Železná rozhledna (65 m, 531 m n. m.) byla postavena r. 2002 jako vysílač mobilního operátora (projekt ing. Vladimír Janata). Měla sloužit zároveň jako rozhledna, pro neshody s provozovatelem vyhlídky zpřístupněna veřejnosti krátce r. 2002, poté uzavřena. Pro veřejnost byla znovu otevřena r. 2006.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2011
Rozhledna stojí na kopci Velký Kamýk mezi obcemi Velké Nepodřice a Dobev. Vede k ní z obce Velké Nepodřice červená turistická značka. Vstup na rozhlednu je zdarma a na vlastní nebezpečí, smí na ni vstoupit najednou maximálně 8 osob. Rozhledna je přístupná celoročně. Je-li uzamčená, je možné půjčit si klíč v obci Velké Nepodřice v domě č.p. 22 (u paní Salátové), kde je také možnost zakoupení suvenýrů. Dům stojí poblíž parkoviště na konci obce.
E.H. podle http://www.icpisek.cz; http://rozhledny.webzdarma.cz, 31.3. 2013
historie

Železná rozhledna (65 m), po několik let pouze nosič zařízení mobilního operátora, stojí na kopci Velký Kamýk (531 m n. m.) nad obcí Velké Nepodřice. Vysílač byl postavený v roce 2002 společností T-Mobile (Paegas), projekt vypracoval ing. Vladimír Janata. Stavba byla při schvalování povolení podmíněna budoucím využitím nejen jako vysílače, ale také jako rozhledny. Rozhledna byla zpřístupněna krátce v březnu r. 2002, protože se však nezdařilo dohodnout se s provozovatelem vyhlídky, byla pro turisty uzavřena a zůstala nepřístupná až do půlky roku 2006, kdy se situace změnila a rozhledna je od té doby přístupná veřejnosti. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 31 m je pěkná vyhlídka na Písecké hory, Brdy nebo Šumavu. Stavba získala „Čestné uznání“ České společnosti pro ocelové konstrukce v soutěži o „Nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v ČR a SR v období 2000–2003“ v kategorii Mosty, věže a stožáry.

E.H. podle http://www.icpisek.cz; http://rozhledny.webzdarma.cz, 1.4. 2013

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Velké Nepodřice

Místa v okolí

 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Drhovle
 Brloh
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Kestřany
 kostel sv. Kateřiny
 Čížová
 Šamonice
 Petrovice
 Kamenný most
 dům U Koulí
 sladovna
 městské opevnění
 Písek
 radnice
 synagoga
 Kbelnice
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Štěkeň
 Kožlí
 zemský hřebčinec
 Osek
 židovský hřbitov
 Vráž
 Jarník
 křížová cesta
 Mladějovice
 Mladějovice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Řepice
 Cehnice
 Sedlice
 Cerhonice
 Velký Mehelník
 katovna u Nymburských
 Strážovice
 Božovice
 Drahonice
 Klokočín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Tálínský rybník
 Husův sbor
 mariánský sloup
 masné krámy
 Červený Újezdec
 Škvořetice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Karlov
 Strakonice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Skočice
 kaple sv. Anny
 Varvažov
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 Buzice
 Podolsko
 kaple Dobrá voda
 Zvíkov
 Protivín
 židovský hřbitov
 Libětice
 Hoštice u Volyně
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 mariánský sloup
 stará radnice
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 Nihošovice
Kontaktní informace
Velký Kamýk nad obcí Velké Nepodřice
397 01 Dobev - Velké Nepodřice
Tel: +420 382 262 103 (OÚ Dobev)
http://www.pisek.eu/cs/zajimavosti/vyhlidky-na-pisek/
iktdobev@zlatyvrch.cz , dobev@obecdobev.cz
Základní informace místa
ID místa: 11176
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama