Kostel Nejsvětější Trojice vystavěn roku 1839. Klasicistní podélná stavba, presbytář půlkruhově uzavřen. Nad lodí sanktusníková věžička. Na průčelí kostela v nikách sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Hrušové
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Hrušová leží 6,5 km jihovýchodně od Vysokého Mýta a 10 km severozápadně od Litomyšle. Obcí prochází silnice I. třídy č. 35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a Brnem. U obce je zastávka na lokální železniční trati Choceň – Litomyšl. Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v centru obce v podlouhlém parčíku. Kostel nemá věž a příliš nepřevyšuje okolní zástavbu.
Pavel Vítek, 7.6. 2017
popis

Kostel je klasicistní podélná stavba se zaoblenými rohy. Presbytář je půlkruhově uzavřen. Vstup do kostela se nachází v západní části. Nad lodí je sanktusníková věžička, na západním průčelí pak v nikách sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava. Zařízení interiéru je současné: oltář klasicistní se sochami sv. Petra a Pavla, na bočním oltáři obraz Panny Marie. Kazatelna je rovněž klasicistní. Na boční straně kostela je umístěno torzo sousoší Kalvárie z roku 1839.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 7.6. 2017

historie

První písemná zmínka o Hrušové je z roku 1167. Na místě nynějšího kostela stála již starší, dřevěná kaple. I současný kostel Nejsvětější Trojice byl při své výstavbě roku 1839 ještě stavěn jako kaple. Ta byla později změněna na filiální kostel. Krov kostela byl opravován roku 1880. Kostel je památkově chráněn od roku 1958.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 7.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Hrušová

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 Zaháj
 České Heřmanice
 Růžový palouček
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Choceňská brána
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 kaple Panny Marie
 Husův sbor
 Vračovice
 Sedlíšťka
 smírčí kříž
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 křížová cesta
 Domoradice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Popovec
 katovna
 Smetanův dům
 Kapalice
 Betlém
 Pěšice
 stará radnice
 Regionální muzeum
 kostel sv. Martina
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Zámrsk
 Zítkov
 Litomyšl
 Červená věž
 Choceň
 kamenný most
 Vraclav
 Lidový dům
 hasičská zbrojnice
 hřbitov
 Bílý Kůň
 Hradníky
 kaplička
 Štěnec
 Jarošov
 Pivnická rokle
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Dobříkov
 Hrádek
 Hlavačov
 Toulovcovy maštale
 Toulovcova rozhledna
 Orlík
 Mostek
 hradiště Hrutov
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 kostel sv. Jiří
 Radhošť
 Brandýs nad Orlicí
 Sudličkova Lhota
 pivovar
 Košumberk
 kostel Boží lásky
 Borůvka
 skalní útvary
 evangelický kostel
 Zdislav
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Ostrov
 Andrlův chlum
 Jahůdka
 Koldín
 Rychmburk
 městské opevnění
 Chlumek
 Panský dvůr
 rozhledna Terezka
 Chroustovice
 kostel sv. Václava
 Neulust
 kostel sv. Anny
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 Hájek
 fara
 Horní Jelení
 Horní Libchavy
 České Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Cerekvice nad Loučnou
569 53 Cerekvice nad Loučnou 1
Tel: 461 612 263
http://http//www.bihk.cz/dieceze/cerekvice
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 13422
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama