledna (65 m), po několik let pouze nosič zařízení mobilního operátora, stojí na kopci Velký Kamýk (531 m n. m.) nad obcí Velké Nepodřice. Vysílač byl postavený v roce 2002 společností T-Mobile (Paegas), projekt vypracoval ing. Vladimír Janata. Stavba byla při schvalování povolení podmíněna budoucím využitím nejen jako vysílače, ale také jako rozhledny. Rozhledna byla zpřístupněna krátce v březnu r. 2002, protože se však nezdařilo dohodnout se s provozovatelem vyhlídky, byla pro turisty uzavřena a zůstala nepřístupná až do půlky roku 2006, kdy se situace změnila a rozhledna je od té doby přístupná veřejnosti. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 31 m je pěkná vyhlídka na Písecké hory, Brdy nebo Šumavu. Stavba získala „Čestné uznání“ České společnosti pro ocelové konstrukce v soutěži o „Nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v ČR a SR v období 2000–2003“ v kategorii Mosty, věže a stožáry.

E.H. podle http://www.icpisek.cz; http://rozhledny.webzdarma.cz, 1.4. 2013

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Velké Nepodřice

Místa v okolí

 Drhovle
 Brloh
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kestřany
 Čížová
 Šamonice
 Petrovice
 Kamenný most
 dům U Koulí
 sladovna
 městské opevnění
 Písek
 radnice
 synagoga
 Kbelnice
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Štěkeň
 Kožlí
 zemský hřebčinec
 Osek
 židovský hřbitov
 Vráž
 Jarník
 křížová cesta
 Mladějovice
 Mladějovice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Řepice
 Cehnice
 Sedlice
 Cerhonice
 Velký Mehelník
 katovna u Nymburských
 Strážovice
 Božovice
 Drahonice
 Klokočín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Tálínský rybník
 Husův sbor
 mariánský sloup
 masné krámy
 Červený Újezdec
 Škvořetice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Karlov
 Strakonice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Skočice
 kaple sv. Anny
 Varvažov
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 Buzice
 Podolsko
 kaple Dobrá voda
 Zvíkov
 Protivín
 židovský hřbitov
 Hoštice u Volyně
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 mariánský sloup
 stará radnice
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 Nihošovice
Kontaktní informace
Velký Kamýk nad obcí Velké Nepodřice
397 01 Dobev - Velké Nepodřice
Tel: +420 382 262 103 (OÚ Dobev)
http://www.pisek.eu/cs/zajimavosti/vyhlidky-na-pisek/
iktdobev@zlatyvrch.cz , dobev@obecdobev.cz
Základní informace místa
ID místa: 11176
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama