Dizpozice tvrziště v hájku uprostřed obce, jihozápadně od motorestu. Tvrz zmiňována poprvé v roce 1336 jako královský majetek, později v majetku Šternberků, zanikla po připojení k Holicím v 15. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na dispozici tvrziště
© Petr Nožička, 02/2009
Velmi zarostlé tvrziště, kde z jihu, východu a západu je částečně dochovaný příkop. Ze západní strany se zachoval příkop dvojitý. Původně tvrz obklopovaly tři soustředné příkopy o celkovém průměru skoro 150 metrů.
Petr Nožička , 3.2. 2009
historie

Oblast dnešního Vysokého Chvojna a Chvojence náležela spolu s okolím ke královskému majetku a panovníci zde prováděli rozsáhlou kolonizaci. O vsi je první zmínka k r. 1336, kdy král Jan Lucemburský zastavil tvrz a městečko Chvojno s panstvím, k němuž náleželo 9 vesnic, mezi nimiž byly i Holice, vyšehradskému proboštovi Pertoltovi a jeho bratrům Jindřichovi a Janovi z Lipé. Po nich získal Chvojno Jindřich z Lichtemburka, připomínaný zde k r. 1340. Později chvojenecký statek získali páni ze Šternberka z holické větve; jako první z nich zde v l.1358–1376 sídlil Jan ze Šternberka. Šternberkové postupně přenášeli správu chvojeneckého majetku do Holic, takže v druhé polovině 15. století došlo k úplnému spojení. Posledním držitelem ještě samostatného chvojeneckého statku, k němuž náležel Chvojenec a Býšť, byl v l. 1450–1464 Jan ze Šternberka. Chvojenecká tvrz pravděpodobně zpustla…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 8.2. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště podle krokování
© L. Svoboda, 1978 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Holice
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 vila Josefa Vosáhla
 Hradce
 Dašice
 Kunětická Hora
 kostel sv. Mikuláše
 Podorlický skanzen
 Ráby
 Veliny
 Ráby
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Vavřince
 vodárenská věž
 Borohrádek
 Obchodní mlýn
 pivovar
 Týniště nad Orlicí
 akvadukt na Židově
 Slepotice
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 jez Hučák
 automatické mlýny
 Hradec Králové
 muzeum
 Neulust
 sbor kněze Ambrože
 Libišany
 Zelená brána
 Pardubice
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 Nemošice
 Bořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 krematorium
 Úhřetice
 Bolehošťská Lhota
 kostel sv. Jakuba
 Ostrov
 kostel sv. Václava
 Radhošť
 kostel sv. Václava
 Očelice
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Stěžery
 Dobříkov
 Medlešice
 Osičina
 kostel Všech svatých
 Přepychy
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 7140
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama