Pův. gotický kostel z pol. 14. stol., nyní v barokní podobě z pol. 18. stol. rekonstruované po požáru v letech 1855-1860. Kostel filiální v římskokatolické farnosti Hrochův Týnec slouží k pravidelným nedělním bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Trojovice kostel
© Infocentrum Chrast 06/2014
Trojovice jsou nevelká, ale starobylá obec na levém břehu potoka Ležáku, která leží na vedlejší silnici asi 10 km východně od Chrudimi a 4 km severozápadně od Chrasti. Své pojmenování dostala nejspíše proto, že byla založena na hranici tří újezdů. Je to území bez železnice a turisticky značených tras. Obec má necelých 200 obyvatel a prvně je zmíněna r. 1244, kdy byla vyňata z majetku benediktinského kláštera v Kladrubech a stala se samostatnou vladyckou osadou. Nákladem některého z vladyků tu byl před r. 1374 vystavěn kostel, který stál v místě nynějšího kostela sv. Michaela archanděla.
26.6. 2021
popis

Pův. gotický kostel z poloviny 14. stol., nyní v barokní podobě z poloviny 18. stol. rekonstruované po požáru v letech 1855-1860. Je to jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem a přilehlou sakristií a s věží v západním průčelí. Vnějšek je členěn rámci v omítce, okna jsou obdélná. Presbytář a loď jsou plochostropé, sakristie a podvěží jsou zaklenuty křížově. Na západní straně lodi je zděná kruchta. Zařízení tvoří hlavní oltář z 2. poloviny 18. stol. s obrazem sv. Michaela a sochami sv. Petra a Pavla. Rokokové jsou rovněž tři boční oltáře, z nichž jeden nese obraz sv. Vojtěcha signovaný "Josef Cereghetti 1756". Varhany pro kostel zhotovil r. 1860 Karel Josef Trnka (1800-1871) z Chrasti a r. 1909 je opravoval Josef Kobrle, varhanář z Lomnice nad Popelkou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 28.6. 2021

historie

Kostel sv. Michaela archanděla byl založen jako gotický patrně v polovině 14. stol., nepochybně stál již před r. 1374. V 1. polovině 18. stol. vyhořel a r. 1744 tehdejší majitelé, premonstráti z kláštera v Hradisku u Olomouce, nechali postavit kostel nový z kamene a se šindelovou střechou, který měl dvě věže. Menší z nich stála nad presbytářem. I tento nový kostel byl r. 1855 postižen požárem, podařilo se však zachránit část vnitřního zařízení. Místní osadníci prosili tehdy patrona kostela pana Šlechtu z Hrochova na Hrochově Týnci, aby nechal postavit kostel nový, ale byli odmítnuti. Rozhodli se proto opravit kostel sami z darů řady dobrodinců, mezi něž se zařadil i bývalý císař Ferdinand Dobrotivý. Dne 18. listopadu 1860 byla v restaurovaném kostele sloužena první mše. Nyní je trojovický kostel kostelem filiálním v římskokatolické farnosti Hrochův Týnec a nedělní bohoslužby tu jsou slouženy jednou za dva…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 27.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Trojovice

Místa v okolí

 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Březovice
 Bořice
 Vejvanovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Úhřetice
 Slepotice
 Topol
 kostel sv. Anny
 Jahůdka
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 evangelický kostel
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kostel sv. Jiří
 restaurace Monaco
 Ostrov
 Mydlářovský dům
 Kočičí hrádek
 Chrudim
 městské opevnění
 Zdislav
 požární hláska
 Košumberk
 pivovar
 Štěnec
 Strádov
 Bára
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Neulust
 Pěšice
 Ležáky
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Nasavrk
 Popovec
 Bílý Kůň
 Kozojedy
 Medlešice
 kostel sv. Marka
 Domoradice
 Rabštejnek
 Nemošice
 Stolany
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Radhošť
 Nasavrky
 Vraclav
 evangelický sbor
 Zámeček
 Malý akvadukt
 kostel sv. Jiljí
 Boiika
 kříž
 židovský hřbitov
 krematorium
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Velký akvadukt
 Borůvka
 kaple sv. Anny
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 kostel sv. Martina
 Holice
 Rohozná
 Pardubice
 Pivnická rokle
 Hradce
 Ráby
 fara
 Horní Jelení
 Kapalice
 Veliny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 14623
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama