Zámecký zvěřinec zřídila majitelka Častolovic Franziska Diana Phipps Sternbergová v podobě tzv. petting farm se zaměřením na děti. Zvířata je tu možno i krmit nebo si je pohladit. Kromě výběhů tu jsou voliéry s vyřezávanými domečky nebo zámečky pro malá zvířátka. Přístupno celoročně.
Hlavní obrázek místa
Častolovice - zámek pro zakrslé králíčky
© Jiří Špaček, 08/2017
Městys Častolovice, doložený již od r. 1342 jako trhové městečko, má nyní asi 1700 obyvatel a leží na silnici I/11 v úseku mezi Hradcem Králové a Žamberkem. Nádraží Častolovice na trati 021 z Týniště nad Orlicí do Letohradu se nachází při západním okraji zástavby. Odbočuje zde ještě regionální trať 022 do Solnice, na níž je při východním okraji městysu zastávka Častolovice. Samotný městys leží na pravém břehu říčky Bělé nedaleko jejího soutoku s Divokou Orlicí. Na levém břehu se nachází známý renesanční zámek s rozsáhlým parkem. Kolem zámku prochází zelená turistická značka spojující sousední Kostelec nad Orlicí a Týniště nad Orlicí.
11.10. 2017
historie

V r. 1694 koupil Častolovice nejvyšší purkrabí království Adolf Vratislav ze Sternberga a učinil z nich sídlo své rodové větve, kterým jsou až do dnešních dnů. V r. 1940 přešel zámek pod německou nucenou správu, která r. 1941 donutila rodinu Sternbergových sídlo opustit. Po 2. světové válce bylo častolovické panství navráceno Leopoldu Sternbergovi, ale pouze do r. 1948, kdy bylo panství zkonfiskováno komunistickým státem. V r. 1992 byl zámek v restituci navrácen paní Franzisce Dianě Phipps Sternbergové, dceři Leopolda Sternberga, která od 12 let žila v emigraci ve Francii, na Jamajce, v USA a Velké Británii, kde pracovala jako bytová designerka. Ta nyní žije na zámku a zabývá se jeho zvelebováním. Přitom se projevily její dvě největší lásky, růže a zvířata. V zámeckém parku o rozloze přes 40 ha vznikla růžová zahrada a růže, kterých tu je kolem 200 druhů, jsou vysázeny i podél cest. Východní okraj parku zaujímá…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a www.zamek-castolovice.cz), 21.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Častolovice

Místa v okolí

 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Hoděčín
 Hříště
 Lično
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 Černíkovice
 Černíkovice
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 kamenný most
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 kostel sv. Prokopa
 Těšnov
 Muzeum krajky
 Přestavlky
 pivovar
 socha sv. Marka
 Borohrádek
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Peklo
 Kvasiny
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 Koldín
 fara
 Horní Jelení
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Chlumek
 zvonička
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Anny
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Hlavačov
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Rychmberk
 Hradce
 Přepychy
 Sudličkova Lhota
 Zítkov
 Skalka
 Očelice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Choceň
 Mostek
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 kostel Panny Marie
 kaple Panny Marie
 letohrádek
 sokolovna
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 pomník Rampepurdy
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Podorlický skanzen
 Holice
 kostel Božího Těla
 kaple na rozcestí
 Nový hrad
 Orlík
 kostel sv. Jakuba
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 České Libchavy
 Vranov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Hlodný
 Neulust
 Libníkovice
 Horní Libchavy
Kontaktní informace
Zámek Častolovice
Masarykova 1
Častolovice, 517 50
Tel: 494323646; 732832442
http://http://www.zamek-castolovice.cz/minizoo/
info@zamek-castolovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 13245
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama