Dřevěná rozhledna Radost byla vybudována soukromým stavebníkem a nadšenci v letech 2012-2013 a dokončena v srpnu 2013. Je vysoká přes 9 metrů a její krytá vyhlídková plošina je 7 metrů nad zemí. Na volně přístupnou rozhlednu se zcela neobvykle stoupá šikmým bočním schodištěm o délce 11,5 metru.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 03/2014
Atypická dřevěná stavba rozhledny byla vybudována soukromým stavebníkem a skupinou nadšenců z obce Dobříč na severním Plzeňsku. Stavba probíhala od podzimu 2012 do léta 2013. Rozhledna byla pro veřejnost otevřena v srpnu 2013 a od té doby je volně přístupná. Je vysoká celkem 9,2 m a její krytá vyhlídková plošina se nachází ve výši 7 metrů. Zcela neobvykle je přístupná zezadu po šikmém bočním schodišti o délce 11,5 m. Poskytuje půlkruhový výhled k východu na údolí řeky Berounky a na hřeben Radče, k jihu pak na Radyni a k Šumavě. Ze západní strany je kryta lesem. Rozhledna stojí sice na území obce Jarov, ale nejkratší přístup k ní je ze sousední obce Dobříč, z níž vede k jihozápadu neznačená cesta k lesu. Rozhledna stojí na jeho okraji a připomíná myslivecký posed.
Jaroslav Vavera, 3.4. 2014
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Jarov

Místa v okolí

 Třebekov
 hradiště Koryta
 Hromnické jezírko
 Kaceřov
 Babina
 dvůr Býkov
 Dolní Hradiště
 Libštejn
 Liblín
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Spálený mlýn
 železná huť
 kaple sv. Vojtěcha
 Na Vrchách
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 dvůr Rohy
 Plasy
 kaple sv. Rozálie
 Bušovice
 Čertův mlýn
 Radnice
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Šebíkov
 Ondřejov
 Bílý mlýn Kepka
 kolomazná pec
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Martina
 Bílá vila
 Krašov
 Krkavec
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Markéty
 Hřešihlavy
 Kokotsko
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Prokopa
 Březina
 Březina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 dvůr Hubenov
 Dolní Bělá
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kunčin Hrádek
 kaolinový důl
 kostel Všech svatých
 Osek u Rokycan
 Sylvánský vrch
 Angerbach
 Prašný Újezd
 Hrad na Babské skále
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Nekmíř
 Kamýk
 boží muka
 smírčí kříž
 Vyšohrad
 kostel sv. Martina
 Pivovarské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Klabava
 Černá věž
 Kyjov
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Odlezelské jezero
 Malesice
 Chříč
 Černá Hať
 Komberk
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Muchkovský mlýn
 socha sv. Josefa
 Labšovský mlýn
 kašna
 křížová cesta
 městské opevnění
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Krakovec
 Brdo
Základní informace místa
ID místa: 11681
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama