Zbytky tvrze rytířů z Pěšic. Na poč. 15. st. za loupeživého rytíře Ješíka z Popovce dobyta hotovostí litomyšl. biskupa. Po několika letech sporů připojena ke košumberskému panství. Dochován pahorek jádra se stopami dvou budov a čelní příkop.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od silnice
© Petr Nožička, 12/2009
Tvrziště na ostrožně vytvořené menší roklí a údolím Řepnického potoka, za statkem na západním okraji vsi, nedaleko od Luže.
Petr Nožička , 20.1. 2009
popis

popis

Tvrziště je dnes tvořeno nepravidelným vejčitým pahorkem jádra o osách cca 25 a 17 m, delší osou orientovaným ve směru severozápad – jihovýchod. Od šíje bylo jádro odděleno mohutným ve skále vylámaným příkopem, jehož hloubka ještě dnes činí celých 6 metrů, stopy jiných fortifikací se nedochovaly. Povrch jádra stupňovitě klesá směrem k opyši (SZ) o téměř 5 metrů. Pokud nepříliš jasné terénní stopy dovolují poznání podoby tvrze, šlo o zřejmě o obvyklou dispozici s malým nádvořím sevřeným mezi dvě obdélné budovy.

Zany, 15.5. 2009

historie

Poprvé se Pěšice či Pušice připomínají na listině z roku 1226, na které svědčil i jistý Služek z Pušic. Poté se z análů na dlouho vytrácejí a znovu se objevují až v polovině 14. století, kdy při obsazování fary v Morašicích figuruje Dětmar z Pěšic. Ves samotná se objevuje roku 1386, kdy Adam z Morašic zapsal 4 kopy ročního platu na vsi Pěšicích. Na počátku 15. století držel pěšickou tvrz loupeživý rytíř Ješík z Popovce, který svými výpady mířil až daleko na Moravu. Mezi postižené patřil i litomyšlský biskup Jan, který si nenechal škody na svém majetku líbit a mezi ostatními Ješíkovými statky dobyl i tvrz v Pěšicích. Po Ješíkově smrti se o jeho majetek rozhořely několikaleté spory mezi biskupem Janem, králem Václavem IV. a několika dalšími zájemci z okolí. Nakonec bylo výrokem dvorského soudu r. 1412 rozhodnuto, že zboží po zemských škůdcích má připadnout králi, který Pěšice věnoval pánům z Chlumu…  číst dále

Zany, 15.5. 2009

Půdorys místa

půdorys podle krokování
© L. Svoboda, 1984 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Pěšice

Místa v okolí

 Štěnec
 Popovec
 Domoradice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Bílý Kůň
 pivovar
 Košumberk
 Jahůdka
 Zdislav
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 smírčí kříž
 Ostrov
 Chroustovice
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Radhošť
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Rosice
 Borůvka
 Březovice
 Rosice
 Pivnická rokle
 kostel sv. Martina
 Kapalice
 křížová cesta
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Zámrsk
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Betlém
 hřbitov
 Neulust
 kostel sv. Václava
 Chrast
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 Slepotice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla opata
 Zaháj
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Jarošov
 Bořice
 Toulovcovy maštale
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 České Heřmanice
 Toulovcova rozhledna
 České Heřmanice
 Nabočany
 Vračovice
 kostel sv. Anny
 Hlavačov
 Sedlíšťka
 kaple Panny Marie
 Horní Jelení
 fara
 Choceň
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Vejvanovice
 rozhledna Terezka
 Ležáky
 Úhřetice
 kostel sv. Jiří
 Hradníky
 Dašice
 kostel sv. Martina
 vila Josefa Vosáhla
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Koldín
 Chlumek
 Dřel
 Malý akvadukt
Základní informace místa
ID místa: 7332
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama