Oválné tvrziště na poloostrově rybníčku na východním konci obce. Tvrz byla zmíněna v 15. století. Po této tvrzi se psal i sirotčí velitel Jan Talafús z Ostrova. Tvrz zchátrala po připojení k sousednímu panství v 16.století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na plochu tvrziště
© Petr Nožička 03/2012
Oválné tvrziště na poloostrově rybníčku na východním konci obce, v blízkosti hlavní silnice. Nepřístupný soukromý pozemek (pozn. red.).
Marek Skýpala, 4.11. 2007
turistické

Obec Ostrov leží na hlavním tahu silničním tahu z Chrudimi do Vysokého Mýta. Tvrziště ležící při rybníku je velmi dobře viditelné právě z této silnice. Zaparkovat se dá bez problémů poblíž rybníka.

Rostislav Vondra, 29.2. 2008

popis

Tvrziště má oválný tvar. Kolem jádra (15x10 m) se dochoval okružní příkop, který je na západě blátivý a na východě zatopen vodami rybníka. Hloubka západního příkopu činí asi 1,5 m.

25.11. 2007

historie

Střípek historie

Přídomek z Ostrova byl poprvé doložen v roce 1318. Tvrz však byla zmíněna až v 15.století v souvislosti s jejím držitelem Ješkem z Vildštejna. Po této tvrzi se psal i známý sirotčí velitel – Jan Talafús z Ostrova, jeden z hejtmanů Jiskrovských vojsk na Slovensku. Samostatnost Ostrova skončila v 16.století, kdy byl připojen k sousedním panstvím, nejprve ke Košumberku a poté k Chroustovicím. Opuštěná tvrz poté patrně postupně zanikla.

Encyklopedie českých tvrzí, II.díl, ARGO, Praha 2000, 25.11. 2007

Půdorys místa

náčrt půdorysu tvrziště podle krokování
© L. Svoboda, 1997 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Ostrov

Místa v okolí

 Neulust
 Chroustovice
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Štěnec
 Březovice
 Popovec
 Slepotice
 Domoradice
 evangelický kostel
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 smírčí kříž
 hřbitov
 Rosice
 Rosice
 Dobříkov
 Bořice
 Jahůdka
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Šemberovo divadlo
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 fara
 Horní Jelení
 městské opevnění
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Košumberk
 Choceňská brána
 pivovar
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 Bílý Kůň
 Hradce
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Dašice
 Veliny
 Nabočany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vejvanovice
 Holice
 vila Josefa Vosáhla
 Úhřetice
 Hlavačov
 Zítkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 Choceň
 Borůvka
 kostel sv. Havla opata
 Topol
 pivovar
 Borohrádek
 Pivnická rokle
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 Těšnov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Nový hrad
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Kapalice
 barokní špýchar
 Malý akvadukt
 Nové Hrady
 kostel sv. Václava
 Betlém
 Velký akvadukt
 Kočičí hrádek
 Růžový palouček
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Chvojenec
 Lukavice
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 5743
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama